Malo je falilo

LIGA PRVAKA OSTAJE SAN Riječani svoje prilike promašivali, Grci svoju prvu zabili

Marko Cvijanović

Riječanima se u načelu nema što prigovoriti, odigrali su utakmicu na razini svojih krajnjih dometa, ostaje žal što je Marinov pogodak još u ranoj fazi usmjerio utakmicu u krivom smjeru i što “bijeli” nisu postigli pogodak koji bi susret učinio neizvjesnijim.

Nogometaši “Rijeke” oprostili su se od Lige prvaka minimalnim porazom od “Olympiakosa” u uzvratnoj utakmici play-offa, poslije koje s pravom treba postaviti pitanje bi li rasplet bio drukčiji da su domaći nogometaši iskoristili barem jednu od niza stopostotnih prilika.

Točno četiri godine poslije prve utakmice sa “Stuttgartom” (2:1) na Kantridi, što je nagovijestila prvi značajniji europski uspjeh u novijoj povijesti riječkoga prvoligaša, Rujevica je dočekala himnu Lige prvaka, ali nije dočekala još jedan podvig “bijelih”.

U najvećoj mjeri zbog kroničnog nedostaka kvalitete u završnici, Riječani su previše toga promašili da se to na ovako viskoj europskoj razini ne bi osjetilo na konačnom rezultatu.

U 21. minuti svi su navijači ustali sa sjedalica kada je Gorgon na drugoj vratnici dočekao idealan Heberov ubačaj s desne strane.

Austrijski napadač u redovima “bijelih” se naklonio, gostujući vratar Kapino ostao ukopan, lopta otišla tik pored lijeve vratnice, a rujevičkim tribinama prolomili se uzdasi nevjerice i razočarenja.

Četiri minute kasnije Gorgon je neoprezno izgubio loptu na sredini terena, a Odjidja iskoristio dar i poveo kontru i pravodobno proigrao Marina, koji je rutinski zaključio akciju.

U kratkom razdoblju “Rijeka” je promašila meč-loptu, a “Olympiakos” lakoćom kaznio prvu ozbiljniju pogrešku domaćina. Klasična priča. Naoko.

Za konačnu potvrdu uvriježenih načela o “velikim” i “malim” momčadima u završnoj fazi elitnoga natjecanja nedostajala je rutinska pobjeda “Olympiakosa”, koji je doslovno do zadnje minute morao strepiti.

Prije (Gavranović 13’, Gorgon, 21’), a pogotovo poslije Marinova pogotka.

Domaći su igrači u nastavku utakmice stvorili tri stopostotne (Mišić 53’, Gavranović 54’, Matei 79’) i još tri izgledne prilike (Gorgon 58’, Vešović 90’, Gavranović 90’). Više se objektivno nije moglo očekivati. Jedina prava prilika gostiju (Ben, 83’) stigla je u razdoblju kada su riječki igrači počeli padati s nogu od umora.

Jedna je europska avantura “Rijeke” završila, druga će uskoro početi u Europskoj ligi. Negdje je u zraku ostalo lebdjeti pitanje o Ligi prvaka, ali nikome nije padalo na pamet pretjerano tugovati. Dapače.

Na Rujevicu se, poslije nekoliko loših rezultata i igara opet vratio šampionski zanos. Navijači su znali prepoznati da je “Rijeka” je u dobrom dijelu sinoćnje utakmice izgledala kao prošle sezone. Pa ipak, nikad nećemo saznati što bi bilo da su na terenu bili Ristovski, Andrijašević i Bezjak

———————————————————–

TIJEK UTAKMICE

90+4′ Kraj utakmice.

90+3′ Dobro puca Gavranović, lopta ide pored gola. Rujevica se diže na noge i pjesma se ori

90′ Igrat će se još četiri minute sudačke nadoknade

90′ Novi slobodan udarac za Rijeku, Heber puca glavom, lopta ide preko gola

88′ Slobodan udarac za Rijeku s lijeve strane, ali Matei pogađa u živi zid

86′ Još nekoliko minuta nade

83′ Prskalo sada brani veliku priliku Grka

79′ Velika prilika za Mateija, ali Rumunj nije ni pucao ni dodao, kakva šteta

77′ Umjesto Bradarića ulazi Matei

73′ Maleš s centra, lopta je išla u gol, ali lako je hvata grčki golman

67′ Kvržić je pao u 16-ercu, nema reakcije suca, iako je bilo kontakta

66′ Žuti karton Mišić

65′ Prva prijetnja Grka u drugom poluvremenu, lopta nakon udarca ide pored gola Rijeke

61′ Izlazi Gorgon, ulazi Kvržić

59′ Žuti karton za grčkog golmana koji cijelu utakmicu odugovlači s ispucavanjima

58′ Šut Gorgona, pokraj gola. Rijeka stišće, ali za sada nema gola

54′ Kakva šansa za Rijeku, Gorgon je sjajno uposlio Gavranovića, on odlično puca, ali sjajna intervencija grčkog golmana

53′ Velika šansa za Rijeku, Mišić sam puca s vrha 16-erca, lopta ide preko gola

50′ Izgleda da Sluga ne može nastaviti zbog ozljede. Ulazi Prskalo

46′ Počelo je drugo poluvrijeme

45+2′ Kraj prvog poluvremena

45′ Igrat će se još dvije minute nadoknade u prvom poluvremenu

42′ Nekoliko obećevajućih situacija za Rijeku, ali cijelo vrijeme fali neki detalj da se ozbiljnije zaprijeti golu gostiju

38′ žuti karton za Martića

35′ Nova prilika za Grke, bijeli su sada imali sreće, lopta je prošla kraj gola

32′ Nakon panike u riječkom 16-ercu Grci gađaju stativu, ali suci su izgleda sudili zaleđe

30′ Gađao je sada Marin lijepo u suprotni kut, ali Sluga je spreman

25′ Gol za Olympiakos, iz dobre situacije za Rijeku izrodila se kontra, Marin zabija za vodstvo Grka

23′ Slobodan udarac za Grke, obrana Rijeke riješava situaciju

21′ Velika prilika za RIjeku, Heber ubacuje, Gorgon sam s 8 metara puca ali lopte ide pored gola

21′ U ovim trenucima su Grci preuzeli posjed lopte

20′ Prilika za Olympiakos, ubačaj u riječki 16-erac, udarac glavom ipan nije našao svoj puta do riječke mreže

18′ poluprilika za Grke, čisti Sluga

14′ Jak udarac Mišića ide pored gola

13′ Velika prlika za Rijeku, duga lopta došla je do Gavranovića čiji slab udarac čiste s gol crte Grci

9′ Odličan prolaz Gorgona, žuti karton za grčkog veznjaka koji ga je jedinom prekršajem mogao zaustaviti. Iz slobodnjaka Mišić puca ravno u grčkog golmana

7′ U jednom duelu je Župarić završio na travi, ima i krvi na dresu, ali bit će sve u redu s riječkim stoperom

6′ Atmosfera na Rujevici je sjajna

5′ Dobar početak s obje strane, igra se žustro, jedna poluprilika za sada za bijele

0′ Počela je utakmica

POČETNE POSTAVE

Rijeka : Sluga – Martić, Elez, Župarić, Vešović – Maleš, Bradarić – Heber, Mišić, Gorgon – Gavranović.

Olympiakos: Kapino – Elabdellaoui, Retsos, Vuković, Koutris – Gillet, Romao – Carcela, Odjidja, Marin – Ben Nabouhane.