RIBLJE VRSTE – ŠARAG

Je li vam šarag ciljana ili slučajna lovina? Evo nekoliko detalja koji vam mogu pomoći

Boris Bulić

U lovu šaraga vremenski uvjeti moraju biti u dlaku pogođeni, pribor mora biti pomno odabran i prilagođen dok je dobro poznavanje terena presudni faktor. Budući da je vrlo osjetljiv na mjesečeve faze, najkvalitetniji lov se postiže u prvom tjednu iza punog mjeseca…



Šarag je riba kojoj je prava domovina Atlantik i Mediteran, zbog čega je u Jadranu nešto manje brojan u odnosu na ostale ljuskavke.


Može narasti do 50 centimetara dužine i težiti 2,5 kilograma. Prosječno lovljeni primjerci su ipak puno lakši, tek oko 0,15 kilograma.


Kao i većina ljuskavki šarag ima ovalno, bočno spljošteno tijelo. Glava je krupna, sa snažnim čeljustima i debljim usnama. Prednji zubi su posloženi poput sjekutića. Ima osrednje razvijene i crno obrubljene peraje. Škržni zaklopac također ima crni rub. Krljušt je krupna s istaknutom i cijelom dužinom vidljivom bočnom linijom. Hrbat i bokovi su sivkasto-smeđi, prema trbuhu bijelosrebrnkaste ili zlataste boje. Isprugan je uspravnim crnkasto-smeđim prugama koje sa starošću ribe postaju sve bljeđe, dok se duž tijela pružaju tanke smećkaste prugice koje prema trbušnoj strani blijede i nestaju.





Spolno je zreo s dužinom od 21 centimetar. Protandrični je hermafrodit, s tim da do transformacije dolazi tek nakon što u rastu dosegne 22 centimetra dužine. Mrijesti se u travnju i svibnju. Može živjeti do 10 godina.


Šarag je podjednako čest duž cijele obale. Najčešće ga nalazimo na dubinama od 20 do 60 metara, nad kamenitim i hridinastim terenima gdje lako nalazi hranu i zaklon. Preko 100 metara dubine nikada ne zalazi. Najbrojniji je oko kornatskog i šibenskog arhipelaga.


Život najčešće provodi kao samotar, rijetko u parovima ili manjim jatima, i tada je uglavnom riječ o nedoraslim primjercima.


Hranu – račiće, puževe i školjke, nalazi na dnu. Katkad zna razbiti i pojesti ježinca.


Iako se može loviti tijekom cijele godine, najuspješniji se lov odvija krajem proljeća, ljeti i kroz jesen i to nezavisno o dobu dana.


U ribolovu udicom šaraga prati glas lukave ribe koja teško zagriza. Vremenski uvjeti moraju biti u dlaku pogođeni, pribor mora biti pomno odabran i prilagođen dok je dobro poznavanje terena presudni faktor.



Budući da je vrlo osjetljiv na mjesečeve faze, najkvalitetniji lov se postiže u prvom tjednu iza punog mjeseca.


Isto je tako pravilo da ćemo šarage po tihom vremenu loviti dalje od obale.


Štap za ribolov šaraga iz barke je klasičan štap za lov bijele ribe osjetljivog višebojnog vrha. Rola je srednje velika, kapaciteta 100 metara 0,40 milimetarske strune.


Ukoliko se odlučimo za tradicionalni ribolov iz ruke, možemo koristiti klasičnu kančenicu.


U oba slučaja, lovili štapom ili iz ruke, predvez mora biti fluorokarbonski, a formira se tako da se na kraju sistema postavlja olovnice iznad koje stoje dvije do tri prame, promjera ne iznad 0,30 milimetara, duge od 60 do 80 centimetara na kojima su vezane udice širine luka 10 do 13 milimetara.


Ako se za osnovu koristi upredenica, tada je poželjno da prvih 5-6 metara iznad predveza bude fluorokarbonska struna ili barem što je moguće prozirniji najlonski monofil.