
Foto: iStock
Pojašnjava da bol u donjem dijelu leđa nije uvijek znak da su donja leđa slaba...
povezane vijesti
Bol u donjem dijelu leđa jedna je od onih pojava koju gotovo svi doživimo bar jednom u životu. S godinama takvi bolovi postaju sve učestaliji jer sve više sjedimo, manje se krećemo, tjelesna težina nam možda više nije idealna, a muskulatura postaje sve manje “otporna” na sile koje djeluju na naše tijelo.
Kod nekih bolovi u leđima traju danima, kod drugih mjesecima, a kod trećih postaju neželjeni životni suputnik koji se uvijek iznova vraća.
S bolovima u leđima suočio se i trener Saša Segedi, prof. kineziologije, koji je za portal Zdravlje i ja, kazao da je svima koji pate od toga zajednička poveznica da bol itekako utječe na kvalitetu života.
“Kada dođemo do točke bolnih leđa, većina ljudi odmah počne razmišljati o vježbama za jačanje leđa, zar ne? Logika je jednostavna: bole me leđa, a to znači da su slaba! Ali, što ako to nije cijela istina?, pita se trener.
Pojašnjava da bol u donjem dijelu leđa nije uvijek znak da su donja leđa slaba već je vrlo moguće da je sve oko njih slabo, neaktivno ili neučinkovito.
“Drugim riječima, to znači da smo zbog naše neaktivnosti oslabili okolnu muskulaturu koja pomaže muskulaturi donjih leđa da apsorbira sile u lumbo – sakralnom djelu, što ponekad može ustaliti neke motoričke obrasce, poput kretanja, podizanja i nošenja, koji su za nas neučinkoviti, da ne kažem – krivi!”, kaže Segedi.
Koji su ključni koraci za zdravu i funkcionalnu lumbalnu regiju te koje regije trebaju biti u potrebnoj sinergiji da si pomognete kod bolova u leđima, provjerite u nastavku sadržaja na portalu Zdravlje i ja.