Vječna rasprava

5 razloga zašto nije dobro bebama bušiti uši

Sanda Milinković

Foto: iStock

Foto: iStock

Od činjenice da se mogu dogoditi infekcije do toga da bi djeca trebala imati slobodu da o ovome sama odluče.

Hilary Duff je nedavno objavila fotografiju svoje osmomjesečne kćerke s probušenim ušima. Iako je djevojčica neodoljiva, njezine probušene uši su izazvale raspravu u komentarima.


Neki su mišljenja da je bušenje ušiju bebama sasvim dobra ideja, neki upozoravaju na moguće infekcije, a neki pak zagovaraju pravo djeteta da danas – sutra samo odluči želi li uopće imati rupice na ušima.


Istražujući temu, pronašli smo nekoliko razloga koji idu u prilog svima koji smatraju da bebe i naušnice ne idu zajedno.


Zašto nije dobro bebama bušiti uši?


Infekcije


Svaki put kada igla prodire u kožu djeteta, otvara se mogućnost infekcija. Neovisno o svim mjerama prevencije da do toga ne bi došlo, bebama je imunološki sustav još uvijek u razvoju i mogle bi se razboliti.


Ako beba već ima probušene uši, provjerite znakove poput oticanja, svrbeža ili crvenila koje bi potencijalno značilo da su se uši inficirale. U tom slučaju se svakako obratite pedijatru.


Sloboda volje


Bušenje ušiju, kao i kasnije ideje o tetovažama ili piercingu, stvar su individualnog odabira svakog pojedinca. Stoga je bolje ostaviti djetetu da samostalno donese odluku o tome želi li nositi naušnice ili ne.


Osjetljiva koža


Nema sumnje da je bebama bušenje ušiju malo bolnije nego starijoj djeci. Kad i samo bušenje prođe u redu, naušnice bebama još nekoliko dana kasnije mogu uzrokovati osjećaj neugode na koži.


Možete im pomoći ledenim kockama zamotanim u krpu te masažom oko ušnih resica. Ovo može spriječiti i osjetljivost živčanih završetaka te smanjiti osjećaj boli.


Većina profesionalaca će se odlučiti probušiti uši pomoću kreme kojom će utrnuti ušne resice prije samog bušenja.


Smetnja


Probušene uši koje krase naušnice, mogu biti izazov za djecu iz razloga što ih mogu ometati u njihovim svakodnevnim dječjim aktivnostima. Veće naušnice mogu im zapinjati od robu ili ih slučajno mogu povući druga djeca.


BrightSide preporučuje da se mlađa djeca klone fizičkih aktivnosti te fizičkog kontakta s drugim bebama sve dok im uši potpuno ne zarastu. Postoji mogućnost da se u suprotnom razvije infekcija jer djeca često prljavim rukama diraju i sebe i druge.


Alergija


Djeca osjetljivijih ušnih resica mogu razviti alergiju na nikal. Važno je znati da čak i zlatni nakit može sadržavati tragove nikala dok je srebro po tom pitanju sigurnije.


U svakom slučaju, prije svih se odluka najbolje konzultirati s pedijatrom.