Rizik od infekcije

Opasna salmonela. Ako jaja operete pod tekućom vodom prije upotrebe, činite veliku grešku

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Navika koju imaju mnogi ljudi, ali koja može biti izuzetno opasna

Jaja su vrlo prisutna namirnica u kuhinjama i iznimno svestrana: protagonisti proteinskih glavnih jela, ali i ono što pečene slastice čini tako kompaktnima, a u isto vrijeme mekima.


Nažalost, uz konzumaciju jaja veže se i širenje bakterije salmonele.


Bakterija salmonela, prvi put identificirana u kasnim 1800-ima, također se naziva i bacilom zbog svog štapićastog oblika.


Može se naći u okolišu, u tlu i vodi, ali i u kontaminiranoj hrani poput mesa, sira i jaja.


Kod ljudi kontakt s bakterijom salmonela uzrokuje razne zarazne bolesti, od kojih su neke vrlo ozbiljne.


Najčešća je salmoneloza, crijevna infekcija koja se manifestira povraćanjem, proljevom, vrućicom, bolovima u trbuhu, krvlju u stolici, dehidracijom.


Simptomi infekcije salmonelom mogu se pojaviti između 6 i 72 sata nakon uzimanja zaražene hrane.


Spriječite rizik od infekcije


Neki bi mogli pomisliti da je pranje jaja prije upotrebe odličan način da se smanji rizik od zaraze salmonelom, ali to je vrlo pogrešno uvjerenje i postupak koji treba izbjegavati.


Zapravo, pranjem jajeta pod mlazom vode riskirate jednostavno prskanje bakterije posvuda i kontaminaciju kuhinjskog sudopera i ploče za kuhanje.


Na kraju “pranja” jaje će i dalje imati svoje bakterijsko opterećenje, a vi ćete kontaminirati cijelu kuhinju (kao i ruke).


Što onda učiniti? Vrlo jednostavno: nikad ne perite jaja prije upotrebe – ni ako ih morate kuhati na tvrdo, ni ako ih morate razbijati za pripremu slatkih ili slanih recepata.


Ako se ljuska čini jako prljavom ili ako ima ostataka zalijepljenih na njezinoj površini (na primjer, perje), možete ih očistiti lagano navlaženim komadom upijajućeg papira.


Ne zaboravite temeljito oprati ruke nakon ovog postupka.