EP odbojkaša

Hrvatski odbojkaši doživjeli očekivani poraz u Tallinnu od aktualnih olimpijskih pobjednika

Ivan Volarić

Earvin Ngapeth pokušava prevariti hrvatski blok Ivana Zeljkovića i Krune Nikačevića/Foto www.cev.lu

Izbornik Emanuele Zanini odlučio je odmoriti nekoliko svojih ponajboljih igrača, pružio je priliku igračima iz drugoga plana i jasno dao do znanja da je za njegovu selekciju puno bitniji ogled protiv Estonije u utorak nakon slobodnog ponedjeljka

TALLINN  Utakmica 3. kola skupine D Europskog prvenstva odbojkaša: Hrvatska – Francuska 0:3 (15:25, 16:25, 24:26). Dvorana Saku Suurhall. Gledatelja: 500. Suci: Ovuka (BiH) i Asipčik (Bjelorusija).

HRVATSKA: Žukovski 1, Bakonji, Brčić, Hanžić 5, Mitrašinović, Raić 4, Sedlaček, Šarčević (L), Dukić 4, Šestan 4, Pervan (L), Andrić 17, Zeljković 4, Nikačević 4.

FRANCUSKA: Chineneyeze 6, Grebnikov (L), Patry 12, Toniutti, Ngapeth 6, Brizard 2, Le Goff 8, Bulter, Clevenot 11, Lanati 2, Diez (L), Faure 3, Gueye, Rebeyrol.

Hrvatska odbojkaška reprezentacija doživjela je drugi poraz u trećem nastupu na Europskom prvenstvu. Aktualni olimpijski pobjednici opravdali su ulogu favorita, odigrali su onoliko koliko je trebalo da nastave svoj pobjednički niz na prvenstvu. Hrvatski odbojkaši pružili su dostojan otpor jednom od glavnih kandidata za osvajanje europske titule, odigrali su u granicama svojih mogućnosti. Izbornik Emanuele Zanini odlučio je odmoriti nekoliko svojih ponajboljih igrača, pružio je priliku igračima iz drugoga plana i jasno dao do znanja da je za njegovu selekciju puno bitniji ogled protiv Estonije u utorak nakon slobodnog ponedjeljka.

Pričuvne snage

To naravno ne znači da su hrvatski odbojkaši propustili priliku pokazati se i nadmetati s ponajboljim odbojkašima današnjice. Držali su Francuze na parketu 77 minuta, a mogli su dvadesetak minuta duže da su zadržali malo koncentracije u trećem setu kada je i Zaninijev kolega Bernardo Rocha de Rezende odlučio odmoriti svoje udarne snage i na teren poslati pričuve.

Raić i Zeljković su s dva uzastopna poena poravnali na 23:23, Clevenot uzvratio za 23:24. Raić je spasio prvu meč loptu, a Clevenot uz pomoć bloka pogodio za 24:25. Pričuvni tehničar francuske vrste Brizard as poenom potvrdio je pobjedu koja niti u jednom trenutku nije dolazila u pitanje. Hrvatski odbojkaši su u trećoj dionici vodili 15:14 i 16:15, držali priključak do same završnice, no na kraju je nedostajalo malo više mirnoće i koncentracije, vjerojatno i onoga što u konačnici čini razliku na ovoj vrhunskoj razini nadmetanja – kvalitete. Šteta! Osvojeni set protiv Francuza sigurno bi bio veliki poticaj uoči ključnih utakmica u borbi za prva četiri mjesta u skupini koja vode u osminu finala.

Utakmica odluke

Prvi i drugi set odvijali su se po sličnom scenariju. Nekoliko neforsiranih pogrešaka, jedan slabiji prijem, dvije lopte u autu i Francuzi bi otišli na četiri, pet poena razlike. U hrvatsku igru bi se uvuklo malo nervoze ili nesigurnosti, a neumoljivi Francuzi odmah bi to kaznili i otišli na sedam, osam poena razlike. U prvom setu su se odvojili na 10:18, u drugom na 7:17. Nakon toga slijedilo bi umanjivanje štete, pokušaj popravljanja dojma i rezultata. Konačnih “minus deset” ili “minus devet” nakon prve i druge dionice ne zvuči dobro, ali kada se uzme u obzir snaga suparnika nema se što puno prigovoriti hrvatskim odbojkašima. Njih ionako u utorak i srijedu čekaju utakmice protiv suparnika po mjeri,  utakmice u kojima mogu doći do ostvarenja cilja – plasmana u drugi krug natjecanja.