Foto Pexels
Nesanica je daleko manje izražena, manje ste umorni, spavate dulje
povezane vijesti
Odrasli koji dijele krevet s partnerom ili supružnikom spavaju bolje od onih koji spavaju sami, pokazalo je novo istraživanje istraživača sa Sveučilišta u Arizoni.
Rezultati pokazuju da su oni koji su većinu noći dijelili krevet s partnerom prijavili manje jaku nesanicu, manje umora i više vremena za spavanje, u usporedbi s onima koji su rekli da nikada nisu dijelili krevet s partnerom, a to unatoč zvuku hrkanja, povlačenja deke ili pokretima druge osobe.
Osim toga, oni koji su spavali s partnerom zaspali su brže, spavali su dulje i imali su manji rizik od apneje. To je zato što, prema istraživanju čak ni u dubokom snu, naš mozak nije potpuno izoliran od onih oko nas.
Međutim, isto se ne može reći za dijeljenje kreveta s djetetom: oni koji su većinu noći spavali sa svojim djetetom prijavili su veću težinu nesanice, veći rizik od apneje za vrijeme spavanja i manju kontrolu spavanja.
Istraživači su također otkrili da je spavanje s partnerom povezano s manjim rizikom od depresije, tjeskobe i stresa te većom društvenom podrškom i zadovoljstvom životom i odnosima.
S druge strane, spavanje s djecom povezano je s većim stresom, kao što se, kad spavate sami, povećava rizik od depresije, manje socijalne podrške i lošijeg zadovoljstva životom i odnosima općenito.
Studija je uključivala analizu podataka prikupljenih u istraživanju Sleep and Health Activity, Diet, Environment, and Socialization (SHADES) na 1007 radno sposobnih odraslih osoba u jugoistočnoj Pennsylvaniji.
Dijeljenje kreveta procijenjeno je anketama, a čimbenici zdravlja spavanja procijenjeni su uobičajenim alatima kao što su Epworthova ljestvica pospanosti, indeks ozbiljnosti nesanice i STOP-BANG rezultat apneje.