Nebeski fenomen

Super Mjesec danas vlada nebom

HAK

Zemljin satelit nalazi se danas u perigeju, točki na njegovoj putanji u kojoj je najbliži Zemlji, zbog čega će biti vidljiv 14 posto veći i 30 posto svjetliji nego inače



Ako vas mjesečina probudi u noći u subotu 5. svibnja, možda ćete poželjeti ustati iz kreveta i pogledati, jer će svibanjski »Super Mjesec« biti 14 posto veći i 30 posto svjetliji od svih drugih punih mjeseca u 2012. Znanstveni izraz za taj fenomen je »mjesec u perigeju«. Perigej je točka na putanji nekog tijela u orbiti oko Zemlje u kojoj je tijelo najbliže Zemlji.



Sudeći po meteorološkom modelu ALADIN hrvatskog Državnog hidrometeorološkog zavoda, te njegove slovenske inačice, najmanje šanse za nesmetano promatranje nebeskog fenomena mogli bi imati upravo stanovnici Kvarnera, obzirom da u popodnevnim satima na tom području postoji mogućnost za nešto oblaka, a kasnije tijekom večeri i malo kiše. U većem dijelu Hrvatske situacija na nebu će biti bolja. No obzirom na nepredvidivo proljetno vrijeme, valja se nadati da će Mjesec proviriti i iznad Kvarnerskog zaljeva. (V. S.)





Američka svemirska agencija NASA najavila je da će Mjesec varirati u veličini, zbog ovalna oblika mjesečeve orbite. Mjesec slijedi eliptičnu putanju oko Zemlje koja je s jedne strane (perigej), oko 50.000 km bliže od druge (apogej). Puni mjesec u perigeju Mjesečeve orbite čini ga iznimno velikim i svijetlim. Takav će slučaj biti 5. svibnja u 17.34 sati po srednjoeuropskom vremenu (CET) kada Mjesec dosegne perigej. Samo jednu minutu kasnije, Mjesec će se postrojiti sa Zemljom i Suncem kako bi postao veličanstveno pun. Vrijeme je gotovo savršeno, ističe NASA. Najbolje vrijeme za promatranje je ono kada Mjesec bude u blizini horizonta. Iz razloga koji nisu potpuno razumljivi astronomima ili psiholozima, Mjesec nisko na horizontu izgleda neprirodno velik kada sije kroz drveće, zgrade i druge objekte na Zemlji. U subotu 5. svibnja, tu »Mjesečevu iluziju« pojačat će pun mjesec koji je i sam izuzetno velik. 


    Prema narodnim vjerovanjima sve vrste čudnovatih stvari događaju se pod svjetlom punog Mjeseca. Navodno raste broj prijema u bolnice, stopa kriminala se povećava, a ljudi se ponašaju čudno. Ideja da puni Mjesec uzrokuje psihičke poremećaje bila je raširena u srednjem vijeku. Čak i riječ »ludilo«, odnosno »ludost«, dolazi od latinske riječi za »mjesec« (Luna). Većina modernih studija, međutim, ne pokazuje povezanost između faze Mjeseca i pojava kriminala, bolesti ili ljudskog ponašanja. Činjenica je da Mjesec u perigeju donosi ekstra visoke »perigejeske plime«, ali prema američkoj Nacionalnoj upravi za oceane i atmosferu (NOAA) to ne treba zabrinjavati. Na većini mjesta, lunarna gravitacija povuče perigej plimne vode samo nekoliko centimetara više nego obično. Lokalna konfiguracija obale može pojačati učinak na oko 15 cm. Super Mjeseci u perigeju zapravo su prilično česti. Mjesec postaje pun u roku od nekoliko sati od svog najbližeg pristupa Zemlji prosječno jednom godišnje. Zadnja takva slučajnost dogodila se 19. ožujka 2011., kada je pun Mjesec bio gotovo 400 km bliže Zemlji od onoga koji očekujemo u subotu.