Nastavak netransparentne prakse

Lista financiranih portala u Zagrebu: Najviše novca dodijeljeno mediju koji još ne postoji!

Ladislav Tomičić

U pitanju je internet stranica koja bi trebala promovirati zagrebačku kulturu i taj je projekt od Grada dobio 60 tisuća kuna, što je 30 posto svih donacija za nove medije



ZAGREB Gradski ured zadužen za kulturu nastavio je s praksom podjele novca bez jasnih i transparentnih kriterija pa je tako ove godine najveći iznos novca za projekte u kulturi na novim medijima dodijeljen mediju koji još ne postoji.


U pitanju je internet stranica koja bi trebala promovirati zagrebačku kulturu na internet adresi www.kulturauzagrebu.hr.


Od Grada je ovaj projekt dobio 60 tisuća kuna, što je oko trideset posto svih donacija za nove medije. Svi novi mediji koji se na netržišnoj osnovi bave temama s područja kulture, inače, zajedno su dobili 262 tisuće kuna.  


 Zakinuti portali




Dok grad financira projekte koji se nisu dokazali, niti u trenutku nastajanja ovog teksta postoje na mreži, portali koji već godinama na netržišnoj osnovi izvještavaju o stvarima uistinu bitnim za društvo u cjelini, pa tako i o kulturi u Gradu Zagrebu, nisu dobili niti lipu.


 Primjer za to je portal H-alter.org, koji već godinama slovi kao jedan od najznačajnijih alternativnih medija. Nastavak je to prakse kojoj smo svjedočili i prošle godine, kad je Grad Zagreb također izostavio s liste financiranja vrlo vrijedne projekte, a novac donirao, primjerice, DOP Magazinu koji je u svom impressumu imao istaknut sljedeći pozdrav: »Ja sam DOP Magazin. Imam 10 godina i pimpek od 22 centimetra.«


Ne bi ta prosta šala bila tako strašna niti za osudu sama po sebi, da DOP Magazin nije poprilično neaktivan. Novac za 2011. godinu dobili su u trenutku kad u toj godini nisu imali niti jednu jedinu objavljenu vijest od bilo kakvog društvenog značaja-


Neobjašnjivu praksu Gradskog ureda za kulturu komentirao je voditelj projekta H-alter.org Toni Gabrić.  


 Kriteriji dodjele


– U zadnjih godinu, dvije pokušali smo razgovarati s nadležnima u Gradskom uredu za kulturu na temu dodjele sredstava za portale koji se, između ostalog, bave kulturom. Tražili smo da se više sredstava odvoji za internet portale u odnosu na časopise te da se izrade jasni kriteriji dodjele sredstava. Iz ovog što vidimo, čini mi se da kriteriji nisu uvaženi, iako su naši sugovornici iz Grada na njih načelno pristali, kaže Gabrić.


Što se tiče činjenice da je najviše novca dodijeljeno portalu u nastajanju, Gabrić kaže: »Taj portal trebao bi promovirati kulturu koju promovira Gradski ured za kulturu. Mislim da je autoru predloženo da predloži takav projekt pa je dobio i najviše novca, puno više nego, recimo, “kulturpunkt” koji kulturu promovira već godinama. Moram priznati da s nadležnima u Gradu uopće više nemam volje razgovarati.«  


 Nekima ništa


Halter.org, valja napomenuti, već dvije godine od grada nije dobio niti kunu, iako je u pitanju jedan od najčitanijih alternativnih medija koji se bave temama od društvenog značaja. Razlog izostavljanju H-altera s liste financiranja mnogi vide u Gabrićevoj navadi da javno kaže što misli, odnosno u njegovom kritiziranju načina na koji Grad dodjeljuje subvencije za nove medije.



  1. DOPMAGAZIN.com 7.000   2. DAZ MAG.hr 10.000   3. WAM.hr 15.000    4. DIZAJN.hr 10.000   5. KULTURA U ZAGREBU.hr 60.000    6. KULTURPUNKT.hr 10.000   7. KUPUS.net 10.000   8. ROMALEN.com 8.000   9. MV INFO.hr 15.000   10. POGLEDAJ TO.hr 15.000   11. MIXER.hr 5.000   12. HR FOTOGRAFIJA 7.000   13. BOOKSA.hr 30.000   14. KULISA.eu 20.000   15. DRAME.hr 20.000   16. FILMOVI.hr 20.000   Ukupno 262 tisuće kuna


Za kriterije dodjele sredstava pitali smo gradskog pročelnika Ivicu Lovrića, nadležnog za kulturu, odnosno za subvencioniranje novih medija koji se kulturom bave.


– Mi za svaku djelatnost imamo vijeće koje ocjenjuje projekte, vrednuje ih i predlaže financiranje. Ja u pravilu gledam rezultate tog vijeća kad donosim odluku o financiranju, rekao je.  


 Financiranje bez prepreka


O dodjeli najvećeg iznosa novca portalu koji još ne postoji Lovrić kaže: »Mi financiramo projekte koji će se tek realizirati. Tako je i u ovom slučaju. Nije, dakle, važno što projekt ranije nije postojao, ako su njegovi priređivači predložili dobar program. Tako je valjda novac dobio i ovaj projekt koji još nije na internetu.


Ja sad ne znam točno o čemu se radi, ali ako je netko aplicirao da će pokrenuti portal koji će se baviti kulturom – on može po kriterijima po kojima se ravnamo biti dobro ocijenjen.«


Kad je i sam spomenuo kriterije, pročelnika smo pitali za prošlogodišnju dodjelu novca portalu koji se ističe – »veličinom svog pimpeka«. Lovriću smo pročitali o čemu se radi: »Ja sam DOP Magazin. Imam 10 godina i pimpek od 22 centimetra.«


 – Moguće je da je to što ste pročitali netko napisao. Ako je naše vijeće koje je to ocjenjivalo mislilo da je u pitanju vrijedan program – onda nema prepreke da ga financiramo, zaključio je pročelnik Lovrić.