Sve informacije

Što su zaista ekstenzije i jesu li dobre za našu kosu?

Mija Dropuljić

FOTO: iStock

FOTO: iStock

Ekstenzije za kosu idealno su rješenje za produljenje kose ili stvaranje većeg volumena

Kosa je za mnoge ljude prilična svetinja i teško da postoji nešto o čemu se tako često raspravlja. Uostalom, naša kosa čini veliki dio našeg vanjskog izgleda i ako njome nismo zadovoljni, to može vrlo brzo utjecati na naše samopouzdanje.



Zato je mnogim ženama i muškarcima jako važno malo pomoći svojoj kosi dok rezultat ne bude onakav kakav želimo. Ne radi se samo o kroju ili boji, već i o punoći. Nažalost, nismo svi blagoslovljeni dugom, zdravom i prije svega gustom kosom. Ako to želite promijeniti, možete koristiti ekstenzije.


Što su ekstenzije?


Ako unatoč biotinskim kapsulama, tretmanima za kosu, šamponima i zdravoj prehrani još uvijek niste zadovoljni rastom kose, možete koristiti ekstenzije. Ova vrsta pomoći za kosu postoji u mnogim oblicima i varijacijama. Extensions je engleski naziv za nadogradnju ili podebljavanje kose.


Koje različite opcije postoje?


Ekstenzije za kosu popularan su način da promijenite frizuru i dodate dodatni volumen ili duljinu svojoj pravoj kosi. Postoje različite tehnike nadogradnje kose, a možete birati između sljedećih:


Clip-in nastavci


Najlakša opcija za nadogradnju kose su ekstenzije na štipaljke koje se mogu koristiti privremeno za posebne prilike.


Pramenovi kose opremljeni su malim kopčama kako bi se mogli pričvrstiti na pravu kosu.


To možete jednostavno učiniti kod kuće, a ako malo pojačate svoje korijene na vrhu, kopče u vašoj pravoj kosi neće skliznuti. Nastojte da ekstenzije budu što bliže vašoj prirodnoj boji kose kako bi rezultat ove metode nadogradnje izgledao prirodno.


Tape-in ekstenzije


Tape-in ekstenzije nude polutrajno rješenje u kojem se tanki pramenovi pričvršćuju na vašu kosu pomoću ljepljivih traka.


Ova metoda uopće ne zahtijeva toplinu. Umjesto toga, ljepljive trake ekstenzija za kosu postavljaju se na korijen prirodne kose.


To traje oko tri mjeseca dok se ne moraju skinuti. Ekstenzija ili podebljanje kose uz dobru njegu traje oko godinu dana. Spojne točke su ovdje jedva primjetne, samo trebate biti oprezni prilikom četkanja.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli Uğur Karlı (@ugurkarli_)



Metoda vezivanja


Ako se odlučite za tzv. spajanje, pojedini se pramenovi pričvršćuju na pravu kosu keratinskom smolom, što se smatra posebno izdržljivim. Često se kao ljepilo koristi umjetni keratin koji je kemijski vrlo sličan keratinu koji se prirodno nalazi u našoj kosi. Veza je spojna točka između prave kose i novog pramena kose.


Ako su veze loše postavljene ili nisu dovoljno kvalitetne, ekstenzije za kosu neće dugo trajati, osjećat će se neugodno ili će se, u najgorem slučaju, odlijepiti. Još jedan nedostatak metode je što se često osjeti vezivanje, a rezultat može brzo izgledati neprirodno jer pramenovi vidljivo padaju.


Mikroprstenovi ili nanoprstenovi


Mikro ili nano prstenovi mali su spojni dijelovi koji ne zahtijevaju toplinu ili ljepilo i stoga su nježniji za kosu. Mali prstenovi se pričvršćuju na pramenove kose i kroz njih iglom provlačite pramen svoje prirodne kose. Uzmite kliješta, koja su dostupna posebno za microring produžetke, i pritisnite ih. Tako ćete zadržati pramen u kosi.


Svaka metoda ima svoje prednosti i nedostatke i treba je odabrati ovisno o tipu kose i osobnim potrebama.


Također treba obratiti pozornost na kvalitetu metode nadogradnje kose. Ekstenzije za kosu mogu biti rješenje za kratku ili tanku kosu. Dakle, ako ste se odlučili na ekstenzije za kosu, vjerojatno će vam pasti na pamet nekoliko pitanja. Na primjer, koliko duga mora biti moja prava kosa za ekstenzije? Ili kako su ekstenzije uopće pričvršćene za kosu?


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli Osher Saadon (@oshersaadon_)



Koliko dugo će ekstenzije trajati u vašoj kosi?


To ovisi o tome koliko brzo vaša kosa raste. Pramenovi kose mogu se obraditi i ponovno koristiti nakon uklanjanja. Međutim, ekstenzije se ne bi trebale nositi dulje jer bi se u suprotnom mogle zapetljati ili bi se ljepilo moglo olabaviti. TapeIT ekstenzije traju oko četiri do šest tjedana. ClipIN potke traju između četiri i osam tjedana kada su trajno pričvršćene. Bondovi i RingIN produžeci traju do pet mjeseci.


Jesu li ekstenzije štetne za kosu?


Ovdje se mišljenja razlikuju. Ekstenzije su štetne za vlastitu kosu ako se ne postave stručno i ne poštuju upute za njegu. Pramenove također uvijek treba uklanjati pažljivo i s odgovarajućim priborom. Međutim, trebali biste povremeno dati vlastitoj kosi razdoblje oporavka i, ako je moguće, izbjegavati trajne ekstenzije. Clip-IN prikladni su za to ako ne želite žrtvovati duljinu i volumen.


Kako znati koja je opcija prava za vašu kosu?


Ova odluka ovisi o potrebama nadogradnje kose i navikama osobe. Razlikuju se po volumenu (broju pramenova, sendviča, potki), vremenu nošenja i cijeni. Trake su prikladne za vrlo kratku kosu jer leže ravno i neupadljivo te stvaraju ravan volumen sa samo nekoliko pramenova. Trake ne smijete koristiti ako volite ići u saunu, često se bavite sportom ili općenito imate masno korijenje. Može se dogoditi da pramenovi ne traju dugo.


Najrobusniji su spojevi koji mogu izdržati mnoge svakodnevne napore. Međutim, trebali biste uzeti u obzir optički prilično žilav pad ekstenzija. Jedna prednost je što veze mogu najduže ostati u kosi (3-5 mjeseci). Međutim, čisti rez kod frizera treba obaviti svaka 4 tjedna kako bi se spriječilo zapetljavanje.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli MEHMET KARACA (@mehmetkaracaofficial1)



Koliko košta ugradnja ekstenzija?


Cijene ekstenzija ovise o željenoj dužini, volumenu i načinu pričvršćivanja. Tu je i cijena obuke koju određuju frizeri. Neki frizeri nude i kompletne pakete koji uključuju ekstenzije i obuku. Nadogradnja kose u dužini od 40 može koštati između 450 i 1200 eura, ovisno o pružatelju usluga, frizeru i kvaliteti kose. Ovisno o načinu, postoje i troškovi podizanja pramenova.


Što morate uzeti u obzir pri njezi kose s ekstenzijama?


Ekstenzije treba njegovati posebnim proizvodima prikladnim za ekstenzije. Preporučljivo je izbjegavati alkohol, ulje i silikon kao sastojke, inače će ljepilo biti “napadnuto” i pramenovi mogu ispasti. S vremena na vrijeme možete koristiti ulje za kosu u duljini. Kosu nikada ne smijete prati naopako jer dodatna težina ekstenzija opterećuje korijen kose i spojne točke.


Ravnanje i kovrčanje najbolje je provoditi umjereno, jer je svaki toplinski tretman štetan. Također koristite odgovarajuću meku četku za kosu kako biste se mogli temeljito počešljati bez oštećenja spojnih točaka tvrdim čekinjama. Dobar savjet je vezati kosu dok plivate, a nakon kontakta sa slanom ili kloriranom vodom isprati je čistom vodom i dobro je njegovati, a navečer kosu vezati u labavu pletenicu.