»KAMENČIĆI« ZA SVAKU PRIGODU

Britanska kraljica je bila ljubiteljica skupocjenog nakita. Ovo su najimpresivniji komadi

Sandy Uran, Hina

Foto: JONATHAN DRAKE/POOL

Foto: JONATHAN DRAKE/POOL

Elizabeta II. posebno je voljela dijamante, rubine i safire

Dobro je znano da je za života pokojna britanska kraljica Elizabeta II. voljela dragulje, te posebnu pažnju posvećivala odijevanju i izgledu. Znalci bi rekli »nobless oblige« što bi u prijevodu značilo da je to bila njena zadaća sukladno tituli i važnoj ulozi koju je obnašala za života. Dame s druge strane imale su itekako razumijevanje za te njezine strasti koje su dobro znane većini žena, koje one i dijele s njom.


Da je kraljica bila ljubiteljica skupocjenog dizajniranog nakita i u kojoj mjeri, moglo se »otkriti« u jednom od brojnih dokumentaraca koji su o njoj snimljeni, a u kojem je bilo govora o njenim draguljima, koje je nosila ovisno o prigodi.


Posebno su joj bili dragi dijamanti, rubini, safiri te stoga ne čudi da su potonji »kamenčići« sastavni dio nekoliko njenih ogrlica. Jer i kraljica je dobro znala da su dijamanti »ženini najbolji prijatelji«, uz crveni ruž po kojem je također bila poznata.


Prelijepa ogrlica dio je kolekcije Royal Collection Trust, Foto: Reuters


Posebni ruževi


Naime, za kraljičinu krunidbu 1952. godine kuća Clarins po narudžbi je kreirala ruž kojem je nadjenuto ime »The Balmoral Stick«, prema kraljičinoj seoskoj rezidenciji u Škotskoj. Bio je to vrlo poseban crveni ruž, ali voljela je i intenzivno ružičastu nijansu Elizabeth Arden.


Kraljica je itekako bila svjesna važnosti da se u javnosti pojavi u najboljem svjetlu, a mi smo gledajući je na fotografijama i snimkama uživali u njenim raznobojnim outfitima, kojima je privlačila pažnju, ali i inspirirala brojne dame diljem svijeta.


Ruž je uvijek usklađivala uz odjeću za određenu prigodu. No, zanimljivi su i njeni »seoski« outfiti kad je tijekom boravka u prirodi, uz to što je voljela voziti svoj range rover, posebnu pažnju posvećivala odabiru marame koju je voljela nositi tijekom odmora u engleskom pejzažu.


Elizabeta II. je odista bila modna ikona i javnosti dala do znanja kako žena i u najboljim godinama, bilo bi neprilično kazati dubokoj starosti, može izgledati lijepo i dotjerano. Uzor je koji valja slijediti.


Foto: Reuters


Priča o kruni


Kad je riječ o draguljima, posebno mjesto, dakako, zauzimaju broševi. Posjedovala je pravu kolekciju tih »slatkih malih ukrasa«. A priča o kraljičinim draguljima zapravo počinje onim izvornim, krunom optočenom draguljima, koju ovih dana nažalost gledamo na njezinom lijesu. Britanska Kraljevska državna kruna na lijesu kraljice Elizabete II. moćan je simbol kraljevske imućnosti, veličanstva i suverenosti. Kruna, položena na ljubičastom jastučiću, urešena je s 2.686 dijamanata, 269 bisera, 17 safira i 11 smaragda koji su svjetlucali dok je lijes putovao od Buckinghamske palače do dvorane u Westminster Hallu.


Kao zanimljivost svakako valja navesti podatak da je kruna bila naručena za krunidbu Elizabetinog oca, kralja Georgea VI. 1937. godine, a ona ju je nosila na svojoj krunidbi 1953. te je njome ovjekovječena na slavnom portretu.


Druga kraljevska kruna, ona sv. Edvarda, napravljena je 1661. godine i od čistog je zlata, njome je upriličena krunidba kralja Karla II. Poznato je da se kruna koristi isključivo u trenutku krunidbe jer je preteška za nošenje. Teška je dva kilograma, duplo više od Kraljevske državne krune, doznaje se iz protokolarnih podataka.


Kao što je znano da se kraljica jednom našalila kazavši kako je i Kraljevska državna kruna preteška te da bi, ako pogleda dolje, »mogao puknuti vrat«.


– Nasreću, moj otac i ja smo imali tako oblikovanu glavu da kad je jednom stavite, ona se ne miče, rekla je Elizabeta II. za BBC 2018. godine.


Foto: UK PARLIAMENT/ROGER HARRIS


Najveći južnoafrički dijamant


S obzirom na težinu, krunu je prestala nositi prilikom početka rada Parlamenta kad je ušla u 90. godinu života. Umjesto toga, kruna se nosila na jastučiću. Iz dostupnih podataka doznajemo kako se glavni dijamant na prednjem dijelu krune naziva Cullinan II. Brušen je od najvećeg dijamanta ikada pronađenog u Južnoafričkoj Republici 1905. godine, a iskopan je u rudniku Premier Mine u gradu Cullinanu u Južnoj Africi. Imao je 3.106 karata iliti 621 gram. Cullinan je razlomljen na 9 velikih brušenih dijamanata i mnogo malih.


Najveći brušeni dijamant nazvan je Velika zvijezda Afrike, Cullinan I, i ima 530 karata odnosno 106 grama. Nalazi se na vrhu engleskog kraljevskog žezla. Drugi po veličini komad, Cullinan II, nalazi se u engleskoj kraljevskoj kruni. Oba ta predmeta čuvaju se u sklopu engleskih kraljevskih dragulja u londonskom Toweru.


Od ostalih impresivnih dragulja u kruni su i Crni prinčev rubin i Stuartov safir. On ima 104 karata i vjeruje se da potječe iz vremena kralja Karla II. koji je stupio na prijestolje 1660. godine.


Ogrlica »The Garter Collar and Badge« koju krasi privjesak s likom sv. Jurja, a koju je kraljica nosila na krunidbi, Foto: Reuters