Pets

Želite novog kućnog ljubimca? Evo koje životinje je bolje zaobići ako imate malo dijete

Foto: Pexels

Foto: Pexels

Dobro istražite i informirajte se oko vrste koju želite udomiti

Dolazak novog kućnog ljubimca u kućanstvo može biti veliki izazov i obaveza. S bebom taj izazov postaje još i veći.


Ljubimac se mora naviknuti na novu okolinu i navike, a balansiranje između potreba bebe i ljubimca može biti veoma zahtjevno. Za neke je ljubimce teže brinuti se nego za druge, a neke se vrste i ne slažu dobro s djecom.


Ako želite nabaviti novog kućnog ljubimca, ali imate bebu, možda ne bi bilo loše zaobići ove kućne ljubimce, a evo i zašto.


Foto: Unsplash

Foto: Unsplash


Papige


Papige su prekrasna stvorenja, ali su i veoma neovisne, što neće biti pretjerano zabavno vašem djetetu. Istovremeno su veoma zahtjevne za njegovanje.


Većina papiga zahtijeva posebnu njegu. Trebat će im veterinar s posebnim znanjem o egzotičnim pticama. Mogu živjeti desetljećima, pa ćete se o ovom ljubimcu vjerojatno brinuti još dugo nakon što vaša beba naraste.


Papige nisu baš umiljati ljubimci. Morat ćete čekati godinama prije nego što vaše dijete bude dovoljno staro da ih drži u rukama, a ni tad možda neće pretjerano uživati.


Foto: Unsplash

Foto: Unsplash


“Džepni ljubimci”


Termin “džepni ljubimac” odnosi se na bilo koju životinju koja može stati u vaš džep, kao što su hrčci, zamorci, miševi ili činčile.


U usporedbi s većim životinjama poput pasa, džepni kućni ljubimac može se činiti kao kućni ljubimac koji ne zahtijeva mnogo brige, a u kojem može uživati ​​cijela obitelj, uključujući i bebu. Ali postoji nekoliko važnih razloga da dobro razmislite oko udomljavanja hrčka.


Kao prvo, ovi ljubimci nisu uvijek umiljati niti vole interakciju s ljudima. Većina glodavaca već su odrasli u trenutku kada ih kupujete u trgovini za kućne ljubimce, pa će se teško priviknuti se na ljudski dodir. Kako vaše dijete raste, bit će razočarano i zbunjeno zašto ne može držati kućnog ljubimca.


Zbog svoje male veličine, lako ih je stisnuti ili zgnječiti, što može biti traumatično iskustvo za djecu. Većina glodavaca su noćne životinje, što će biti smetnja dok vaša bebe pokušavaju spavati.


Foto: Pexels

Foto: Pexels


Tvorovi


Iako su preslatki, tvorovi, ili točnije lasice, egzotične su životinje koje traže puno njege i brige. Imaju jak miris koji nerijetko preplavi čitavu prostoriju, pa tako vlasnici tvorova redovito imaju prostoriju namijenjenu isključivo za njih.


Potreban im je veliki kavez za dugačkim tunelima i igračkama, jer su tvorovi energične i zaigrane životinje. Puni su energije, lako uzbudljivi, a mogu biti i agresivni, što se sigurno neće slagati s potrebama vaše bebe


Oni također mogu i gricnuti ako se osjete ugroženima, pa mala djeca uvijek trebaju nadzor u blizini tvorova.


Foto: Pexels

Foto: Pexels


Gmazovi


Iz sličnih razloga, gmazovi nisu dobra opcija za obitelji s malom djecom. Iako se mogu činiti opuštenima i ne zahtijevaju mnogo održavanja, gmazovi su rijetko umiljati. Možda im se sviđa sjediti na svom skrbniku, ali s njima se ne može igrati ili maziti poput psa.


Vaše dijete može postati frustrirano što ne može komunicirati sa svojim kućnim ljubimcem. Gmazovi također nisu najčišći kućni ljubimci, što znači da ih morate redovito čistiti i održavati, piše Baby Gaga.