Wellness zona

Od pilinga do čišćenja: 6 savjeta za kućne rituale zbog kojih će vaša koža biti prekrasna

Dijana Ljubanović

FOTO/Pexels

FOTO/Pexels

Njega kože pretvara se u kućnu wellness zonu u kojoj je najvažniji osjećaj ugode koji nam puni baterije.

Ako nas je ova godina naučila nečemu, onda je to činjenica da se radost može pronaći u najjednostavnijim ritualima. Naši načini uljepšavanja trenutci su svakodnevice koji nam omogućuju divne trenutke sreće. Njega kože pretvara se u kućnu wellness zonu u kojoj je najvažniji osjećaj ugode koji nam puni baterije.


Učinkovita njega kože


Kad govorimo o brizi za svoj izgled i blagostanje, prvo što nam općenito pada na pamet je njega kože. To ne znači uložiti u potpuno novu rutinu, već odabrati prave proizvode i sastojke koji će se baviti vašim glavnim problemima.


Učinkovit režim njege ne mora biti kompliciran, on bi trebao biti ugodan. Prije svega, konzistentnost je ključna. Čišćenje i hidriranje ujutro i navečer, nošenje SPF-a kada izlazite van, i ako možete, piling par puta tjedno kako biste osigurali da se vaše stanice uklone kako bi se spriječilo nakupljanje i sivilo.


Za praktičan postupak pilinga kod kuće potražite pilinge napunjene alfa-hidroksi kiselinama (poput mliječne i glikolne), koji hidriraju kožu i pokreću promet stanica čiji je rezultat trenutni sjaj. Kako biste ten učinili blistavim s minimalnim naporom, posegnite za maskom koja je brz i jednostavan način da uljepšate ten vitalnim hranjivim sastojcima. Formulacije na bazi krema koje hidriraju, nadopunjuju i popunjavaju pore i linije, dobar su izbor.


Umjetnost pokreta


Povrh svega, briga o sebi je uzimanje vremena za dnevne rituale koji donose trenutak opuštanja ili stanke, što bi moglo na neki način objasniti sve veću popularnost gua shaa, valjaka za lice i masaže lica.


Iako su možda pomalo novi u svijetu ljepote, u kineskoj medicini stoljećima se koristi protokol “struganja” ili masiranja kože kako bi se potaknuo protok krvi i ublažila natečenost, piše Vogue.


Ne morate biti obučena maserka da biste iskoristili prednosti masaže lica, a vrhovima prstiju možete napraviti zgodnu zamjenu za alate za lice. Jednom ili dvaput dnevno čišćenje kože može se transformirati u unutarnju dubinsku čistinu kože jednostavno slijedeći smjer limfnog protoka.


Stimulirajuća limfna drenaža uklanja začepljenja, liječi nadutost i poboljšava sveukupni izgled kože. Budite radoznali kada je riječ o masiranju lica i stvarno počnite osjećati mišiće lica, istražite čvrsti pritisak, koristite dlanove i ne bojte se ući u sve brazde.


Dok nanosite kremu za oči, na trenutak osjetite” žljebove” ispod kosti koja sjedi ispod obrva. Ove akupresurne točke ublažavaju stres s tog područja, opuštaju i obnavljaju izgled očnog područja .


Bez obzira na to koje područje lica ciljate, bilo koja formula pogodna je za masažu lica, sve dok je koža ne prebrzo upije. Sve što vam treba je ” klizanje”, tako da se koža ne povlači ili  struže. Sredstva za čišćenje, hidratantna sredstva, maske i ulja, odlični su za masažu lica.


Smanjite kortizol


Iako je stres uzrokovan vježbanjem koristan za tijelo (HIIT treninzi popularni su s dobrim razlogom), kada su naše razine stresa povišene, intenzivno znojenja može preusmjeriti razinu kortizola u opasnu zonu i oduzeti nam taj endorfin nakon vježbanja.


To je čin ravnoteže. Bilo koji oblik vježbanja uzrokuje stres u tijelu. Ako je klijent [mentalno] pod stresom, dobro je kombinirati jogu, pilates, borilačke vještine i duboko disanje kroz nos. Dokazano je da snižava razinu stresa u tijelu, smiruje um i stvara samo pozitivne aspekte vježbanja.


I koža može biti pod stresom


Sve veze sa stresom i propadanjem kože odnose se na hormone. Kad je tijelo pod stresom, proizvodi više kortizola, kožnog ugrađenog alarmnog sustava koji će omogućiti žlijezdama koje se nalaze na našoj koži da proizvode više ulja.


Da biste smanjili upalu i bol nakon stresa, preporučuje se svakodnevno čišćenje nježnim čistačem, a trebali biste koristiti proizvod na bazi salicilne kiseline s aktivnim sredstvima koja održavaju kožu u dobrom stanju.


Ušteda svjetla


Vjerojatno je točno reći da smo proteklih nekoliko mjeseci proveli puno više vremena u svojim kućama nego vani.  To također ima utjecaj na našu kožu. Iako nismo previše bili izloženi štetnim utjecajima UVA i UVB zraka, stručnjaci se slažu da zračenje plave svjetlosti može biti jednako štetno.


Izlaganje plavoj svjetlosti može potaknuti starenje. To dovodi do oksidativnog stresa na koži koji uzrokuje upalu, opću promjenu boje kože i oslabljenu površinu kože. Štoviše, plava svjetlost može putovati duboko u dermis, zatvarajući zalihe kolagena i razgrađujući elastin.


Spavanje


Kvalitetan san, vježbanje, dobra prehrana i meditacija važniji su nego ikad prije kako bismo uravnotežili hormone stresa. Ako gledamo u ekran sat vremena prije spavanja, kvaliteta našeg sna oslabljuje se za 30 posto i moramo se zapitati, vrijedi li to?


Svi znaju da je davanje prioriteta kvalitetnom snu jedna od najvažnijih stvari koje možemo učiniti za svoje mentalno i fizičko zdravlje, a rješenja su iznenađujuće jednostavna. Barem sat vremena prije spavanja implementirajte ‘power down hour’.


Prebacite sve pametne uređaje na airplane opciju, isključite sve ekrane i stvorite rutinu spavanja; toplu kupku, čaj od jasmina, svijeća – koja umu i tijelu signalizira da je vrijeme da se ušuškamo u krevet.