Tomislav Ćurković: »Fried King«, 2018. / HRVOJE FRANJIĆ
Riječki umjetnik prvi put predstavlja svoj slikarski opus zagrebačkoj publici
povezane vijesti
ZAGREB – Izložba »Lonely Planet« riječkog umjetnika Tomislava Ćurkovića otvara se danas u 19 sati u Galeriji »Josip Račić«.
Postav s desetak odabranih radova u kombiniranoj tehnici nastalih u razdoblju od 2004. do 2023. potpisuje dr. sc. Nataša Ivančević, ravnateljica Hrvatskog muzeja turizma u Opatiji i muzejska savjetnica.
O stvaralaštvu Tomislava Ćurkovića u tekstu kataloga autorica piše da od 2000. godine stvara u mediju instalacije, objektne i konceptualne umjetnosti, skulpture, kolaža i slike, ali i scenografije, filma te suvremene glazbe.
Njegov kreativni potencijal i potreba za stvaranjem nadilaze medijska ograničenja, a granice između tehnika i medija za njega ne postoje. Slikarski opus objedinjuje sva ta iskustva, a proces nastanka slike neprekidno ga zaokuplja i potiče na istraživanje, dekonstrukciju i sintezu likovnih elemenata i značenjski višeslojnih sadržaja.
Ovo je prvo predstavljanje slikarskog opusa Tomislava Ćurkovića zagrebačkoj publici.
Izložbu koja je realizirana uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo Grada Zagreba prati dvojezični katalog na hrvatskom i engleskom jeziku s uvodnikom dr. sc. Nataše Ivančević, a ostaje otvorena do 28. travnja.
Tomislav Ćurković rođen je 1974. godine u Rijeci.
Diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu u klasi profesora Vasilija Jordana 2000. godine.
Iste je godine dobio stipendiju na The New York Academy of Art, a 2004. stipendiju za Cité Internationale des Arts u Parizu.
Bavi se vizualnom umjetnošću, suvremenom glazbom, glazbom za predstave, scenografijom (Kazalište Hotel Bulić) i filmom.
Povremeno radi videospotove, dokumentarne filmove, ilustraciju i grafički dizajn
Djela mu se nalaze u zbirci Muzeja moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci te u raznim privatnim zbirkama.
Član je HDLUR-a i HZSU-a.
Dobitnik je nekoliko nagrada i priznanja. Živi i radi u Rijeci.