MIRIS NOSTALGIJE

Sinonim za ljeto: Punjene paprike visoko kotiraju na ljestvici ljetnih jela

Slavica Kleva

Foto Istock

Foto Istock

Papriku je zapravo najbolje uzimati u svježem, sirovom stanju, jer je tako njena vitaminska iskoristivost najbolja. Međutim, naše kulinarske tradicije još uvijek papriku prepoznaju najviše kao punjenu ili pečenu s češnjakom

Ništa kao miris ne budi sjećanja. Mirisi koji se šire sa štednjaka mogu biti »okidač« za evociranje uspomena iz djetinjstva pa ako se k tomu prisjetite i svojih najmilijih koji su se okupljali oko stola, onda je zadovoljstvo dvostruko.Punjena paprika je sinonim za ljeto i visoko kotira na ljestvici izbora ljetne hrane.Pradomovina paprike je tropska Amerika, Meksiko i Gvatemala, a za prijenos paprike iz Amerike u Europu zaslužan je Kristofor Kolumbo. Trebalo je pak proći čitavo jedno stoljeće da paprika prijeđe put od ukrasne biljke do korisnog povrća i pojavi se na stolovima Europljana kao dio ukusne i korisne hrane. Nakon ukrašavanja vrtova ili kao dekoracija stolova, paprika je konačno postala ono što i zaslužuje – visokovrijedna namirnica, prvorazredno ljekovito povrće. Zbog svojih antioksidanata i djelotvornih tvari, produžuje život. U međuvremenu uzgoj paprike raširio se na područje Sredozemlja, sjevernu Afriku i Aziju.




Punjena paprika je naziv koji koristimo u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Srbiji. U Makedoniji se traži polneti piperki, a u Bugarskoj pulnena paprika ili pulneni chushki. U Rumunjskoj su to ardei umpluti, ali je svima zajedničko da je omiljeno jelo na ovim našim prostorima, a sjedinjuje tri osnovne namirnice, papriku, mljeveno meso i rižu, a varijante punjenja paprika su nevjerojatne.



Paprika je jedna od najbogatijih namirnica vitaminom C, dvostruko nadmašuje agrume i uz bok je bobicama borovnice koje su izuzetno bogate vitaminom C. Količina vitamina C u njima kreće se od 40 do čak 400 mg dok je u našim domaćim sortama prosječna količina vitamina C oko 110 grama. Energetska vrijednost paprike je niska, od 30 – 45 kcal, a bogata je vitaminima B, E i A i mineralima, ima kalija, fosfora, željeza i cinka koji su sadržani u njenom mesnatom dijelu.


Pored svih svojih nutritivnih vrijednosti paprika sadrži i kapsaicin, tvar koja s vitaminom C djeluje preventivno u obrani organizma od infekcija. Paprika je bogata i biljnim pigmentima karotenima za zaštitu sluznice, zdrave oči i vitalnost stanica. Paprika među ostalim sadrži dosta celuloze, stoga je teško probavljiva i ne preporučuje se osobama koje imaju probavne smetnje. No, zato je izuzetno dobra namirnica pri smanjenju prekomjerne težine, dugo vremena daje osjećaj sitosti.Papriku je zapravo najbolje uzimati u svježem, sirovom stanju, jer je tako njena vitaminska iskoristivost najbolja. Međutim, naše kulinarske tradicije još uvijek papriku prepoznaju najviše kao punjenu ili pečenu s češnjakom. Paprika se prepoznaje i kao začinski ljuti dodatak jelima, od slatkih, poluljutih i ljutih, posebnih vrsta »chilli« papričica za pripremu specifičnih jela i priloga, poput meksičkih tortilja i chilli umaka. Posebno je interesantno da se ona kao sirova može konzumirati s nizom ostalih namirnica, osobito u kombinaciji s nemasnim kravljim sirom.





Bakine (nostalgične) punjene paprike


Sastojci: 500 grama mljevenog miješanog mesa, junetina i svinjetina, 10 paprika, 5 većih rajčica, 1 krumpir, šalica riže, glavica crnog luka, 1 mrkva, 1 jaje, ulje, papar, list peršina, mljevena crvena paprika Priprema: Paprike oprati i očistiti od sjemenki. Na ulju (ili žlici masti) popržiti sitno sjeckanu kapulu, ribanu mrkvu i mljeveno meso. Dodati opranu i ocijeđenu rižu i začiniti po ukusu i sve povezati jajetom. Ovom smjesom puniti paprike i zatvarati ih ili rajčicom ili krumpirom. Ostatak rajčica narezati na kockice, staviti u zdjelu s punjenim paprikama, naliti vodom i kuhati. Nezaobilazan prilog: pire od krumpira, a može i sa žlicom kiselog vrhnja.Istom smjesom pune se i tikvice. Mlade tikvice se tanko oljušte i žličicom izdubi sredina. Punjene tikvice se služe s kiselim mlijekom.

Ohridske paprike


Ovo lagano jelo prikladno je i kao predjelo i kao puni obrok. Svježi sir treba biti suh, ako je vlažan pustiti par sati da se ocijedi.


Sastojci: 1 kg paprika (8 za punjenje, 2 za poklopac), 300 g svježeg sira, 200 g sira trapista, 100 g sira gauda, 80 g šunke, sol, 80 g ulja, 4 jaja za preljevPriprema: Paprike oprati i odrezati kapicu s peteljkom, sir trapist, gaudu i šunku izrezati na kockice veličine 1 cm i dodati izmrvljenom kravljem siru. Sve dobro izmiješati i puniti paprike. Svaku papriku poklopiti ploškom paprike i staviti na vruće ulje da se lagano peče oko 15 min. Kad paprika sa svih strana omekša, pojačati temperaturu i zaliti umućenim jajima. Kad se zapeče, poslužiti toplo.

Zapečene paprike


Sastojici: 200 g sira, 2 žlice kajmaka, 3 jaja, 10 paprika, ulje i solPriprema: Izmiješati sir, kajmak i jaja, posoliti po potrebi. Smjesom puniti paprike i slagati u namašćen protvan. Svaku zaliti s malo ulja i zapeći u pećnici dvadesetak minuta.


Paprike punjene krumpirom


Sastojci: 6 komada paprika, 6 komada krumpira, po želji sol, mješavina začina i mljeveni papar, malo sjeckanog lista peršina, malo masti ili maslinova ulja.Priprema: Zapravo, prema receptu oguliti onoliko krumpira koliko imate paprika. Krumpir naribati i ocijediti, narezati i glavicu luka, dodati sol, mješavinu začina i peršin i sve dobro izmiješati. Posudu u kojoj ćete peći paprike namažite mašću ili maslinovim uljem i poredajte paprike. Dodajte samo malo vode. Pecite na 250 stupnjeva Celzija 20-tak minuta, a onda smanjite na 200 stupnjeva. Pecite s jedne strane pa onda okrenite na drugu stranu da porumene. Servirati s kiselim vrhnjem, kravljim ili kozjim sirom, a »prilog« može biti šnicla na brzo.

Paprike sa sirom i pšeničnim grizom


Sastojci: 8 paprika babura, 500 g masnijeg sira, 4 jaja, 2 žlice pšeničnog griza, uljePriprema: Sir usitniti, dodati umućena jaja i griz, po potrebi posoliti. Paprike babure oprati, očistiti od sjemenki te puniti smjesom od sira. Slagati ih uspravljene u nauljenu posudu, pa zapeći u pećnici oko pola sata na srednjoj temperaturi.