Von Trapp upoznao suprugu u Rijeci

Romansa ovjekovječena filmom “Moje pjesme, moji snovi” počela – na Kvarneru

Alenka Juričić Bukarica

Austrijski časnik je volio podmornice i zbog toga je došao u Rijeku, gdje je radio izumitelj torpeda Robert Whitehead, a tu je bila i njegova unuka Agathe. Planula je ljubav. Nakon vjenčanja par seli u Pulu. Agatha je umrla 1922., a 1926. u obitelj s puno djece stiže guvernanta Maria i to je već dio filmske priče 



Priča o lijepoj guvernanti koja je svojom pjesmom osvojila sedmero djece austrijskog časnika, ali i njegova oca, postala je filmski klasik ispričan u filmu »Moje pjesme, moji snovi« (Sound of music). U priči o obitelji von Trapp briljirala je Julie Andrews na najbolji način dočaravši Austriju u jednom drugom, idiličnom vremenu koje je naprasno prekinuo 2. svjetski rat. 


    Tko je i jednom pogledao film znat će da je tome tako, no rijetki znaju da je ishodište ove priče u – Rijeci. 


 





– Ovdje znaju reći kako je redatelj filma pravoj Mariji kazao kako u filmskoj industriji nema zemljopisa. Naime, Maria je doista bila ovdje tijekom snimanja filma, ali je, kažu, bila nezadovoljna time što je dosta činjenica izmijenjeno. U filmu, recimo, obitelj bježi u Švicarsku, a Salzburg se nalazi uz granicu s Njemačkom, rekao nam je vodič Igor Biljan ukazujući kako je filmska stvarno u pravilu malo modificirana. Poznata Maria je, nastojeći ispričati svoju istinu napisala dvije autobiografske knjige. Prema podacima iz američkog Državnog arhiva, koje je obradila dotična arhivistica Joan Gearin, Maria i Georg su se oženili u 1927., 11 godina prije nego što obitelj napustila Austriju, a ne neposredno prije nacističkog preuzimanja ove zemlje. Maria je u obitelji von Trapp došla u 1926. kao tutor za jedno od djece – malu Mariju, koji se oporavljala od šarlaha, a ne kao guvernanta za svu djecu.  Georg, je pak bio daleko od toga da bude hladan patrijarh obitelji, kao što je opisano u prvoj polovici filma, već je bio nježan i srdačan roditelj koji je svirao sa svojom obitelji. A obitelj, izgleda, nije potajno pobjegla preko Alpa na slobodu u Švicarsku, noseći kofere i glazbene instrumente u planine. Kći Maria je, naime, u jednom svom intervjuu kazala kako su otišli vlakom, govoreći ljudima da idu u Ameriku pjevati. Kažu i da su von Trappovi bježali preko Italije, a ne Švicarske, za London odakle su otplovili u New York gdje su trebali započeti koncertnu turneju po Pensilvaniji.



Što povezuje Julie Andrews i Rijeku otkrio nam je nedavni posjet Salzburgu, gradu za kojeg kažu kako su njegovi najjači brendovi Mozart i film »Moje pjesme, moji snovi«. Unatoč tome što su istoimeni mjuzikl Salzburžani imali prilike tek nedavno vidjeti u svom gradu. Danas znatiželjni turisti mogu čak uplatiti viđenu turu ovim gradom kako bi vidjeli lokacije na kojima se snimao film, kao i one kojima su nekad doista kročili Von Trappovi i poznata guvernanta – Maria. 


   Ljubav na Jadranu


Dosta godina prije no što je u obitelj Von Trapp kročila poznata guvernanta, u Zadru, koji je bio dio Austro-ugarske monarhije, se 1880. rodio njen voljeni Georg Joannes Ritter von Trapp. Otac malog Georga bio je časnik u austrijskoj mornarici, međutim umro je tek nekoliko godina nakon sinova rođenja te pokopan na austrijskom mornaričkom groblju u Puli. Majka se stoga s djecom najprije vratila u Eisenach u Njemačku, a potom i u austrijski Graz gdje su mališani išli u školu. No, želja da krene istim putem kojim je išao njegov otac, mladog je Georga von Trappa ponovno vratila na jadransku obalu i to ovog puta u Rijeku gdje je nastavio svoje školovanje za mornaričkog časnika. Već 1900. razmješten je na svoj prvi brod »Kaiserin und Königin Maria Theresia«. Nakon dvije godine je položio i časnički ispit. No, od brodova su mu zanimljivije bile podmornice te je tako 1908. karijeru nastavio u podmorničkim snagama austrijske mornarice. 


    Kasnije je postao je nacionalni heroj kao zapovjednik podmornice austrijske mornarice tijekom 1. svjetskog rata te je odlikovan za hrabrost dobivši naslov Ritter kao nagradu za svoja junačka postignuća. 


    No osim što mu je dolaskom u Rijeku krenula uspješna karijera, Von Trapp se i – zaljubio. I to u Agathe Whitehead, unuku izumitelja torpeda Roberta Whiteheada koju je upoznao u Rijeci 1909.   


Krštenje podmornice


Naime, mladi Von Trapp je o podmornicama učio i u Whiteheadovoj tvrtki pa se tako desilo da je 1909. prisustvovao i krštenju jedne od novih podmornica. Krstila ju je upravo Agatha. I ljubav između mladog mornaričkog časnika i Whiteheadove unuke je – planula na  prvi pogled. Neki izvor kažu kako je mladi par nastavio druženje na balovima u Rijeci, Puli i Trstu, kao i da su ljetovali na imanju njezine obitelji u austrijskom Zell am Seeu. Vjenčali su se u siječnju 1911. te preselili u vilu obitelji von Trapp u Puli gdje im se rodilo i prvo dijete, sin Rupert Georg. 


    Mladi par možda bi i ostao u Puli ili se vratio u Rijeku da nije bilo 1. svjetskog tara nakon kojeg je propala Austro-ugarska monarhija, a s njome i Austro-ugarska mornarica. Von Trapp je tako ostao bez posla i pridružio se supruzi koja je s djecom već pobjegla u Austriju, točnije u Zell am See. 


    Voljena supruga, s kojom je imao sedmoro djece, umrla je 1922. od šarlaha, a obitelj je s vremenom prodala imovinu u Puli i preselila u Salzburg.   


Dolazi Maria


U razdoblju između dva rata, von Trapova kćerka Maria je oboljela od šarlaha, a kasnije i difterije pa se u strahu za kćer austrijski časnik obratio časnim sestrama u samostanu Nonnberg Abbey koje su mu rekle za novakinju Mariju Augustu Kutschera, kasnije glavnu junakinju istoimenog filma. I štof za filmski klasik je bio tu… 


    Inače, kao što je prikazano u filmu, obitelj se bavila glazbom te je, uz ostalo, osvojila prvo mjesto na festivalu glazbe u Salzburgu 1936. i postala poznata po pjevanju renesansne i barokne glazbe, madrigala kao i narodnih pjesama u cijeloj Europi. 


    Na bijeg iz Austrije ih je, doista natjerao dolazak 2. svjetskog rata, odnosno njemačka okupacija Austrije. Kažu da je Georg von Trapp odbio objesiti nacističku zastavu na svoju kuću, ali i naredbu da se pridruži njemačkoj mornarici, a navodno nije htio pjevati na Hitlerov rođendan.   


Bijeg u SAD


Obitelj je stoga na početku rata pobjegla u SAD, u New York. U ranim 40-ih godina naselili su se u gradiću Stowe u Vermontu gdje su kupili farmu. Godine 1944, Maria i njezine pokćerke Johanna, Martina, Marija, Hedwiga i Agatha su podnijele zahtjev za američko državljanstvo. Georg, pak nikada nije. Sinovi Rupert i Werner dobili državljanstvo dok su služili u američkim oružanim snagama za vrijeme Drugog svjetskog rata, kćeri Rosmarie i Eleonore su dobile državljanstvo preko majke, a njihovo najmlađe dijete Johannes je rođen u SAD-u i. 


    Georg von Trapp je umro 1947. Familija se još neko vrijeme nastavila baviti glazbom, a 1950. su otvorili kuću Trapp Family koji još uvijek djeluje. Poznata Marija je, uz ostalo, 50-ih bila misionarka u Novoj Gvineji, a umrla je u mnogo kasnije od svog supruga – 1987.