I kako pomoći

Kako prepoznati da je vaše dijete pod stresom i tjeskobno?

Dijana Ljubanović

Foto: iStock

Foto: iStock

Čak i male, naizgled nevažne promjene mogu otežati djetetu da se osjeća opušteno.

Djeca svih dobi doživljavaju stres i tjeskobu, ali će na njih reagirati različito ovisno o dobi, osobnosti, pa čak i osobnim mehanizmima suočavanja. Roditeljima, posebno roditeljima male djece, može biti teško prepoznati znakove stresa ili tjeskobe kod mališana. Može biti još teže znati što učiniti.


Uočavanje znakova stresa i kako pomoći


Čak i male, naizgled nevažne promjene mogu otežati djetetu da se osjeća opušteno. Budući da djeca općenito nemaju sposobnost da objasne svoje osjećaje, mogu to izraziti kroz promjene ponašanja. Kako biste pomogli svom mališanu da se nosi sa svojim zbunjenim emocijama, isprobajte ove savjete koji se odnose na neke od najčešćih načina na koje se stres manifestira kod djece:


Za dijete koje (doslovno) ne može pustiti


Ekstremna privrženost instinktivna je za tjeskobnu malu djecu. To može biti osobito uobičajeno ne samo u vrijeme velikih promjena u vašoj obitelji, već se može dogoditi i dok pokušavate pomoći svom djetetu da prebrodi prekretnicu, kao što je odustajanje od bočice.


Kako pomoći: Vaše dijete će vjerojatno htjeti držati se za nešto kada se čini da se sve ostalo oko njega mijenja.


Iako se ono vjerojatno radije drži za vas, može mu pomoći da mu ponudite neki drugi predmet da ga svugdje nosi. Pokušajte pronaći poseban drag ili udoban predmet koji će vašem mališanu pružiti dosljednu sigurnost.


Ako je moguće, pokušajte olakšati svom djetetu promjenu ili prijelaz. Ukoliko kreće u novi vrtić, počnite tako što ćete ga ostaviti samo sat vremena prvog dana, dva sata sljedećeg dana i znatno duže trećeg dana jer prilagodite ga novom okruženju, piše


Za djecu koja imaju problema sa spavanjem


Mala djeca koja vam ne mogu objasniti da se osjećaju uznemireno i zabrinuto mogu početi pokazivati ponašanje koje vas upozorava da nešto nije u redu. Među tim promjenama mogu biti problemi sa spavanjem.


Kako pomoći: Djeca pod stresom mogu imati noćne strahove ili hodati u snu.


Ne biste trebali buditi dijete tijekom jedne od ovih epizoda. Umjesto toga, pobrini se da je na sigurnom. Ne morate dijete dovoditi u krevet ili spavati pored njega (to može pokrenuti druge loše navike). Ipak, možete sjediti s njim i nježno ga pokušati umiriti dok se ponovno ne opusti. Učenje opuštanja može potrajati.


Za dijete koje ima problema u ponašanju


Regresija je još jedan klasičan znak stresa u djetinjstvu. Mališan koji je uspješno naučio koristiti toalet može početi imati česte nezgode ili trogodišnjak može početi tražiti bočicu i početi se ponašati kao “beba”.


Kako pomoći: Velike promjene, osobito osjećaj gubitka ili rođenje novog brata ili sestre, mogu potaknuti ovu vrstu tjeskobe i reakcije kod malog djeteta. Ukratko, pritisak da se ponašate kao “veliko” dijete može preplaviti vašeg malog dečka i natjerati ga da se vrati u raniju fazu razvoja kada su stvari bile lakše i sigurnije.


To može biti frustrirajuće za roditelja, ali nemojte kritizirati svoje dijete što se ponaša bebasto jer može povećati osjećaj stresa. Umjesto toga, uključite ga i dajte mu zadatke, neka se osjeća značajno. Možete ga zadužiti za pjevanje novorođenoj sestri ili vam može biti od pomoći pri pakiranju vlastitog ručka za vrtić.