Posebna čar putovanja

Veliki vodič za iznajmljivače koji imaju “pet friendly” objekte

Sanda Milinković

Foto: iStock

Foto: iStock

Da bi efektivno iznajmljivali smještaj putnicima sa kućnim ljubimcima, vrlo je važno odvojiti ih od ostalih putnika po pitanju onoga što im je u objektu potrebno

Mnogi putnici se niti tijekom odmora ne žele odvajati od svojih četveronožnih prijatelja pa je posljednjih godina potraga za tzv. “pet friendly” smještajem, odnosno smještajem u kojemu su ljubimci dozvoljeni, strelovito porasla.


Ukoliko želite smještaj kojeg iznajmljujete pretvoriti u dobrodošli prostor za putnike s, najčešće psima, otvorit ćete si vrata za jedno sasvim posebno tržište koje je u porastu.


Z‍a i protiv




Stranica za iznajmljivanje Beyond sastavila je listu koju su, vjerujemo, mnogi iznajmljvači i sami sastavljali. Riječ je o popisu “za i protiv” na temu iznajmljivanja smještaja gostima s kućnim ljubimcima.


Svijet iznajmljivanja postaje sve više i više konkurentan pa je prije donošenja odluke potrebno objektivno procijeniti vlastitu kompetentnost uz stanje na tržištu i odlučiti isplati li vam se ili ne, krenuti u smjeru “pet-friendly” smještaja.


Pritom možda i ne bi bilo na odmet sastaviti nekoliko “za” i “protiv”…



Foto: Pexels

Za




Dopuštajući kućne ljubimce, automatski privlačite veći broj potencijalnih gostiju. Brojne obitelji neće ostaviti svoje ljubimce kada krenu na odmor pa bi objekt u kojem mogu uživati zajedno s njima, bio veliki plus prilikom traženja idealnog smještaja.


Kada pričamo o “pet friendly” objektima, pričamo i o većoj naknadi jer se kućni ljubimac u ovom slučaju smatra dodatnom pogodnošću. Kao i sa svim drugim posebnim pogodnostima, gosti i za ovu moraju izdvojiti koji euro više. Tako da – ako u vaš smještaj smije kućni ljubimac, onda obično možete i povisiti cijenu smještaja što vam je dodatan prihod.


Još jedan “za” na ovoj listi je povećanje broja gostiju koji će vam se vraćati. Ako pružite ugodno i lijepo iskustvo vlasnicima i njihovim ljubimcima, vrlo je vjerojatno da će vas isti ili preporučiti ili se vratiti i sami. Kada obitelji s kućnim ljubimcima pronađu smještaj koji odgovara svim njihovim potrebama, velika je mogućnost da će se vratiti i iduće sezone.


Protiv


‍Jedna od najvećih briga vlasnika smještaja je potencijalna šteta koju kućni ljubimci mogu prouzročiti u objektu. Čak i ljubimci koji se najbolje ponašanju, mogu igrom slučaja izgrebati pod i namještaj ili pak sažvakati nešto što ne bi smjeli. Morate biti spremni da ćete zbog toga imati malo više posla kod održavanja i malo više naknade za čišćenje.


Druga “protiv” stavka na listu su alergije jer bi alergičarima na određenu životinjsku dlaku, ostanak u iznajmljenom objektu nakon nečijih kućnih ljubimaca, mogao biti prava noćna mora. Zato morate biti iskreni o politici primanja kućnih ljubimaca.


‍Brojni iznajmljivači ne znaju što bi s potencijalnom bukom koju ljubimci mogu proizvesti, pogotovo kada je riječ o objektu u koji je kroz odvojene jedinice smješteno više gostiju različitih preferenci. Neki bi ljubimci mogli grebati po vratima, a neki bi mogli cviliti jer im prilagodba na novi smještaj protječe teže.


Ono što najviše muči iznajmljivače je odgovornost u najgorem mogućem scenariju – u slučaju da nečiji ljubimac nekoga ugrize unutar njihova objekta ili posjeda. Postavite određena osiguranja i ugovore za ovakve slučajeve.



Foto: Pexels

Jedinstvene potrebe


Da bi efektivno iznajmljivali smještaj putnicima s kućnim ljubimcima, vrlo je važno odvojiti ih od ostalih putnika po pitanju onoga što im je u objektu potrebno.


Primjerice, ovakvi će putnici tražiti smještaj koji već ima krevet za ljubimca, zdjelice za hranu i vodu, jednokratne vrećice za izmet i posebne prostorije u kojima se životinje mogu igrati. Za dašak dodatne dobrodošlice, goste možete dočekati slasticama koje će njihov ljubimac obožavati.


Važno je osigurati da je objekt siguran za kućne ljubimce tako što ćete ukloniti detalje koji mogu imati negativan utjecaj; sakriti kabele i prekriti utičnice u interijeru te instalirati sigurnosnu ogradu oko zemljišta (ili balkona!) da životinje ne bi pobjegle na cestu ili prošetale na dio zemljišta koji možda ne spada u najam objekta.


Nije naodmet naznačiti je li vaš smještaj “pet friendly” odmah prilikom opisivanja objekta na stranicama za iznajmljivanje da bi se izbjegla nepotrebna pitanja. Iznajmljivačima se savjetuje i dodati naknadu za čišćenje te naznačiti maksimalan broj ljubimaca kojima je dozvoljeno boravljenje u objektu. Također, može se dodati i klauzula u slučaju oštećenja namještaja.



Foto: Pexels

Dodatni sadržaj


Putoholičarima s ljubimcima bit će korisno ako doznaju nalazi li se u blizini veterinar, trgovina s potrepštinama za životinje, kafići, parkovi ili pješačke staze na kojima su ljubimci dozvoljeni. Iznajmljujete li smještaj ljeti,  slobodno u opis objekta dopišite i blizine plaža na kojima ljubimci mogu potražiti spas od vrućina.


U okolici Rijeke takvih ne manjka, pa im možete preporučiti, primjerice, popularnu plažu za pse na Brajdici ili pak crikvenički Monty’s Dog Beach.



Monty`s Dog Beach, Crikvenica, Foto: Angela Maksimović

Savjeti za dizajniranje


Ako ste izvagali sve “za” i “protiv” koji su vam pali na pamet i odlučili ste da će vaš objekt nositi oznaku “pet friendly” zbog koje će mnogi uživati u stvaranju uspomena sa svojim ljubimcima, nije naodmet olakšati i sebi i njima tako što ćete pripaziti na nekoliko detalja prilikom uređenja interijera.


Prije svega – podovi! Važno je smještaj opremiti podovima koji nisu klizavi pa izbjegavajte sjajni i klizavi mramor ili pak parkete koji se lako izgrebu. Birajte izdržljivi laminat ili vinil.


Tu i tamo koja dlačica neizbježna je kod kućnih ljubimaca pa se prilikom odabira namještaja, odlučite za garniture koje se lako održavaju, a pritom su otporne na vodu. Hidrofobna tkanina, mikrofibra, žakard, ekokoža ili pak izdržljivi velur, vaše su najsigurnije opcije.


Ako interijer želite upotpuniti tepisima, birajte tanje modele koji se mogu oprati u perilici rublja. Obično su izrađeni od polipropilena  i nisu gusti tako da se u slučaju prljanja vrlo lako održavaju. Ispod tepiha za dodatnu zaštitu možete postaviti gumeni tepih za kućne ljubimce koji će dodatno zaštititi podove.


I kućne ljubimce i njihove vlasnike razveselit će poseban kutak namijenjen samo životinjama. Ako imate maleni i neiskorišteni prostor poput onoga ispod stepenica, postavite krevet za kućnog ljubimca i hranilicu kako bi životinja odmah naučila gdje joj je najudobnije mjesto za potpuno uživanje u odmoru.


Biljke su jedan od detalja koji se u svim stilovima nameću kao prirodni boost za poboljšanje raspoloženja, ali i predivan dodatak interijeru. Ako planirate smještaj iznajmljivati vlasnicima kućnih ljubimaca, pripazite da biljke nisu otrovne za životinje. Neke od najpopularnijih, poput monstere, filodendrona, svekrvinog jezika i zmajevca, nisu pogodne za kontakt sa životinjama jer im mogu izazvati velike smetnje i neželjene reakcije.



Foto: Pexels