RIBOLOVNI ŠTAPOVI

Jeste li do sada doživjeli lom štapa u kontriranju? Nadajmo se da ni nećete…

Boris Bulić

Koliko god bili brojni razlozi zbog kojih pucaju ribolovni štapovi toliko su malobrojni ribolovci kojima se to nije bar jedanput dogodilo. I premda je lom štapa uvijek tužan, posebnu težinu takvoj nesreći daje i gubitak lovine koja je u tim situacijama redovito kapitalnih razmjera.



Ribolovni štapovi su vrlo osjetljiva roba. Većina ih je izrađena od grafita koji je po strukturi vrlo krt i krhak. Samo zahvaljujući posebnim tehnološkim postupcima, kakav je npr. howald proces, dobija se posebno žilava struktura koja štapove čini elastičnima i savitljivima. Pritom se u brojne slojeva grafitnih vlakana, dodaju raznorazni materijali poput kevlara, stakoplastike ili metalnih niti, a sve s ciljem što veće snage i otpornosti.


Osim toga, zbog ciljanog smanjenja težine, proizvođači ribolovne opreme neprestano teže smanjenju debljine stijenke.


Svi ti postupci čine štapove vrlo laganima i izrazito nosivima, ali jedino ako se strogo pridržavamo pravila o rukovanju. Greške koje nestručnim rukovanjem možemo napraviti su u početku uglavnom neprimjetne, no u presudnim trenucima mogu biti fatalne.


U ovakvom transportu mora doći do oštećenja




Grafit, koliko ga god oplemenili, uvijek ostaje osjetljiv i vrlo krhak materijal. Ona minimalna količina kevlara ili metalnih komponenti ne umanjuju njegovu osjetljivost na mehanička oštećenja.


Nespretno ispušten, ili još gore, u kontri udaren u tvrdi predmet, štap na površini dobija tek sitan zarez, no već pri slijedećem zabačaju ta se sitna pukotina gotovo eksponencijalno širi, slabeći elasticitet štapa do konačnog loma. Ako takvih ogrebotina i zareza ima više, nikada ne možete biti sigurni do koje je granice vaš štap izdržljiv i da li može podnijeti napore koji se pred njega postavljaju. Idealna zaštita od mehaničkih oštećenja zapravo ne postoji, ali pomoćni elementi poput rod-poda ili obložene transportne torbe u kojoj su štapovi smješteni svaki za sebe uvelike može pomoći.


Štapove je idealno tijekom lova postavljati u nosače poput ovog tripoda


Nečistoće poput pijeska, prašine i soli redovito upadaju u spojnice bilo da se radi o dvodijelnom, trodijelnom ili teleskopskom modelu. Ukoliko se ne odstrane, takve nečistoće prilikom sklapanja i rasklapanja štapa ostavljaju ružne zasjeke i ogrebotine. Ta se oštećenja u početku i ne vide, ali postaju izvrsna skladišta novih nakupina nečistoće, pa pri svakom novom rasklapanju štapa dolazi do dodatnih oštećenja koja na taj način postaju potencijalno mjesto loma.


Još jedan od razloga zbog kojih štap može pući je neprimjereno opterećenje. Ona sitna slova i logo ispisani na blanku štapa koji se u posljednje vrijeme sve pomnije čitaju, govore između ostaloga i o preporučenoj težini koja se smije koristiti prilikom izbačaja. Ukoliko se koristi opterećenje veće od preporučenog, štap može vrlo lako pući i prije ostvarivanja prvog ulova. Važno je napomenuti da težinu ne čini samo olovno opterećenje, već i vrtuljci, udice, hranilice, varalice i sve ostalo što može biti montirano na kraju strune.