Razumijevanje potreba

VAŽNOST DOJENJA Sve što trebate znati o pravilnoj njezi novorođenčeta i prvim mjesecima života

Šarlota Brnčić

Dojenje je važno za tjelesni razvoj djeteta. Često počinje s određenim poteškoćama te iz tog razloga nove majke moraju imati strpljenja prije nego li pronađu pravi ritam



Zašto plače? Je li još uvijek gladan ili će opet biti u pitanju kolike? Ovo su samo neke od stvari koje zabrinjavaju majke i očeve, pogotovo ako su početnici. Ukoliko je djelomično točno da »osluškivanje« novorođenčeta pomaže u razumijevanju njegovih dnevnih potreba, također je važno biti spreman voditi brigu o njegovom zdravlju i dobrobiti.


Dojenje je važno za tjelesni razvoj djeteta. Često počinje s određenim poteškoćama te iz tog razloga nove majke moraju imati strpljenja prije nego li pronađu pravi ritam. Zahvaljujući svojim antimikrobnim svojstvima, majčino mlijeko štiti od respiratornih infekcija, smanjuje učestalost i trajanje gastroentitisa, kao i rizik od alergija, te je vrijedna hrana za zdravu novorođenčad, a još više za prerano rođene bebe.


Neonatalna masaža


No, kako dojiti na pravi način? Odgovor je u ugodnom položaju, koristeći oslonac za stopala kako bi opustili noge i jastuk kako bi bolje poduprli bebu. Položaj djeteta je važan, da su uho-rame i kukovi poravnani tijekom hranjenja kako bi se olakšalo gutanje. A ako nas pitate je li bolje dezinficirati vaše grudi prije hranjenja bebe, evo što stručnjaci odgovaraju: »Nema potrebe za čišćenjem ili dezinficiranjem dojke prije i poslije hranjenja. Ove tvari uklanjaju prirodnu zaštitu kože, čineći je osjetljivijom i mijenjaju miris majke koji privlači dijete do dojke. Dovoljno je normalno čišćenje vodom i sapunom, ako je moguće, bez mirisa.«




Kolike su obično jedan od glavnih razloga za brigu roditelja, pogotovo ako im je to prvo iskustvo. Iako je neugodno za dijete, roditelji se moraju uvjeriti da se radi o normalnoj pojavi, da ne zahtijevaju nikakvo liječenje i da postupno nestaju tijekom prvih 3-5 mjeseci života. Nije ih tako teško prepoznati. Dijete postaje crveno u licu, dugo plače, savija i proteže noge, uvija ih i skuplja, pokušava pronaći olakšanje, a trbuh izgleda otečen. Neonatalna masaža korisna je strategija jer pospješuje oslobađanje zraka.



Prirodne »terapije«


U nekim situacijama beba plače i čini se da je ništa ne može utješiti. Bez obzira na razlog, preporučuju stručnjaci, bebu nikada ne smijemo tresti da bi se smirila. Šteta za bebu može biti vrlo ozbiljna. Dovoljno je previše energično tresti novorođenče 3 do 4 puta u sekundi u ukupnom trajanju od 4 do 20 sekundi kako bi se uzrokovala nepovratna oštećenja. Među prirodnim »terapijama« koje mogu smiriti novorođenče je Kangaroo mother care koja omogućuje bolji rast, smanjuje stres, poboljšava ritam spavanja i buđenja te potiče neuro-bihevioralni razvoj. I to je idealan način da se brine o bebinom fizičkom i emocionalnom zdravlju. Dijete se postavi golo, samo u pelenama, u dodiru s kožom na prsa roditelja, pravilno zatvoreno i pokriveno.



Iritacija kože


Ono na što treba obratiti posebnu pažnju kod novorođenčadi jest patrljak pupčane vrpce koji se polagano suši i spontano otpada u prvih 15 dana od rođenja. Kako olakšati njegovo sušenje i izbjeći početak mogućih infekcija? Ne treba podcjenjivati i vrijeme sušenja, nakon kupanja. Dijete treba sušiti s posebnom pažnjom na nabore kože ručnikom ili pak lagano oprati ručnikom bez trljanja. Vlaga i trljanje mogu izazvati iritaciju kože koja se može prepoznati po lokalnom crvenilu.