Hitler je s desetak tisuća ljubavnih pisama bio »mala beba« prema Mussoliniju koji je u danima najveće slave od vatrenih južnjakinja primao mjesečno – 30 do 40 tisuća pisama
Što mislite tko je primio više ljubavnih pisama – Mick Jagger i John Lennon ili – Adolf Hitler i Benito Mussolini? Koliko god nestvarno izgledalo odgovor je – Hitler i Mussolini! I to daleko, daleko više od Beatlesa i Stonesa! Konkretno, Hitler je pisma s iskazima ljubavi počeo primati već sredinom dvadesetih godina prošlog stoljeća, na začetku svoje političke karijere, a kako je njegova karizma rasla, rastao je i broj pisama pa je 1934. godine Hitler primio oko 12 tisuća pisama i taj se broj potom konstantno održavao i, primjerice, 1941. godine iznosio više od 10 tisuća pisama koje su Njemice slale ovom bljedunjavom nervčiku!
Dapače, zbog goleme količine pisama koja su počela pristizati od 1925. godine stvorena je i posebna arhiva te u početku zaposlen jedan arhivist, a kasnije više njih, pri čemu su čak rađene i klasifikacije prema zemljopisnom području i vrsti u pismu iskazanih želja! No, i uz ovu količinu ljubavnih pisama Hitler je »mala beba« prema Mussoliniju koji u danima najveće slave od vatrenih južnjakinja prima mjesečno – 30 do 40 tisuća pisama s izljevima ljubavi, bračnim i ponudama seksa!
Pompozni ženskar
Odgovor na pitanje kako je moguće da su ružni muškarci kakvi su bili Hitler i Mussolini, mogli privlačiti toliku pažnju, treba tražiti u činjenici da su njih dvojica tridesetih i četrdesetih godina prošlog stoljeća upravljali masama i bili idoli mnogima, a to se oduvijek sviđa ženama koje vole snagu jer u njoj nalaze zaštitu.
No, tko su bile žene koje su se uspjele približiti i živjeti s tim ljudima koji su bili motiv obožavanja stotinama tisuća žena koje su, u doba moralno znatno rigoroznije no danas, bile spremne napisati pismo u kojem potvrđuju kako su spremne potpuno i bezuvjetno predati se čarima Adolfa, Benita i sličnim im povijesnim likovima prošlog stoljeća. Dio odgovora nudi ove godine u Hrvatskoj objavljena knjiga »Žene diktatora« (Femmes de Dictateur) francuske spisateljice Diane Ducret koja je obradila živote nekih od žena osmero velikih diktatora 20. stoljeća.
Priču o diktatorima i njihovim ženama autorica počinje prikazom života Alessandra Mussolinija koji je predstavljen kao pompozni ženskar koji je umješno koristio svoj položaj i opću pomamu za njim kao novim vođom talijanskog naroda. Iz njegove rečenice »Masa, kao i žena, stvorena je da je silujete«, točno se vidi njegova životna filozofija i agresivni karakter koji je potvrđivao od rane mladosti kad za suprugu silom uzima Rachelu Guidi, lijepu konobaricu iz gostionice svog oca, da bi poslije, iako se nije rastajao, imao bezbroj ljubavnica koje je često tretirao kao smeće. Stalna nevjera u braku i drugi brojni skandali ništa nisu značili jatima žena koje su tražile njegovu blizinu i jedva čekale podati mu se, a ta je karizma fašističkog macho zavodnika trajala do samoga kraja njegova života, pri čemu je i u smrt otišao praćen ljubavnicom kojoj nije bilo teško poginuti uz njega!
Menage a trois
Njegovog suvremenika Vladimira Iljiča Lenjina žene gotovo da nisu ni zanimale pa je satima znao pričati o revoluciji i društvenim promjenama, nimalo ne mareći za žene. No, čini se da je u njemu bilo nešto što je kod žene budilo nagon za zaštitom tog pomalo smušenog muškarca koji živi u svom svijetu pa su brigu o njemu za njegove prve duže političke robije u zatvoru u Moskvi vodile majka i sestra koje su ga gotovo svakodnevno posjećivale i tetošile, a nakon što je sudskom odlukom na tri godine prognan u Sibir, društvo mu je došla raditi Nadežda Krupskaja koja uskoro postaje njegova žena!
Ipak, nije ni »drug Lenjin« bio tako neporočan i uz vjernu Nadeždu uskoro je ostvario najprije platonsku, a potom očigledno i tjelesnu vezu s lijepom Inessom Armand. Zanimljivo je da je Inessa bila udana, a veza nje i Lenjina je bila gotovo javna i za nju je znala Nadežda koja se čak i sprijateljila sa suprugovom ljubavnicom pa je tako čuveni ideolog socijalizma i tvorac sovjetske revoilucije bračni život proveo u stilu one čuvene francuske »menage a trois«.
Od bajke do horora
Njegov nasljednik, strašni Josif Visarionovič Staljin, po svom je odnosu prema ženama bio sličniji Mussoliniju, no Lenjinu. Istina, sve skupa možda je moglo i drugačije završiti da mu nakon samo godine dana braka nije umrla prva supruga. Bila je to Jekaterina Svanidze koju je iskreno volio i čija ga je smrt jako pogodila. S njom je umrla sva toplina koju je osjećao za ljudski rod, tvrdi autorica knjige potvrđujući to potom biografskim podacima koji pokazuju kako su nakon toga žene za njega bile samo objekti tjelesne požude koje je nakon seksualnog čina odbacivao.
Takav odnos pogotovo je bio bolan za njegovu drugu ženu, nježnu Nadiju Alilujevu. Iako je njihova ljubavna priča počela gotovo kao bajka, završila je kao horror. Naime, stariji od nje pune 23 godine, Staljin ju je upoznao kao šestogodišnju curicu i to hrabro je spasivši od utapanja u moru kraj Bakua. Deset godina kasnije, kad je on već bio vladar života i smrti u Rusiji, ponovo su se sreli i on ju je oženio. Nažalost, brak – u kojem je rođeno dvoje djece – završio je nakon devet godina njenim samoubojstvom jer nije mogla trpjeti surovost i bešćutnost čovjeka čija djela i danas izazivaju jezu, kao i rečenica po kojoj je jedna smrt tragedija, a tisuće smrti samo – statistika!
Nisu sve bile žrtve
No, nisu sve žene diktatora bile žrtve. Najbolji primjer za to su četvrta Mao Ce Tungova supruga Jiang Quing te Elena Causescu, supruga rumunjskog diktatora Nicolaia.
– Seks je privlačan u početku. No, na duge staze je velika moć, rečenica je Jiang Quing koja vjerno svjedoči ne samo o kvalitetnoj sposobnosti prosudbe, već i o nakani da takve procjene iskoristi za ostvarenje vlastitih želja. Upravo stoga ona je uspjela prijeći put od provincijske glumice spremne na seksualne odnose s nizom muškaraca do gotovo vladarice najmnogoljudnije države svijeta!
Taj put nije bio nimalo lagan zbog toga što je njen suprug Mao bio nemilosrdan prema svima koji mu nisu odgovarali pa je prvu suprugu He Zizhen s kojom je imao šestoro djece, odbacio, otjerao u progonstvo i smrt, a nakon toga je imao bezbroj ljubavnica, a često su priređivane i javne zabave na kojima bi Veliki Vođa birao najočitije i odvodio ih u svoju ložnicu. No, Jiang Quing sve je to znala – što seksom, što spletkarenjem – kontrolirati, a uopće nije reagirala na brojne suprugove nevjere, već mu je i sama vraćala mladim ljubavnicima!
Častohlepna i lukava
Svojim životom i načinom vladanja Jiang Qing bila je uzor Eleni Causescu koja je, kao Lenuta Petrescu, još 1939. godine počela vezu s kasnijim rumunjskim diktatorom, a 1947. godine se žene i ona mijenja ime. Častohlepna i lukava, ona se najprije izborila za ugled na polju znanosti (kemija) prisiljavajući rumunjske znanstvenike da pod njenim imenom pišu radove te koristeći političke veze supruga da na brojnim svjetski uglednim fakultetima stekne počasne doktorate te da joj, pogotovo u socijalističkim zemljama, prevode kompletna sabrana djela! Shvativši kako manipuliranjem može ni iz čega stvoriti nešto, ona je u rodnoj Rumunjskoj počela stvarati kult majke, vizionarke i modne ikone da bi nakon što je postala u rumunjskim medijima gotovo ravnopravna suprugu, zatražila i dobila funkciju – zamjenica premijera!