Narodni običaj brojanica

Provjerite kakvu nam godinu predviđa tradicionalni Lokvarski kalendar

Marinko Krmpotić

Foto M. Krmpotić

Foto M. Krmpotić

Trebala bi to biti puno normalnija godina u kojoj će zima biti nešto slabija, a potom će proljeće biti proljeće, ljeto ljeto i jesen jesen, ističe Mirjana Pleše



Nakon što su početkom prošle godine najavila vremenski lošu i poprilično »mokru« godinu (i pogodile, jer 2014. ćemo i pamtiti kao jednu od najružnijih), Mirjana Pleše, Andrea Marković i Marijana Rakas, članice Udruge ljubitelja lokvarskih starina koje već devetu godinu za redom objavljuju Lokvarski kalendar utemeljen na tradicionalnom narodnom običaju brojanica, za ovu godinu predviđaju ipak bolje meteorološke prilike.



Običaj brojanice traži sustavno praćenje vremena od Svete Lucije do Badnjaka pri čemu je svaki od tih 12 dana podijeljen na trideset ili trideset jednu cjelinu, ovisno o tome koliko dana ima mjesec kojem odgovara dan kad se vrše mjerenja. Vrijeme se bilježi iz sata u sat (dežura se i ustaje te zabilješke vodi čak i noću) te se potom izrađuje okvirna prognoza. Mirjana Pleše s objavljivanjem prognoza počela je još 2002., a od 2006. te se prognoze tiskaju pod nazivom Lokvarski kalendar pri čemu uz Mirjanu Pleše, Andreu Marković i Mirjanu Rakas veliku pomoć u izradi kalendara grafičkim dizajnom i fotografijama daje i Nikola Pleše, a tiskarske poslove ove je godine napravilo poduzeće »Fintrade&Tours« iz Viškova.





  »Trebala bi to biti puno normalnija godina u kojoj će zima biti nešto slabija, a potom će proljeće biti proljeće, ljeto ljeto i jesen jesen«, ističe Mirjana Pleše kojoj smo na početku već morali priznati da je pogodila za prvi dio siječnja jer u kalendaru – predstavljenom javnosti pred Božić – za siječanj piše: »Do sredine bit će suh, povremeno jačeg južnog vjetra«. Tako je zaista i bilo, a u ostatku mjeseca, kaže, »smjenjivat će se razdoblja kiše i susnježice.«


  Hoće li i tu pogoditi vidjet ćemo već ovih dana, a daljnje okvirne prognoze kažu sljedeće – veljača će početi kišom, susnježicom i maglom pri čemu su poslije 15. veljače moguća kratkotrajna sunčana razdoblja.


Ledeni sveci


Ožujak će početi oborinama, ali poslije Ptičjeg pira (12. ožujka) slijedi vedro i sunčano razdoblje. Travanj počinje bez vjetra, maglom i oblacima, sredinom mjeseca bit će sunčano, a završit će kišom i zahlađenjem koja će se nastaviti i početkom svibnja nakon čega slijedi vedro i mrazovito razdoblje pa se čuvajte tzv. ledenih svetaca, Mamercija, Servacija, Pankracija, Bonifacija i Sofija.



Uz prognozu za svaki mjesec ove godine članovi i članice Udruge ljubitelja lokvarskih starina kalendar za ovu godinu ukrasili su i zanimljivim lokvarskim narodnim izrekama vezanim uz vrijeme u pojedinom mjesecu. Uz siječanj je vezana izreka: »Aku siječanj fine z snegon, letina bo strodola od mraza« (Ako siječanj završi sa snijegom, ljetina će stradati od mraza«). Za veljaču se kaže: »Aku se močka sunča va veljače, va ožujku bo se grela oko peći« (Ako se mačka sunča u veljači, u ožujku će se grijati kraj peći). Za ožujak se kaže »Kuliku je va ožujke magle, tuliko bo pu leta dažja«. Nadalje: »Suh travanj znoče slabu leto« (Suh travanj znači slabo ljeto), »Mrzle svibanj znoče punu sena i otove pu lete« (Hladni svibanj znači puno sijena i otave po ljetu), »Aku bo na Vidovo daš, podaf bo 7 tednjof« (Ako na Vidovo bude padala kiša, padat će sedam tjedana), »Aku srpanj fine vedru, bela bo jaka zima« (Ako srpanj završi vedrinom, zima će biti jaka), »Rosa va kolovoze znoče da bo jesen lipa« (Rosa u kolovozu znači da će jesen biti lijepa), Kakof je rujan, takof bo travanj drugo leto« (Kakav je rujan, takav će biti travanj sljedeće godine), »Listopadske magle prnesejo punu snega to zimo« (Magle u listopadu donijet će sljedeće zime puno snijega), »Aku bodo na Martinje don i noć vedre, zima bo jaka« (Budu li na Martinje dan i noć vedri, zima će biti jaka), te »Aku je Božić bez vetra, zima bo duga« (Ako je Božić bez vjetra, zima će biti duga).



Lipanj donosi sunčano i toplo ljeto, a oblaci kada i stignu neće donijeti kišu. U srpnju nas čekaju sunčani i topli dani do sredine mjeseca, a onda oprez – sredinom srpnja slijedi nagla promjena vremena nakon koje se ipak ljeto iznova vraća pa će u kolovozu dani biti sunčani sve do svetog Lovre koji će donijeti svježinu, oblake i malo kiše. Rujan će biti topao i sunčan mjesec vedrih i mrazovitih noći, a čak bi i listopad trebao biti suh mjesec pri čemu će bablje ljeto remetiti tek ponekad jak južni vjetar. Studeni donosi pravu jesen, bit će oblačan, maglovit i vjetrovit mjesec koji će možda i zabijeliti Lokve, ističu autorice Lokvarskog kalendara za 2015. napominjući kako bi prosinac ove godine do sredine trebao biti neuobičajeno topao, a tek krajem mjeseca doći će do zahlađenja, kiše i susnježice.


Podsjetnik


Ostvare li se ova predviđanja u 2015. napokon bismo trebali imati jednu vremenskim prilikama normalnu godinu, godinu bez posebnih ekstrema.


  Posjetimo, zima 2012. bila je obilježena gotovo trorjednim iznimno niskim temperaturama koje su najčešće imale dvoznamenkasti minus Celzijevh stupnjeva. Potom je 2013. donijela velike količline snijega (primjerice, u Begovom Razdolju je tijekom zimskih mjeseci ukupno palo 8,5 metara snijega), a protekla je zima Gorane »darivala« nezapamćenom prirodnom katastrofom ledene kiše nakon koje je veći dio Gorskog kotara na duže vrijeme promijenio izgled svoje šume. Nakon tih ekstremnih prilika zaista bi lijepo bilo doživjeti jednu vremenskim prilikama normalnu godinu.


Odstupanja


     Ova su predviđanja vezana ponajprije za područje Lokava, a svakako se odražava i na širu okolinu, praktično gotovo cijelu Primorsko-goransku županiju pri čemu su, naravno, odstupanja od goranskih i primorskih te otočnih sredina itekako moguća, ali u globalu bi vrijeme trebalo imati navedene karakteristike; »Najbolje bi bilo da svako mjesto radi svoju klimatsku prognozu i onda bi se moglo točnije znati kakvo nas vrijeme očekuje, mada je u ovo suvremeno doba sve više neobičnih klimatskih ekstrema koje je teško predvidjeti«, zaključuje Mirjana Pleše.   ——————————————————————–

SIJEČANJ – Do sredine bit će suh, povremeno jačeg južnog vjetra, a u ostatku mjeseca, smjenjivat će se razdoblja kiše i susnježice


VELJAČA – Počinje s kišom, susnježicom i maglom, a poslije 15. moguća kratkotrajna sunčana razdoblja


OŽUJAK – Počinje s oborinama, ali poslije Ptičjeg pira (12. ožujka) slijedi vedro i sunčano razdoblje


TRAVANJ – počinje bez vjetra, maglom i oblacima, sredinom mjeseca bit će sunčano, a završit će kišom i zahlađenjem


SVIBANJ –  Počinje kišovito, a slijedi vedro i mrazovito razdoblje pa se čuvajte tzv. ledenih svetaca, Mamercija, Servacija, Pankracija, Bonifacija i Sofije


LIPANJ  – Donosi sunčano i toplo ljeto, a oblaci kada i stignu neće donijeti kišu


SRPANJ – Čekaju nas sunčani i topli dani do sredine mjeseca, a onda oprez – sredinom srpnja slijedi nagla promjena vremena nakon koje se ipak ljeto iznova vraća


KOLOVOZ – Sunčani dani sve do svetog Lovre koji će donijeti svježinu, oblake i malo kiše


RUJAN – Topao i sunčan mjesec vedrih i mrazovitih noći


LISTOPAD –  suh mjesec pri čemu će bablje ljeto remetiti tek ponekad jak južni vjetar


STUDENI – Donosi pravu jesen, bit će oblačan, maglovit i vjetrovit mjesec koji će možda i zabijeliti Lokve


PROSINAC –  Do sredine trebao bi biti neuobičajeno topao, a tek krajem mjeseca doći će do zahlađenja, kiše i susnježice