Prijateljstvo

Kako na ispravan način razgovarati s prijateljem koji govori loše o sebi?

Dijana Ljubanović

FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash

Možda nećemo moći doći do samog korijena negativnog osjećaja i niskog samopuzdanja našeg prijatelja, ali vrijedi pokušati i maksimalno olakšati teškoće s kojima se suočava.

Često možemo vidjeti nekoga tko je pametan, snažan, suosjećajan, voljen i dobar prijatelj, a možda se svakodnevno bori s negativnom slikom koje možda nismo u potpunosti svjesni.


Stvari koje vidimo kao njihove najveće osobine mogu biti iste stvari s kojima se bore za postizanje mira ili te kvalitete mogu biti zasjenjene nesigurnostima ili mogućim mentalnim bolestima.


Izvana to može biti teško razumjeti, ali to je zato što samopouzdanje nije uvijek logično, a nije uvijek istinito niti realno. Naše misli i naše emocije ponekad nas lažu, posebno ako se bavimo negativnom percepcijom.


Komentari poput: „Glupa sam“, „Ne zaslužujem sreću“, „Nepopustljiva sam“, „Ne mogu ništa ispraviti“ i “Nešto nije u redu sa mnom.” Mnogi stalno sebe optužuju za stvari ili koriste humor kojim sami sebe ponižavaju. Međutim, znati pravi način reagiranja je škakljiva stvar, piše Hello Giggles.


Razumijevanje samopouzdanja i negativnog samorazgovora


Da bismo na učinkovit način odgovorili na negativne riječi naših prijatelja upućene njima samima, moramo započeti s razumijevanjem otkuda dolaze.


Čak i ako nam stvari koje naši prijatelji govore o sebi nemaju smisla, važno je napomenuti da te ideje vjerojatno dolaze iz mjesta duboko zakopanih ispod površine.


Stvari poput anksioznosti, depresije i osjetljivog živčanog sustava mogu otežati oslobađanje od negativnih misli koje o sebi internaliziramo, a naše samopouzdanje često oblikuje okruženje u kojem smo odrasli i društvo u okolini nas.


Ono što se po uzoru na nas daje i daje povratne informacije dok odrastemo pretvara se u našeg unutarnjeg kritičara.


U društvu koje stalno diktira kako bi naša tijela trebala izgledati, ne možemo govoriti o samopouzdanju, a da također ne unesemo sliku tijela u razgovor.


Uz raširenu kulturu prehrane i pripovijedanje o promjeni tijela, određeni fokus ili opsjednutost nad našim tijelima često se očituje kao lažni osjećaj kontrole.


U konačnici, slika tijela je odraz našeg samopouzdanja. Dakle, ako se ne osjećamo dobro u sebi, onda se puno puta usredotočimo na svoje tijelo i nadamo se da ćemo ga možda promijeniti i onda ćemo se možda osjećati bolje u sebi.


Poboljšanje naše slike o tijelu zahtijeva vrijeme, potreban je trud, a ponekad je potrebna i zajednica.


Kao prijatelji, mi možemo biti dio tog razgovora. Možda nećemo moći doći do samog korijena negativnog osjećaja i niskog samopuzdanja našeg prijatelja, ali vrijedi pokušati i maksimalno olakšati teškoće s kojima se suočava.


FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash


Kako odgovoriti prijateljima kada negativno govore o sebi


Ne činiti: Pridružiti se


Ako vaš prijatelj kaže nešto poput: “Nitko me ne voli” ili “Ja sam ružan”, posljednja stvar za koju mislite da bi vjerovatno mogli učiniti jest slaganje s njim. Ali kada se ova vrsta negativnog samorazgovora prikriva humorom, puno je lakše pridružiti se šali i doprinijeti nekoj od ovih ideja.


Kada se pridružite ili počnete da se šalite o sebi, to postaje i samopovjerljivi ciklus jer mislite da je u redu da prijatelji ovako pričaju, jer i vi to radite. Zato je važno dobro razmisliti prije nego što nešto kažete.


Činite: Budite dobar uzor


Umjesto da produbimo ideju da je negativan samorazgovor prihvatljiv, možemo se voditi primjerom. Čak i ako se borimo s nekim aspektima vlastite slike, razgovor o sebi na zdrav način može imati pozitivan utjecaj i na sebe i na one oko nas.


Dio izjave pozitivnog stava o našem tijelu po definiciji je da mi ne vjerujemo nužno u to, ali to želimo.


Možemo pomoći modeliranju načina da negativni samorazgovor pretvorimo u pozitivan razgovor. Na primjer, ako se prijatelj previše trudi oko nečega što misli da je zabrljao ili učinilo krivo, pokušavajte rasvijetliti perspektivu izgovarajući stvari poput: “Hej, čujem te, ali nitko nije savršen” i “U redu je, čovjek si.”


FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash


Ne činiti: Sram te bilo


Naši refleksi za isključivanje mogu biti dobronamjerni, ali trebamo biti oprezni da se ne sramimo naših prijatelja zbog komentara koje daju o sebi. Važno je ne činiti ništa što izazvalo kod njih da se osjećaju kao da su loša osoba, jer bi to dodatno  ugrozilo njihovo samopouzdanje.


To može biti posebno relevantno u kontekstu pitanja slike o tjelesnom izgledu. Koncept tjelesne ljubavi često se prikazuje kao način borbe protiv stigme debljine, ali također može izazvati sram onih koji se bore s prihvaćanjem vlastitog tijela.


Dakle, umjesto da nekome kažete kako bi se trebali osjećati u vezi svog tijela, jednostavno možete ponuditi prostor ako žele razgovarati i ponoviti da njihovu vrijednost ne definira njihovo tijelo.


Činite: Imajte izravne razgovore


U redu je biti zabrinut zbog ljudi do kojih vam je stalo. Često je korisno razgovarati s prijateljima o našim brigama sve dok je to učinjeno promišljeno. Ako primijetite da prijatelj  govori o sebi na negativan način, pokušajte s komentarima poput: “Hej, primijetio sam da se puno šališ/ razgovaraš o toj temi. Je li sve u redu? Trebamo li razgovarati o nečemu?“


Ti razgovori također uključuju postavljanje granica za stvari koje utječu i na vašu sliku sebe. Ako primijetite da nečiji negativni samorazgovor jako utječe na vas ili pokreće negativne misli za vas, u redu je postaviti granice.


razgovarati_s_prijateljem

TEKST/Pexels


Činite: Lagano potičite


Taj bi se izazov mogao izravno povezati s negativnim samorazgovaranjem, poput poticanja i sebe i prijatelja da svaki dan izgovarate po nekoliko stavri na kojima ste zahvalni te na što ste ponosni jedno kod drugoga.


Ili možemo potaknuti prijatelja da izađe van i da bude društven, jer negativni osjećaji i misli mogu utjecati na način na koji netko komunicira s vanjskim svijetom.


Postavimo si cilj da dvaput izađemo van i budemo društveni dva puta na tjedan. Čak i ako se ne osjećamo tako, čak i ako se bojimo, čak i ako nam stvara tjeskobu, jer se ne osjećamo kao da izgledamo slatko ili ne osjećamo se kao da izgledamo dobro, ionako ćemo živjeti život.


Naravno, imajte na umu potrebe prijatelja. Iako ih možda želite potaknuti da izađu, oslobode se loših misli i lošeg raspoloženje i iskorače u novi prostor, također je važno poslušati ih, odgonetnuti zašto su zabrinuti te im dati do znanja da ih razumijete i da ste tu za njih.  Ne posramljujte ih i ne požurujte. Zajedno nožete postići toliko toga, ali budite strpljivi.