ŠKOTSKA MODNA PRIČA

Novi tartan posebno dizajniran u čast glumcu Seanu Conneryju

Sandy Uran

Foto: iStock, Screenshot

Foto: iStock, Screenshot

Samara i Natasha Connery na reviji upriličenoj u New Yorku na Long Islandu u Mill Neck Manoru predstavile su i kreacije inspirirane kiltom

Kad je riječ o modi i trendovima, svakako valja istaknuti kako postoje odjevni predmeti koji nikada ne izlaze iz mode i koji predstavljaju »modni evergreen«. Ovoga puta nije u pitanju legendarna mala crna haljina, već uzorak na tkanini koji također pripada kategoriji »uvijek u modi«. Riječ je dakako o tartanu. Potonji je uvijek »in«, a u pojedinim povijesnim razdobljima bio je posebno poštovan i omiljen. Krenuli smo stoga otkrivati povijest tartana koji je ovih dana bio u fokusu modne javnosti nakon modne revije upriličene njemu u čast.


REVIJA DJEDU U ČAST


Naime, unuke proslavljenog škotskog glumca Seana Conneryja, koji je u 90. godini života preminuo 31. listopada 2020. godine, u čast svome djedu na humanitarnoj modnoj reviji »Dressed to Kilt« upriličenoj u New Yorku na Long Islandu u Mill Neck Manoru, predstavile su kreacije inspirirane kiltom. Dobro je znano kako je filmski najpoznatiji Bond svih vremena Sir Sean Connery bio velik domoljub i borac za škotsku neovisnost te da je u brojnim progodama odjenuo kilt s tartan uzorkom.


Popularan event »Dressed to Kilt« utemeljio je sam glumac, Sir Sean Connery, godine 2003. godine, što ga dodatno povezuje s likom kojeg je proslavio i koji je njega učinio slavnim, Bondom, koji je i sam Škot, što je posebno naglašeno u filmskom naslovu »Skyfall«. Kao zanimljivost valja izdvojiti podatak da je film pomogao u tome da Škotska 2013. godine bude imenovana najboljom turističkom destinacijom.


Foto: REUTERS


HUMANITARNO DOGAĐANJE


Vratimo se modi. Tijekom revije inauguriran je novi tartan koji je posebno dizajniran glumcu u čast od njegove obitelji, posebno naravno od unuka Samare i Natashe.


Conneryjev prijatelji i partner pri utemeljenju ovog eventa davne 2003. godine, dr. Geoffrey Scott Carroll realizirao je plan proizvodnje ovog tartana kod Glenisla Kilts čije kreacije, kaput i haljinu koji su usklađeni, potpisuje kreator Totty Rocks iz Edinburgha. Ovom prigodom dr. Carroll za medije je izjavio: »Kreacija novog Sean Connery tartana u potpunosti je škotski proizvod«.


Proslavljeni dizajner tartana Mark Gibson radio je zajedno s Lady Connery, njegovim sinom Stephanom i unukama pri kreiranju novog tartana. Reviju se moglo pratiti online, a snimku se može pogledati i uživati u reviji koju su nosila brojna poznata lica škotskih korijena. Na reviji su prikupljana humanitarna sredstva za Navy Seal Foundation, odnosno specijalne postrojbe, u skladu s tvorcem Jamesa Bonda Ianom Flemingom, filmskim likom – tajnim agentom kojeg je Connery tumačio na velikom platnu te činjenici da je u mladosti i sam glumac bio član britanske ratne mornarice te imao čin časnika.


tartan

Foto: Reuters


GLAVNI ELEMENT NOŠNJE


Naime, literarni »otac« Jamesa Bonda, pisac Ian Fleming, koji je 1953. godine napisao prvi roman o šarmantnom tajnom agentu, »Casino Royale«, čiju filmsku ekranizaciju ove nedjelje možemo gledati na Novoj TV u 20.15, bio je u službi Naval Intelligence Division za vrijeme Drugog svjetskog rata, jednom je prigodom priznao da je Bond »spoj svih vrsta tajnih agenata i komandosa s kojima se družio«.


U pogledu povijesti kilta i tartana valja istaknuti da riječ »kilt« potječe od staronordijske riječi »kjalta« što označava krilo, suknju na preklop do koljena koju nose muškarci, kao glavni element tradicionalne škotske nošnje. Kilt se radi od vunene tkanine, vrlo je jednostavan za izradu jer ima preklop, pa ga se ne šije do kraja. I kilt i pokrivač, potonji je drugi važan element hajlandskog odijela znan kao »plaid«, i nosi se preko lijevog ramena, najčešće su izrađeni od tkanine s istim uzorkom, znanim kao tartan.


U povijesnim je podacima navedeno da su se kilt i pokrivač, kao modni ansambl, razvili u Škotskoj tijekom 17. stoljeća iz »féile-breacana«, odnosno dugog komada vunene tkanine čiji se naborani donji dio omota oko struka, dok se nenaborana gornja polovica mota oko gornjeg dijela tijela, dok se preostali dio prebacuje preko lijevog ramena. Nakon 17. stoljeća ti su dijelovi odvojeni u dva komada odjeće te je tako rođen »kilt i plaid«.


Foto: Screenshot


JEDAN KLAN; DVIJE VERZIJE


Naziv uzorka »tartan« pak najvjerojatnije potječe od srednjovjekovnog francuskog izraza »tiretaine« što označava vrstu vunene tkanine čija je glavna karakteristika karirani uzorak koji se ponavlja, a sastavljen je od kvadrata, pruga ili linija različitih boja, određene širine i redoslijeda te je uglavnom utkan u vunene tkanine, ponekad s dodatkom svile.


Iako slični uzorci tartana postoje već stoljećima i u brojnim drugim kulturama, danas se smatra gotovo isključivo škotskim, kao kvaziheraldički amblem škotskih porodica znanih kao klanovi.


U pogledu te simbolike valja kazati da većina klanova ima samo jedan tartan, ali u dvjema verzijama.


Jedan je isključivo za svečane prigode s jasnim bojama, a drugi zagasitiji, obično na sivoj podlozi, zvan lovački, i koji se koristio za svakodnevno nošenje po brdima. A kad je riječ o povijesti, treba napomenuti kako većina klanova tvrdi da su imali tartane još u 15. i 16. stoljeću, no taj podatak treba uzeti s rezervom jer sigurni dokazi o postojanju potonjeg datiraju tek od 17. stoljeća nadalje.


Najraniji poznati slikani prikaz hajlandske nošnje, što se može prevesti i kao planinska nošnja jer riječ Highlander označava gorštaka, i tartana napravio je škotski slikar John Michael Wright, koji je negdje oko 1660. godine naslikao glavara klana Campbell.


Foto: REUTERS


UPRAVA ZA ŠKOTSKI TARTAN


U arhivskoj je građi navedeno da je nakon Jacobitskog ustanka 1745. godine zabranjeno nošenje tartana i tradicionalne hajlandske nošnje, ali i da su već krajem 18. stoljeća hajlandske regimente ponovo nosile tartan. Vojničko oživljavanje tartana izgleda da je doseglo svoj vrhunac za vrijeme službenog posjeta kralja Georga IV. Edinburghu 1822. godine. Sljedeće tri dekade vladao je jednak interes koji je rezultirao sistematskim dokumentiranjem klanskih tartana.


Nadasve zanimljiv podatak je i taj da je 1996. godine osnovana Uprava za škotski tartan, Scottish Tartans Authority, sa sjedištem u Crieffu u Škotskoj, ne bi li se populariziralo i proširilo znanje o škotskim tartanima. Organizacija posjeduje međunarodni popis tartana s bazom podataka za više od 4 tisuće tartana. Usto u Sjedinjenim Američkim Državama postoji Muzej škotskih tartana u Franklinu u Sjevernoj Karolini, koji posjetiteljima nudi jedinstven uvid u tartan i hajlandsku nošnju.


Foto: REUTERS


POPULARAN ZAHVALJUJUĆI FILMOVIMA


I kao što kilt nije suknja, tako niti dodatak kiltu koji nama izgleda kao torbica nije torbica, već se naziva Sporran. To je tradicionalni dio narodne nošnje i služi kao zamjena za džepove, ali nije torbica. Sporran je obično izrađen od kože ili krzna, a visi s kožnatih traka ili lanca oko struka.


Škotsku nošnju ponajviše su popularizirali naslovi »Hrabro srce« i »Highlander«, ali nakon pobjede Hrvatske nad Škotskom na ovogodišnjem Euru rođen je još jedan novi tartan, onaj na crveno-bijele »kockice«, odnosno kvadrate.


Foto: iStock