Zbogom 2020.

Predlažemo uvođenje ovih navika kako biste se bolje osjećali u 2021.

Dijana Ljubanović

FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash

Što ste vi odlučili činiti za sebe u 2021.?

Na pragu svake nove godine, većina nas počinje stvarati velike planove zbog kojih vjerujemo da ćemo biti zadovoljniji, uspješniji, zdraviji i produktivniji. Na popisu lijepih želja i planova, nalaze se teretane, odluke da ćemo biti društveniji i putovati na nova mjesta. No, 2020. bila je godina kao nijedna druga – tako da one uobičajene novogodišnje odluke (onih kojih se ionako nikada nećemo držati) – neće dominirati.


Ova takozvana “izgubljena godina” razlikovala se od većine ostalih. Rezolucije će morati uzeti u obzir novu normalu kako bi zaštitile naše zdravlje i okoliš. S obzirom na to, ove godine važno je postaviti osobne ciljeve  jer nam daju nadu u našu sposobnost promjene.


Zato ćemo se, umjesto da promišljamo o onome što 2021. godine nećemo moći postići, usredotočiti na male osobne pobjede koje možemo postići. Prema psiholozima, ovo su rezolucije za poticanje sreće koje zapravo možete ispuniti i pomoći sami sebi da budete sretniji, prenosi Byrdie.


Posvetite se strateškom organiziranju


Umjesto da pokušavate organizirati cijeli svoj prostor odjednom, prvo odaberite područja koja će vam pomoći u ispunjavanju vaših specifičnih ciljeva, predlaže profesionalni organizatori Diane N. Quintana i Jonda S. Beattie, suosnivači Release Repurpose Reorganize. “Započnite s identificiranjem jednog malog prostora koji možete urediti”, kaže Quintana. “Pogledajte kakav je to osjećaj, a zatim napravite malo više.”


Ako pokušavate više kuhati kod kuće, umjesto da naručite hranu za doručak, uredite kuhinju na način koji kuhanje čini privlačnijim. Neka vaše radne površine budu čiste. Uredite svoju smočnicu kako biste znali koju hranu imate na raspolaganju, a povrće i voće spremajte u visini očiju u hladnjak kako biste ih iskoristili dok su svježe.


Ukoliko želite svoj online shopping dovesti u razumne okvire, uredite svoj ormar na način koji vam omogućuje da izvršite inventuru onoga što već imate. Spremite ljetnu odjeću ispod kreveta kako biste smanjili nered i donirali sve što ne nosite.


Ako vam je jedan od ciljeva više vježbati, organizirajte svoj prostor na način koji olakšava pronalaženje vremena za vježbanje. Svu odjeću za vježbanje složite u jednu ladicu kako biste je lako uzeli, odvojite prostor u svom domu u kojemu ćete moći odraditi jednostavne treninge, a svoju fitnes opremu spremite u atraktivne košare umjesto u stražnji dio ormara.


FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash


Postavite dnevne afirmacije


Kad smo svakodnevno zaglavljeni u istom nepromjenjivom okruženju, lako se probudimo i osjećamo kao da također nismo u stanju učiniti nešto više. “Nužno je razbiti pesimistični obrazac i transformirati svoje misli u one koje možemo upotrijebiti za napredak.” Umjesto da pustite da vam negativna misao čitavo jutro kruži u mislima, odaberite samopouzdanje kojem se možete vratiti tijekom dana kad vam zatreba.


Pokušajte s ovim afirmacijama


Danas ću biti hrabra.


Odlučujem kada želim ukloniti slojeve svojih negativnih misli.


Razvijam novu unutarnju ljepotu.


Snažna sam i otporna.


FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash


Dajte prioritet pažljivoj komunikaciji


Iako smo bili fizički odvojeni, 2020. je i dalje bila godina neprekidne komunikacije. Od uspona Zooma do nestanka uobičajenog radnog vremena, odjednom se učinilo da su svi dostupni 24/7. Ali osjećaj da uvijek trebate biti “uključeni” u interakcijama sa suradnicima, obitelji i prijateljima može biti iscrpljujuć i, ironično, to može aktivirati osjećaj usamljenosti. “Promjena načina na koji komuniciramo zahtijeva izbacivanje temeljnih misli.”


Umjesto da osjećate kao da trebate biti u stalnom kontaktu, počnite postavljati prioritete u komunikaciji koju najviše cijenite. Za neke bi to moglo značiti samo odobravanje virtualnih „happy hoursa“ na koje zapravo želite ići, dok bi drugi mogli pronaći veću radost odvojiti vrijeme za pisanje čestitke članu obitelji. Postavljanje granica komunikacije izvan radnog vremena možda će olakšati te potrebne interakcije.


Iskoristite funkciju “ne ometaj” na Slacku kad god je to moguće, postavite ograničenja za provjeru e-pošte nakon posla i zacrtajte vrijeme u kalendaru za predviđene pauze.


Stvorite viziju za svoj prostor i sebe


Naša okolina može imati snažan utjecaj na našu dobrobit, pa je vjerojatno da će se, ako naša okolina ostane nepromijenjena, i naše emocije boriti da se razvijaju.


Kako ne bi dopustili da se stagnirajući osjećaji 2020. stope u 2021., Quintana i Beattie predlažu stvaranje vizije o tome kako želite da izgleda vaš prostor iz snova i koji veći ciljevi vam taj prostor mogu omogućiti. “Kad pomislite na svoju viziju, izvucite ideje o tome kako želite da prostor izgleda i kako se želite osjećati kad ste u tom prostoru”, poručuje Beattie.