PH u plivanju

Ana Herceg i Ognjen Marić osigurali SP u Gwangjuu

Ana Herceg/Foto Arhiva NL

RIJEKA Plivači Primorja Croatia osiguranja, Ana Herceg i Ognjen Marić, uspješno su započeli nastup na Otvorenom prvenstvu Hrvatske u Zagrebu osiguravši svoje mjesto među putnicima na Svjetsko seniorsko prvenstvo, što će se od 21. do 28. srpnja održati u južnokorejskom Gwangjuu. Šesnaestogodišnja Ana Herceg u jutarnjim je kvalifikacijama plivala 2:14.65 minuta i za 17 stotinki premašila normu za Južnu Koreju, a nekoliko sati kasnije u finalu je za 2:18.17 minuta doplivala do titule državne prvakinje. Ognjen Marić je normu isplivao u utrci na 200 slobodno za 1:49.47 minuta, pritom za 16 stotinki srušio mlađeseniorski državni rekord Riječanina Dominika Strage s Olimpijskih igara u Pekingu 2008. godine, što mu je ujedno bilo dovoljno i za titulu prvaka Hrvatske.

Ana Herceg, koja je nedavno stigla iz SAD-a u Rijeku da bi pomogla svojem Primorju CO, osvojila je još dvije medalje, srebrom se okitila na 200 slobodno (2:04.97), a zajedno s Anom Matković, Marijom Maduna i Evom Stanković bila je i dio brončane štafete 4×100 slobodno (3:58.34). Ana Matković osvojila je i zlato na 400 mješovito (4:58.80), Eva Stanković bila je srebrna (5:08.61), a titula prvaka pripala je i Marinu Ercegoviću na 50 delfin (24.50). Plivačica Kantride Meri Mataja bila je pak najbrža na 100 prsno (1:11.96).U Zagrebu je isplivan i jedan državni rekord, »mladostašica« Matea Sumajstorčić utrku na 1.500 slobodno isplivala je za 16:47.14 minuta.

Današnji program na bazenu Svetice počeo je u 9 sati za kada su zakazane kvalifikacije, dok su finalne utrke na rasporedu od 17 sati.

Ostali rezultati pobjednika, plivači, 800 slobodno: 1. Grgo Mujan (MZ) 8:25.53; 200 leđno: 1. Ivan Gajšek (Igra) 2:02.17; 400 mješovito: 1. Filip Đurić (DZ) 4:48.61; 4×100 slobodno: 1. Mladost (Karačić, Lončar, Zelić, Misović) 3:33.69.

Plivačice, 200 slobodno: 1. Amina Kajtaz (MZ) 2:03.65; 50 delfin: 1. Lorena Jerebić (ZPK) 27.72; 4×100 slobodno: 1. Mladost (Gerard, Sičaja, Sumajstorčić, Kajtaz) 3:55.15.