Bogato mineralima

Ulje pšeničnih klica je mnogo više od ulja protiv bora

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Jedno je od onih ulja koje se koristi i u kozmetici i u kuhanju

Osim vitaminom E, bogato je i vitaminima skupine B, važnim za obavljanje svih organskih funkcija, za dobrobit živčanog sustava i mišića, zatim bogato je kalcijem, fosforom, bakrom, magnezijem i manganom.


Vrlo je zanimljiva prisutnost masnih kiselina, linoleinske kiseline (omega 3), alfa-linoleinske (omega 6) te palmitoleinske kiseline čiji se učinci vide u poboljšanje staničnih funkcija s dobrobitima, posebno za živce stanica, u borbi protiv kardiovaskularnih bolesti, a posebno kroz kontrolu kolesterola i triglicerida.


U kozmetici je vrlo dobro za učinak protiv bora, preporuča se njegova primjena kao seruma koji se nanosi prije spavanja na najdelikatnija područja skolna stvaranju izražajnih bora, dakle oko očiju i kontura usana.


Alternativno se može pomiješati s uobičajenom hidratantnom ili hranjivom kremom.


Ulje pšeničnih klica pomaže regeneraciju stanica i štiti epidermu pa pomaže kod kuperoze, dermatitisa, ekcema i psorijaze jer potiče ponovni rast stanica pa je odlično i za kožu tijela, posebno kada je posebno suha.


Pomaže obnoviti i održati hidrolipidni film, liječi i sprječava strije. Posebno se preporučuje za vrat i dekolte, kako samostalno tako i zajedno s uljem slatkog badema.


U ishrani se može koristiti samo ili u kombinaciji s maslinovim uljem, kao dodatak i kao začin, pa kao i maslinovo ulje za aromatiziranje povrća i raznih jela.


Prava doza, u oba slučaja, je jedna ili dvije žlice prije ručka ili doručka.


Pogodno je za sve, od djece do starijih osoba, posebno za jačanje imunološkog sustava, do sportaša i onih koji se bave intenzivnom tjelesnom i mentalnom aktivnošću, budući da opskrbljuje vitaminima, mineralnim solima i drugim hranjivim tvarima.


Kao što je već spomenuto, bori se protiv kardiovaskularnih bolesti, poboljšava cjelokupno stanje organizma i izgled kože tijela i lica.