Traži se dodatna regulativa

Zbog pogrešne recenzije jednog YouTubera zatvoren restoran. Ispričao se, no posao je propao

Mija Dropuljić

FOTO: Pexels

FOTO: Pexels

U Južnoj Koreji se pokrenula debata o štetnom utjecaju influencera

HayanTree je popularan kritičar restorana i hrane na YouTube koji ima veliki broj pratitelja te s time i veliki utjecaj. Upravo zbog njegovog videa jedan restoran se morao zatvoriti. Na kraju se ispostavilo da je recenzija bila pogrešna, no bez obzira na isprike YouTubera, posao restorana je pretrpio gubitke. 


Kako Oddity Central piše, početkom mjeseca je HayanTree posjetio all-you-can-eat restoran u Daegu u Južnoj Koreji koji je specijaliziran za jela od rakova marinirana u soja umaku. 


YouTuber je naručio više jela te je u jednom trenutku primijetio da u svom umaku ima ostatke riže. U svom recenziji je naglasio kako vjeruje da dotični restoran koristi hranu koju nije prodao u novim jelima. Kontroverzna recenzija je uskoro postala viralna, imala je preko milijun pregleda u samo par dana. Optužbe su bile toliko ozbiljne da je restoran morao zatvoriti samo par dana nakon slučaja. 


“U samo dva do tri sata nakon što je YouTuber objavio svoj video, pokušali smo objasniti kako ne koristimo neprodanu hranu te da imamo i sve materijale na kamerama, no naši komentari su bili blokirani”, objasnio je vlasnik restorana. 


Uskoro su objavljene snimke sigurnosnih kamera koje su pokazale kako su rižina zrna koja je YouTuber uočio zapravo ostatci jela koje je jeo prije. Ostala su na tanjuru, a YouTuber je jednostavno počeo jesti drugo jelo bez da je to uočio. 


YouTuber je priznao svoju pogrešku, obrisao je recenziju te objavio video u kojem se ispričava.  Nažalost, to je bilo prekasno. Restoran je u međuvremenu morao zatvoriti svoja vrata, a vlasnik je očekivano ljut na cjelokupnu situaciju. 


Prošli tjedan je pokrenuo i nacionalnu peticiju u kojoj traži da se zakonski regulira sadržaj na YouTube kako drugi ne bi osjetili štetne posljedice poput njegovog restorana. 


S druge pak strane HayanTree je osjetio na vlastitoj koži cancel kulturu te je izgubio dio svojih pratitelja. Ova priča ima puno veće posljedice. Naime, u Južnoj Koreji se pokrenula debata o moći i utjecaju digitalnih influencera te manjku regulative na tom području.