Kako je na konferenciji za novinare naglasio ravnatelj Lučke uprave Rijeka Bojan Hlača riječ je o uglednom svjetskom priznanju, iako se ta činjenica dijelom marginalizira u Rijeci i Hrvatskoj.
– Mi nismo niti među 100 najvećih kontejnerskih luka u svijetu, ali je stručni žiri prepoznao nagli trend rasta kontejnerskog prometa u Rijeci, vrijednost novih razvojnih projekata u sklopu Rijeka Gatewaya, kvalitetnu organizaciju i upravljanje u skladu sa očuvanjem okoliša i to priznanje odnosi se na cijeli riječki prometni pravac i ima pozitivan utjecaj na njegov rejting i ugled prema partnerima, ocijenio je Hlača, koji je ujedno najavio da će u prvoj polovici prosinca Rijeka biti domaćin sjednice Udruge sjevernojadranskih luka (NAPA) u kojoj su članice Kopar, Trst, Venecija i Ravenna. Od 1. siječnja iduće godine Rijeka će preuzeti i predsjedavanje Udrugom na čijem je čelu trenutno Paolo Costa iz Venecije, a osnovni cilj Udruge i dalje će ostati formiranje jednog snažnog bloka od pet luka, koje će zajedno raditi kako bi postale konkurencija lukama na sjeveru Europe.
– Mi moramo dovesti što više tereta u sjeverni Jadran i to je zajednički interes, a onda ćemo biti jedni drugima konkurencija za što veći udio u tom teretu. U prvih devet mjeseci na Brajdici se bilježi rast prometa po stopi od 9 posto, slično će biti i naredne godine, a pravi preokret očekujemo 2013. kada će Rijeka dobiti novu obalu, najdublji gaz na Jadranu, te stoga očekujemo da će svaki brod prvo dolaziti u Rijeku, a tek onda u druge luke, kazao je Hlača.