Napravite zalihe

Bosiljak: Tri najbolja načina kako ga pohraniti i imati na raspolaganju tijekom cijele godine

Šarlota Brnčić

Foto Pexels

Foto Pexels

Da uživate u njegovoj boji i okusu i u hladnijem razdoblju

Jedna od aromatičnih biljaka koje simboliziraju ljeto je bosiljak. Primjene ove biljke u kuhinji su brojne, kao i recepti koji ovu aromatičnu biljku vide kao apsolutnog protagonista.


No, kako sačuvati miris i jarku boju bosiljka i u narednim mjesecima, kada se biljka osuši? Uz malo truda, a možda i uz suradnju naše djece, možemo se opskrbiti bosiljkom i uvijek ga imati u hladnijem razdoblju:


 


1. Zamrznite ga


Dakako, najjednostavniji i najjeftiniji način čuvanja bosiljka je zamrzavanje. Nakon što sve listove operete i osušite, pazeći da ih odvojite jedan od drugog, ostavite ih da se zamrznu par sati u zamrzivaču, dobro odvojene na tanjuru ili pladnju. To će vam omogućiti da sačuvate lišće izbjegavajući njihovo lijepljenje jedno za drugo.


Nakon tog vremena možete ih sve zajedno prebaciti u hermetički zatvorenu posudu prikladnu za čuvanje u zamrzivaču. Ovom jednostavnom tehnikom možete sačuvati listove bosiljka netaknutima i koristiti ih u vašim pripremama dok su još smrznuti.


Od ulja i svježeg bosiljka možete napraviti i gotove “začinske kocke” koje ćete držati u zamrzivaču i koristiti po potrebi.


Priprema je vrlo jednostavna: nakon što ste oprali i osušili listove bosiljka, izrežite ih škarama na komadiće. Listove možete i usitniti mikserom.


Uzmite kalup za kockice leda: trebat će vam za izradu malih porcija. U svaku kockicu stavite otprilike žličicu nasjeckanog bosiljka pa ga prelijte maslinovim uljem dok se ne napuni cijela kockica. Držite u zamrzivaču i koristite po potrebi.


 


2. U ulju


Maslinovo ulje također može biti korisno za čuvanje bosiljka bez pomoći zamrzivača, ali na sobnoj temperaturi.


Steriliziramo staklenku i stavimo dobro oprane i osušene listove bosiljka na upijajući papir.


Nakon što ste ubacili sve listove, poprskajte ih uljem dok ih potpuno ne prekrije te staklenku zatvorite i čuvajte u hladnjaku ili na hladnom i suhom mjestu.


 


3. Osušite ga


Za kraj možete pripremiti teglicu sušenog bosiljka – idealno i za poklon prijatelju koji voli kuhati.


Uzmete listove bosiljka kojima ćete ostaviti dva-tri centimetra peteljke, operete ih hladnom vodom i pažljivo osušite.


Zatim pravite “grozdove” tako da skupljate peteljke i povežete ih koncem. Zatim te grozdove ostavite da se osuše obješene o čavao u prozračnoj prostoriji daleko od izravne sunčeve svjetlosti – možete ih spremiti na primjer u ormar ili podrum.


Nakon nekoliko tjedana lišće će se potpuno osušiti i izgubit će svu vodu. Sada ih samo trebate odvezati, odrezati peteljke i spremiti listove u čistu staklenu teglu.


Ako želite, radi lakšeg korištenja začina, listove možete i izmrviti rukama ili u mužaru.