Par savjeta

Kako izbjeći traumu povratka s godišnjeg odmora? Ovih par savjeta trebalo bi odmah primijeniti u praksi

Šarlota Brnčić

Foto Pexels

Foto Pexels

Otklonite opasnost od jačeg stresa i neraspoloženja, stanja malaksalosti i nelagode

Kako je pokazalo istraživanje od prije nekoliko godina, čim prođu praznici, oni koji su otišli i oni koji su ostali u gradu brzo se nađu s istom razinom sreće (ili nesreće).


Što učiniti kako biste otklonili opasnost da se nađete pod utjecajem jačeg stresa i neraspoloženja, u stanju malaksalosti i nelagode te iscrpljenosti i kako biste ipak iskoristili darove svjetlosti, topline, prirode i ljepote koje nam kraj ljeta još daje, gdje god da jesmo?


1. Organizirajte (buduće) dane odmora


Razmišljanje o slijedećem i najbližem, čak i kratkom, razdoblju odmora ili izletu izvan grada koji treba obaviti što je prije moguće, pomaže da se osjećate sretno, da se suočite s povratkom uobičajenim dnevnim obvezama.


2. Šetnja prirodom


Postoje mnoga istraživanja koja su potvrdila, bez imalo sumnje, pozitivne učinke – za um, tijelo, emocije i duh – boravka usred prirode, promatranja njezine ljepote i dubokog udisanja.


Nije potrebno ići u planine, na more ili u šumu (naravno, ako možete, poželjno je): dovoljan je i gradski park.


3. Iskoristite sunce


Pokušajte što više boraviti vani, izloženi prirodnom svjetlu, kako biste smanjili stres – za um i raspoloženje – od povratka na umjetnu rasvjetu. A ako ima sunca, tim bolje: to je dodatna zaliha dobrog raspoloženja i vitamina D, a ne škodi.


4. Osigurajte kvalitetan san


Odmor je važan, omogućuje našem tijelu da se regenerira. Štoviše, zahvaljujući snovima, prerađujemo svoja emocionalna iskustva.


Za dobar san: ne idite u krevet nakon ponoći, osigurajte minimalan broj sati (barem 7).


Kod nesanice može pomoći topla kupka ili biljni čaj navečer. Naravno NE računalima, tabletima ili televizorima u spavaćoj sobi…


5. Strateško uklanjanje nereda


Povratak (kući i na posao) nakon razdoblja godišnjeg odmora omogućuje nam “novi” pogled na okolinu.


Možemo ga iskoristiti da bacimo ono što nam više nije potrebno, što je suvišno, staro, polomljeno, rabljeno, ružno.


I napravite malo prostora: to će također biti dobro za raspoloženje, kao i za život.


6. Pravite pauze na poslu


Svaka dva sata, najmanje 15 minuta odmora u kojem treba napraviti dva koraka kako bi ponovno aktivirali cirkulaciju i pustili oči da se odmore.


7. Reorganizirajte svoju tjednu rutinu na novi način


Postupno uvodite obveze, dajući prednost najvažnijima: početi planirati trenutke posvećene sebi (za njegovanje emocija i duha), a možda i društvenom angažmanu.


“Sudjelovati”, činiti dobro za zajednicu i okoliš, pomno prateći vlastite interese i predispozicije, čini da se osjećate dobro i korisno i povećava razinu vaše sreće.