Sreća na kvadrat

Marija Budija Bingula: Preduvjet svakoj dobroj organizaciji je raščišćen prostor

Dijana Ljubanović

FOTO/Sreća na kvadrst

FOTO/Sreća na kvadrst

Certificirana KonMari konzultantica otkriva tajne dobre organizacije doma.



Proljetno čišćenje, proljetni reset, proljetna revitalizacija… Riječ je o ozbiljnim zadacima s ozbiljnim ciljem o kojima je jednostavnije govoriti i planirati ih nego provesti u djelo. No, kada su ove teme u pitanju u pomoć priskaču iskusni stručnjaci iz područja organizacije. Njihova je disciplina tako vedra i oslobađajuća, a u isto vrijeme tako funkcionalna i učinkovita.


Sigurni ste čuli za simpatičnu Mari Kondo i s užitkom pogledali njen serijal na Netflixu ili pročitali knjigu s korisnim savjetima kako uvesti red u svoj život – od ormara do kuhinjskih polica.


Interes za Mari Kondo vještinama je tolik da njeno učenje slijede tisuće ljudi diljem svijeta, a neki od njih su i certificirani KonMari konzultanti i svoju opčinjenost redom i skladom, pretvorili su u posao u kojem uživaju. Jedna je to od onih profesija koju će na svoj popis dodati oni koji kažu „volim pomagati ljudima“.




Nakon višemjesečnih seminara, predavanja i ispita, KonMari konzultanti rade kao profesionalni organizatori domova obučeni da pomognu što u njihovoj orbiti doista „izaziva radost“.


Čišćenje prostora pomoću KonMari metode može biti neodoljivo. Za razliku od ostalih usluga profesionalnog organiziranja gdje možete nazvati nekoga da vam uredi ormar dok ste na poslu, KonMari zahtijeva osobni obračun. Uključuje držanje svakog predmeta te procjenu i odluku što i zašto baciti čak i kod najsentientalnijih sakupljača prašine: stara ljubavna pisma, fotografije, čak i knjige. Uključuje zahvaljivanje svakom odbačenom predmetu na radosti koju su vam nekada pružili. Kondo kaže da mnogi započinju postupak, ali ga nikad ne dovršavaju. Tada bi trebali nazvati KonMari savjetnika.


KonMari konzultantica zavidnog znanja je Riječanka sa zagrebačkom adresom –  Marija Budija Bingula. Ukoliko vas zanima više nego što je Marija odgovorila na naša pitanja, možete pronaći na njenom blogu Sreća Na Kvadrat i biti u toku sa svim novim trendovima organiziranja i pospremanja doma.



Kako se postaje certificirana KonMari konzultanticom? Koja znanje i vještine je nužno posjedovati?


Ono što je na početku potrebno je ogromna strast za organizacijom domova i  pomaganje ljudima u kreiranju doma koji će biti njihovo sigurno mjesto i podrška njihovom životu. Kada imamo to u sebi onda je potrebno zadovoljiti i tehničke stvari kojima ne umanjujem važnost. Preduvjet prijavi edukacije za buduće konzultante je upoznavanje sa KonMari metodom® putem dviju knjiga autorice Marie Kondo te prezentiranje navedenog putem slika svog pospremljenog doma.


Nakon odslušane edukacije za buduće KonMari® konzultante, dodijeljuje nam se mentor s iskustvom koji prati i vrednuje rad pojedinca u praktičnom smislu, znači direktno u radu s klijentima. Dužni smo podnositi izvještaje – odrađenog posla sa  klijentima od kojih s jednim moramo proći cijeli tzv. KonMari® festival pospremanja koji uključuje sve kategorije – odjeća, knjige, papiri, kategorija razno i predmeti sa sentimentalnom vrijednošću. Nakon što uspješno odradimo taj veliki zadatak pristupa se ispitu, a na samom kraju slijedi i završni intervju. Time je proces završen i ukoliko je sve zadovoljeno dobivamo službeni naziv certificiranog KonMari® konzultanta.



Je li zadržavanje “za svaki slučaj”, ključni problem kod gomilanja stvari u našim kućama, ormarima, policama… Kako donijeti odluku što nam je potrebno, a što nam zapravo nikada neće trebati?


Da, rekla bih da je ovo jedan od ključnih izvora gomilanja stvari u našim kućanstvima. U tekstu na svom blogu pod nazivom “Što napraviti sa stvarima iz kategorije “možda mi jednom zatreba”? detaljnije sam se bavila upravo ovom temom. Najvažnije ću istaknuti ovdje.


Pod kategorijom “možda mi jednom zatreba” svrstavamo sve ono što ne upotrebljavamo ili ne volimo, ali se nalazi u našem domu te i dalje te iste predmete želimo zadržati iz nekog određenog razloga. Tijekom procesa raščišćavanja svoga doma (bez obzira da li se radilo o odjeći ili nekoj drugoj kategoriji) postavljajte si neka ključna pitanja koja vam mogu pomoći prilikom donošenja odluke da li nešto zadržati ili ne.



Najvažnije bih rekla je odgovoriti na ova pitanja: Što je najgore što bi mi se moglo dogoditi ako se riješim tog predmeta? Kako bih ga lako mogao/la  zamijeniti ako bi mi ikada zatrebao?


Obratite pozornost na prvi osjećaj koji vam je prošao kroz misli dok ste primili pojedini odjevni predmet. To je onaj pravi osjećaj. Već sljedeći ili onaj iza je propitkivanje i počinju opravdanja koja si stvarate da bi zadržali neki odjevni predmet


Koju funkciju ili svrhu neki predmet ispunjava u vašem domu? Ima li uopće ima svoju funkciju ili samo stoji na dnu nekog ormara ili ladice i skuplja prašinu? Svaki predmet trebao bi imati svoju ulogu u vašem životu i ako to nema (tu isključujem predmete sentimentalne vrijednosti jer su one posebna kategorija) tada mu je vrijeme da napusti vaš dom i ne zauzima toliko dragocijen prostor. Bit svega je da zaista uživate u stvarima koje imate i da ih koristite.


Ukoliko se stvarno ne možete riješiti nekih stvari, postavite si neka ograničenja. Izvrstan način da se riješite takvih stvari je da ih stavite u kutiju i maknite ju iz vidokruga. Postavite podsjetnik i ako do određenog trenutka niste imali potrebu otvoriti kutiju, vrijeme je da se s njom pozdravite. Također, možete si ograničiti prostor kojega smiju zauzimati takvi predmeti. I na kraju budite dosljedni, podijelite to sa nekime i učinite sve što možete da se toga pridržavate.



S kakvim nedoumicama ili problemima Vam se javljaju klijenti? Kako izgledaju konzultacije?


Svakako jedno od najčešćih pitanja s kojim mi se javljaju klijenti je kako započeti, a odmah iza toga kako ustrajati i završiti započeti posao. Također, često na društvenim mrežama zaprimam konkretna pitanja kako organizirati pojedini prostor (ormarić, ladicu ili kutak doma) gdje nastojim klijentima dati savjet za organizacijsko rješenje koje bi im najviše koristilo.


Konzultacije se mogu održati u domu klijenta ili on-line. Prilagođene su potrebama svakog pojedinog klijenta. S obzirom na trenutnu epidemiološku situaciju popularnije su on-line konzultacije što mi daje mogućnost pomoći i onima koji ne žive u mojoj neposrednoj blizini.



U svojoj ponudi nudim 15 minutne besplatne konzultacije koje predstavljaju prvi “susret” mene i klijenta. Svrha je da se upoznam sa potrebama svog potencijalnog klijenta prije nego što ga podržim na njegovom putovanju pospremanja i kreiranju doma kakvog želi. U tom kratkom upoznavanju volim čuti koji je njegov stil pospremanja, koje su njegove potrebe i očekivanja kako bih mogla procijeniti kako mu mogu pomoći.


Nakon navedenog poziva zakazujemo sastanak i započinjemo sa radom na rješavanju konkretnog organizacijskog problema.


Vjerojatno je najčešće pitanje s kojim se susrećete „odakle početi“. Pa… Odakle?


Moj odgovor je uvijek: s raščišćavanjem. To je postupak kojim definirate koje od stvari koje posjedujete uistinu pripadaju u vašem životu jer su vam korisne, a koje predstavljaju tek hrpu koja se provlači vašim prostorom i u konačnici stvara nered.


Preduvjet svakoj dobroj organizaciji je dobro raščišćen prostor. Davnih dana lutajući internetom naišla sam na zanimljivu podjelu fizičkog “nereda” i to na: svakodnevni i akumulirani. Svakodnevni “nered” predstavljaju sve stvari (poput nošene odjeće, dječjih igračaka, posuđe, papiri….) koje ste nedavno koristili i koje zahtjevaju da ih se nakon korištenja pospremi na odgovarajuće mjesto. S druge strane imamo akumulirani “nered” koji predstavljaju sve one stvari koje smo fizički maknuli iz našeg vidokruga (spremili ih u ormare, garaže, potkrovlje, ladice….) i uopće ih ne koristimo, ali ih se iz nekog razloga nismo riješili. I dok prvi ima isključivo veze sa našom navikom da korištene stvari naposljetku vratimo na njihovo primarno mjesto, drugi tip “nereda” je nešto zahtjevniji i traži da mu posvetimo puno više vremena upravo putem procesa raščišćavanja.


Nakon što kvalitetno odradimo raščišćavanje kreće se na drugu fazu – organizacija stvari/prostora. Svrha organizacije je stvoriti praktičan dom i naučiti u njemu održavati urednost i funkcionalnost.



Kada izdvojimo stvari koje nam neće trebati, što s njima?


Sa stvarima za koje smo sigurni da više nemaju mjesta i svrhe da ostanu u našem domu možemo napraviti sljedeće:


– donirati


– proslijediti prijateljima/rodbini


– prodati


– reciklirati.


Doniranje odjeće, obuće ili nekih drugih stvari smatram najplemenitijom opcijom. Divan je osjećaj znati da će stvari koje naša obitelj više ne koristi pronaći svoj put do nekoga tko će ih koristiti i cijeniti. Ranije su razni domovi za djecu i odrasle zaprimali nosivu odjeću i obuću za svoje štićenike. Međutim, s obzirom na trenutnu situaciju s koronom opcije su limitirane pa se za detalje oko toga tko i dalje zaprima odjeću potrebno direktno obratiti na kontakt pojedine ustanove.


Prodaja može biti izvrsna opcija. Ne samo što se iz svog doma rješavate stvari koje ne koristite, već možete nešto i zaraditi. Međutim, prodaja predmeta oduzima puno vremena i truda, a ujedno nema garancije da će vaš proizvod pronaći kupca.


Recikliranje sam stavila na posljednje mjesto jer smatram da bi trebalo biti rezervirano samo za stvari koje su slomljene, oštećene i koje se više ne mogu koristiti.


Kažu da je capsule garderoba najpametnija odluka koju možete donijeti i za svoj ormar i za svoj stil. Kako se ona kreira?


“Capsule” garderoba (ili modna kapsula) je naziv za količinski manju kolekciju odjeće koju koristite i volite. Sastoji se od osnovnih komada  (oni su ključni dio svake garderobe) i dodataka (kojima zaokružujete svoje odjevne kombinacije). Najčešće ju mijenjate ili samo nadopunjujete s promjenom sezone. Imati jednu takvu garderobu znači da oko sebe nemate odjeću koja vam ne pristaje, ne odgovara vašem obliku tijela ili vašem osobnom stilu.


Ukoliko razmišljate o kreiranju svoje modne kapsule, razmišljajte o bazičnim komadima kao o glavom jelu, a na dodatke gledajte kao na njegov prilog. 🙂 Tako je to u svojoj knjizi napisala J.L.Scott, ujedno autorica “The Ten Item Wardrobe” koncepta koji je meni bio inspiracija za pokretanje moje modne kapsule.



Prvi korak s kojim sve započinje je raščišćavanje. Ono što je nužno je dobiti jasnoću s čime u svojem ormaru raspolažete, koje sve komade posjedujete kako biste na to mogli nadograđivati vaš stil ili kreirati novi koji više odgovara vašoj osobnosti. Kreirajte tri hrpe odjeće: zadrži, doniraj i možda.


Drugi korakodvojite odjeću prema sezonama. Ovaj korak preskočite ukoliko ste osoba koja u svom ormaru uvijek drži odjeću za sve sezone. Ukoliko pak u svom ormaru držite samo komade iz trenutne sezone, odvojite one odjevne predmete koji odgovarju trenutnom periodu kako biste krenuli sa formiranjem “capsule” garderobe koju ćete trenutno koristiti, a sve ostalo odvojite i pohranite na adekvatno mjesto.


U koraku tri analizirate svoj ormar. Sa čime konkretno raspolažete, koliko čega količinski posjedujete (donjih komada, gornjih dijelova, haljina, modnih dodataka itd), koje boje i uzorci prevladavaju…. Ukoliko vam je lakše zapišite sve što imate, a ukoliko tijekom ovog procesa uočite da vam neki odjevni odjevni predmet nedostaje stavite ga na svoju “wish listu”.


Nastavljamo dalje sa formiranjem odjevnih kombinacija. I dalje ne žurite u trgovine, radite sa onim komadima koje trenutno imate i prepustite se kreativi u slaganju novih odjevnih kombinacija. Za ideje virnite na Pinterest, sigurna sam da ćete pronaći mnogo korisnih savjeta kako kombinirati pojedine odjevne predmete.


I za kraj, tek nakon što ste već neko vrijeme nosili odjeću koje imate od ranije, dolazi ovaj posljednji korak nadopuna garderobe. Pričekajte neko vrijeme da vam zaživi to što ste dodali na popis i ukoliko i dalje imate potrebu za određenim proizvodom sada je vrijeme za kupovinu.



Kako da, ne samo ormar, već i čitav dom budu dobro organizirani, uredni i funkcionalni?


Ovo pitanje bih povezala sa ranijim kada sam pričala o pravilu vraćanja stvari na njihovo mjesto. Spomenula bih još dvije bazične stvari koje vam mogu jako koristiti u održavanju vašeg doma urednim i funkcionalnim.


Razmislite prije svake sljedeće kupovine


Razmislite, ali stvarno dobro razmislite prije nego što kupite neku novu stvar i poslušajte onaj glas u sebi koji vam govori da li nešto zaista trebate ili ne. Kad idete u kupovinu, sigurna sam da vidite mnogo stvari koje vam se sviđaju i koje biste na prvu poželjeli kupiti. Međutim, idite korak dalje i razmislite kako biste koristili taj predmet; zašto vam treba i imate li mjesta u svom domu za njegovu pohranu.



Redovno raščišćavajte svoj prostor


Kontrola nad stvaranjem nereda započinje uklanjanjem stvari koje više ne želite ili vam više ne trebaju. Zapamtite, predmeti koji vama ne odgovaraju ne znači da nekog drugog neće usrećiti. 🙂 Stoga razmislite o najboljem načinu pronalaženja novog doma za vaše stvari.


Kako održati harmoniju kad jednom napravite red?


Usvajanjem novih navika i rutina. Većinu zadataka koje često obavljamo s vremenom počinjemo obavljati potpuno automatizirano. Usvajanje navike vraćanja stvari na svoje mjesto smatram ključnim za održavanje reda u svakome domu.


O čemu se radi? Nakon korištenja bilo kojih predmeta u vašem domu (kuhinjskog posuđa, kaputa, cipela…) vratite ih na mjesto koje ste inicijalno odredili za njihovu pohranu. Ovo je vrlo jednostavan savjet koji čini čuda kada je u pitanju održavanje doma urednim i organiziranim.


Nakon što usvojite redovito vraćanje stvari na njihovo pravo mjesto, sigurna sam da ćete se puno lakše nositi sa održavanjem reda u vašem domu. Poanta ovog pravila je zaustaviti “dodavanje nereda” i u konačnici brzo pronaći stvari stavljajući ih tamo gdje očekujete da ćete ih naći kad vam ponovno zatrebaju.