Sezonske namirnice

Praktični vodič za konzerviranje hrane – pobrinite se da uvijek imate ukusne namirnice u smočnici

Dijana Ljubanović

FOTO/iStock

FOTO/iStock

Konzerviranje omogućuje domaćim kuharima da spreme hranu u periodu kada nije njena sezona kako bi mogli izbjeći plaćanje premije za hranu koja se dostavlja u trgovinu iz daleka



Konzerviranje, čin i umjetnost čuvanja hrane u staklenkama, savršen je način da produžite sezonu i održite svoj dom opskrbljenim fantastičnom svježom hranom s farme, čak i zimi. Pripremili smo mali vodič za početak.


Što je konzerviranje i kako funkcionira?


Očuvanje hrane postoji stoljećima, a bilo je vremena kada je očuvanje hrane bilo pitanje života ili smrti. Ljudi su se morali osloniti na vlastite resurse i planirati preživjeti zimu, tako da su metode poput soljenja i stavljanja u tegle bile bitne. Danas nam te iste tehnike mogu pomoći da jedemo domaću hranu tijekom cijele godine.


Konzerviranje omogućuje domaćim kuharima da spreme hranu u periodu kada je njena sezona kako bi mogli izbjeći plaćanje premije za hranu koja se dostavlja u trgovinu iz daleka. Ako prelazite na svjesniji život i tražite odluke koje uzimaju u obzir i okoliš i vaš kućni proračun, onda je konzerviranje hrane izvrsno rješenje za vas. I ne mora biti komplicirano!




Postoje dva načina da stvorite sigurno brtvljenje na vašim staklenkama za konzerviranje: konzerviranje u vodenoj kupelji i konzerviranje pod pritiskom.


Konzerviranje u vodenoj kupelji je kada napunjenu staklenku za konzerviranje potopite u kipuću vodu na unaprijed određeno vrijeme. Konzerviranje u vodenoj kupelji preporučuje se za hranu s visokom kiselinom poput većine voća i bilo koje hrane ukiseljene u octu. Bakterije koje mogu uzrokovati kvarenje hrane ubijaju se na 100 stupnjeva Celzija, točki ključanja za konzerviranje u vodenoj kupelji. Tlačne konzerve zagrijavaju staklenke na mnogo više temperature.


Držite se konzerviranja u vodenoj kupelji malih serija proizvoda jer je to najlakše napraviti kod kuće u maloj gradskoj kuhinji.


Sigurnost.


Najvažnija stvar kod konzerviranja je da odaberete najsigurniju metodu s obzirom na vaše sastojke. Prirodne bakterije su svojstvene kad radite sa svježom hranom i mogu pokvariti hrpu konzervi kada nisu pravilno konzervirane. Ovo nije nešto čega biste se trebali bojati, ali morate biti pažljivi.


Vodena kupelj u odnosu na konzerviranje pod pritiskom:


Najčešća konzerva – džemovi, želei i kiseli krastavci – mogu se konzervirati u vodenoj kupelji. Nizak pH voća i octa (nizak pH = visoka kiselina) čini ih sigurnim za kupanje u vodenoj kupelji, jer kiselina prirodno inhibira okruženje pogodno za botulizam, otrovnu bakteriju. Dakle, ako planirate napraviti voćni džem ili kisele krastavce, ne morate brinuti o botulizmu.


Međutim, hrana s niskim udjelom kiseline (meso, grah i povrće bez octa) ima visok pH i zahtijeva korištenje konzerve pod pritiskom. Tlačne konzerve omogućuju sigurno čuvanje ove hrane jer je zagrijavaju na mnogo više temperature nego što bi to učinila kipuća voda. Ova visoka toplina ubija sve bakterije, uključujući botulizam.


Opće sigurnosne smjernice:


Iako biste trebali biti zabrinuti zbog kvarenja i bakterija, ako slijedite recepte i koristite ova pravila, ne biste trebali imati problema:


Ako sačuvana roba ikada ima labav pečat, ispušta bilo kakav miris ili obilno promijeni boju, budite oprezni i bacite je bez jela.


Konzerviranje u vodenoj kupelji zahtijeva da obratite pažnju na kipuću vodu. Pažljivo koristite hvataljke i polako spuštajte staklenke u vodu kada počnete.


Precizno slijedite recept i ne ostavljajte staklenke dulje ili kraće u konzervi u vodenoj kupelji, što može utjecati na dobro zatvaranje.


Što će vam trebati za početak.


Sve ove artikle možete kupiti u većini velikih trgovina s kućnim potrepštinama ili naručiti ih putem interneta.


  1. Lonac za konzerviranje.

Tradicionalni lonac za konzerviranje je trodijelni lonac od 20 plus litara koji dolazi s metalnim stalkom za staklenke i poklopcem. Lonac za konzerviranje je postavljen posebno za konzerviranje u vodenoj kupelji. Široka je, duboka i može primiti mnogo staklenki u jednoj seriji. Ovi veliki lonci su izvrsni ako planirate nekoliko puta godišnje i imate veliku ploču za kuhanje.


Međutim, veličina ovih lonaca plus težina vode znači da ih je teško koristiti na pločama za kuhanje s električnim zavojnicama. Ako je to ono s čime radite, jednostavno možete koristiti duboki lonac podstavljen ručnikom.


  1. Kliješta za konzerviranje.

Kliješta za konzerviranje posebno su izrađena za sigurno podizanje staklenih tegli iz kipuće vodene kupelji s lakoćom. Dolaze u mnogo oblika i veličina. Kuhinjske hvataljke također se mogu koristiti u malom slučaju.


  1. Tegle za konzerviranje.

Tegle za konzerviranje obično dolaze u sljedećim količinama:


Staklenke od četvrtine litre izvrsne su za konzerviranje u malim serijama ili darivanje.


Staklenke od pola litre ono su što obično vidite u specijaliziranim trgovinama koje prodaju domaći džem.


Staklenke od jedne litre prilično su velike za džem, ali savršene za kiseljenje dugog povrća poput mrkve, mahuna ili krastavaca.


  1. Konzerva pod pritiskom (ako se konzerviraju proizvodi s niskom kiselinom).

Za proizvode s niskim udjelom kiseline trebat će vam posuda za konzerviranje pod pritiskom umjesto posude za konzerviranje.


Proces konzerviranja.


Ovo je vodič za konzerviranje po koracima u vodenoj kupelji kod kuće. Svakako unaprijed postavite svoje staklenke i radni prostor kako biste mogli uspostaviti ritam. Također, imajte na umu vrijeme obrade u vodenoj kupelji navedeno u svakom receptu. Vrijeme provedeno u vodenoj kupelji varira ovisno o hrani koja se obrađuje, stoga je važno pomno slijediti upute i raditi samo na provjerenim receptima.


Korak 1: Očistite staklenke.


Operite staklenke i poklopce u vrućoj vodi sa sapunom i stavite ih da se potpuno osuše na rešetki ili čistom ručniku.


Korak 2: Pripremite svoje staklenke.


Staklene posude i poklopce nije potrebno sterilizirati prije upotrebe ako će se vaša hrana prerađivati ​​dulje od 10 minuta u kipućoj vodenoj kupelji ili u posudi pod pritiskom. Ako je vrijeme obrade staklenke 10 minuta ili manje, staklenke se moraju sterilizirati prije punjenja. Ako morate sterilizirati svoje staklenke, učinite to tako da staklenke stavite u posudu za konzerviranje, napunite vodom i kuhajte vodu. Držite staklenke u vodi dok ne budu spremne za upotrebu.


Korak 3: Napunite staklenke.


Svim konzerviranim proizvodima trebat će prostor kako bi se omogućilo širenje hrane i stvaranje vakuuma u posudama za hlađenje. Kao opće pravilo, ostavite jednu četvrtinu inča prostora za glavu na svim džemovama i želeima i pola inča prostora za glavu na svim cijelim voćem. Nemojte prepuniti svoje staklenke! To samo služi za ugrožavanje njihovog pečata.


Kada konzervirate cijelo voće (kao što su segmenti breskve), otpustite mjehuriće zraka u tek napunjenim staklenkama tako što ćete kucnuti staklenkom o radnu površinu ili umetnuti čisti drveni štapić za jelo ili ražanj u staklenku i lagano promiješati voće. Kada stavljate poklopce i kolutiće na staklenke za konzerviranje, nemojte do kraja stegnuti prstenove. Umjesto toga, pričvrstite ih samo dok prstenovi ne budu zategnuti i ne budu pripijeni. Pretjerano zatezanje sprječava ispuštanje zraka iz staklenki – ključni korak u konzerviranju.


Korak 4: Zagrijte lonac.


Napunite posudu za konzerviranje ili duboku posudu do pola vode i zagrijte do laganog ključanja. Tekućinu držite na vrlo laganoj temperaturi dok ne bude spremna za upotrebu.


Korak 5: Napunite lonac.


Ako koristite posudu za konzerviranje:


Stavite pripremljene staklenke s hranom na rešetku u konzervi. Nemojte slagati staklenke jednu na drugu, jer morate omogućiti cirkulaciju vode za pravilno zatvaranje. Spustite staklenke u posudu za konzerviranje i dodajte dovoljno vode da pokrije vrhove staklenke za centimetar ili više. Poklopite lonac i vratite da zavrije.


Vrijeme obrade počinje nakon što se voda iz posude za konzerviranje ponovno dovede do vrenja. To može potrajati i do 15 minuta, stoga pripazite na svoj lonac i imajte mjerač vremena u blizini.


Ako koristite duboki lonac:


Upotrijebite isti način kao gore, ali dno lonca obložite kuhinjskom krpom i odvažite ga svojim staklenkama. To pomaže da staklenke ne zveckaju po dnu lonca ili da se ne prevrnu na stranice. Ovaj oblik konzerviranja nije odobren od strane USDA, ali je, prema mom iskustvu, učinkovit, jednostavan i siguran, piše Mind Body Green.


Korak 6: Uklonite zatvorene staklenke.


Uz pomoć podizača za staklenke ili kompleta kuhinjskih hvataljki, izvadite staklenke iz konzerve kada istekne vrijeme obrade. (Zapamtite, vrijeme obrade počinje nakon što se voda iz posude za konzerviranje ponovno zakuha.) Stavite staklenke na presavijeni ručnik da se ohlade. Pazite da ne pritiskate vrhove, što može stvoriti umjetni pečat.


Znat ćete kada su staklenke zapečaćene kada čujete zvuk pucanja vrhova limenki. To bi se trebalo dogoditi odmah nakon što ih izvadite iz vodene kupelji. Nakon što se staklenke ohlade, provjerite brtvljenje tako što ćete ukloniti vanjski prsten i podići staklenku držeći samo poklopac. Ako ostane netaknuta, uspješno ste konzervirali svoju hranu.


Ako je brtva labava ili slomljena, možete ponovno obraditi u vodenoj kupelji unutar 24 sata. (Obavezno vratite poklopac i provjerite ima li na rubu staklenke pukotina ili zareza te zamijenite ako je potrebno.) S druge strane, staklenku možete odmah ohladiti i pojesti u roku od tri tjedna.


Korak 7: Označite i pohranite.


Nakon što se ohlade, označite sve uspješno zatvorene staklenke datumom i sadržajem. Čuvajte ih na hladnom i tamnom mjestu, kao što je ormar. Službeno, konzerve se čuvaju do godinu dana, ali sam ih pustio malo dulje s malim učinkom. Ali zapamtite: ako konzervirano dobro ikada ima labav pečat, ispušta bilo kakav miris ili obilno promijeni boju, budite oprezni i bacite ga bez jela.


Čuvanje hrane dok je u sezoni je ukusna stvar, ali je i praktičan, ekonomičan i ekološki osviješten način života. Kupnja hrane izvan sezone stvara pritisak na poljoprivrednike i ekosustav, pa zašto ne staviti nekoliko staklenki i držati svoju smočnicu opskrbljenom tijekom cijele godine?