Pravedna podjela

Adrian Liber i Kristijan Glavaš ukrasili drugoligaški derbi susjeda na Kantridi

Mateo Monjac u okruženju Kristijana Glavaša, Ivana Zgrablića i Antona Baltazara Bogolina/D. ŠKOMRLJ

Krimejčani su možda ostavili bolji dojam na planu igre, ali Opatijci su u konačnici stvorili više izglednih šansi

RIJEKA Utakmica 7. kola Druge HNL: Opatija – Orijent 1919 1:1 (0:0). Stadion na Kantridi. Gledatelja: 800. Sudac: Darko Jurčević (Cetingrad) 6,5. Strijelci: 0:1 Liber (65′), 1:1 Glavaš (79′). Žuti kartoni: Weitzer, Rudan, Jukičić (Opatija), Monjac, Vidas, Kokorović (Orijent 1919).

OPATIJA: Iveša 6,5, Malinić 6,5, Jukičić 6, Zgrablić 6. Rudan 6,5, Lucić 6,5, Ivančić 6 (od 46′ Glavaš 7,5), Weitzer 6, Cho 6 (od 46′ Junuzović 6,5), Pejanović 6 (od 69′ Fumić -), Bogolin 6 (od 65′ Maloku -).

ORIJENT 1919: Berković 7, Vidas 6,5, Mulac 6, Tadejević 6,5, Smolčić 6, Kokorović 6, Liber 7,5 (od 74′ Petrović -), Črnko 6 (od 46′ Gadže 6), Monjac 6, Maružin 6 (od 89′ Brdar -), Flego 6 (od 61′ Gerc 6,5).

Foto galerija: Nogometaši Opatije i Orijenta 1919 odigrali 1:1 u derbiju na Kantridi Foto: Damir Škomrlj

U 65. minuti utakmice Adrian Liber se majstorski oslobodio dvojice igrača Opatije na ulasku u domaći kazneni prostor. Veznjak Orijenta 1919 napravio je nekoliko koraka pa snažnim prizemnim udarcem poslao loptu u suprotni kut. Iveša se protegnuo koliko je dug i širok, ali nije uspio zaustaviti Liberov udarac. Daroviti veznjak Rijeke na posudbi na Krimeji burno je proslavio pogodak nakon poteza koji se rijetko viđa i na prvoligaškim travnjacima. U 79. minuti lopta se odbila od bloka gostiju na nogu Kristijana Glavaša nadomak kaznenog prostora Orijenta 1919. Veznjak Opatije je udarcem iz prve s 18 metara gađao i pogodio gornje lijeve rašlje nemoćnog vratara Carla Berkovića! Rijetko viđeni pogodak za pljesak dobro ispunjenih tribina stadiona na Kantridi.

Monjčeve kontre

Adrian Liber i Kristijan Glavaš ukrasili su svojim golovima susjedski drugoligaški derbi na Kantridi, koji je na kraju završio napravednije – podjelom bodova. Krimejčani su možda ostavili bolji dojam na planu igre, ali Opatijci su u konačnici stvorili više izglednih šansi.

U 2. minuti utakmice Pejanović je presjekao Kokorovićevu povratnu loptu za Berkovića i krenuo sam prema vrataru gostiju. Vratar Orijenta 1919 je, međutim, još jednom potvrdio da je u posljednje vrijeme najbolji igrač »crvenih«. Nakon početne nesigurnosti gosti su se nametnuli na terenu kojega je sve više natapala kiša. Bržim protokom lopte Krimejčani su dosta lako dolazili do domaćeg kaznenog prostora, no osim nekoliko daljinskih pokušaja (Monjac, Liber…), nisu uspjeli osjetnije ugroziti vratara Ivešu.

Reagirala je klupa Opatije na poluvremenu. Junuzović, Glavaš i Maloku su u nastavku osvježili redove »crno-bijelih«, koji su početkom nastavka uspostavili ravnotežu. Kiša je pritom ubrzala protok lopte pa se pod stijenama počela odvijati dopadljiva utakmica. Tko zna kako bi završila da je Mateo Monjac iskazao malo više smisla za suradnju u nekoliko obećavajućih kontri Orijenta 1919 nakon Liberova vodećeg gola. Doduše, u 71. minuti sve je mogao riješiti Maružin, kojega je Gerc ostavio samoga na udarcu iskosa u kaznenom prostoru. Maružinov udarac na kraju je uklizavanjem blokirao – Rudan.

Opatijske pričuve

Opatija se nakon primljenog gola u potpunosti otvorila, a gosti s Krimeje iskoristiti obilje prostora na domaćoj polovici. Dojam je da su Bogolinove pričuve u konačnici donijele puno više nego Milinovićeve. Orijent je Liberovim izlaskom pao na sredini terena. Igrači Opatije sve češće su izlazili na zadnju liniju gostiju, a braniči Orijenta 1919 su imali sve više problema s ubačajima u svoj kazneni prostor.

Uoči Glavašeg pogodak za pamćenje zamalo je glavom bio kratak Junuzović. U 80. minuti ponovo je stasiti centarfor Edin Junuzović probao glavom, ali je sjajno reagirao Berković. Završnica je protekla u pomalo neorganiziranim pokušajima obje momčadi da stignu do pobjedničkog pogotka. Obje momčadi iskočile su iz taktičkih okova i prepustile se navijačkim emocijama koje su dopirale s tribina. Gotovo tisuću gledatelja prizivalo je treći pogodak koji bi riješio pobjednika, no na kraju se morali zadovoljiti pravednim remijem i dvama rijetko viđenim golovima.