Druga HNL

Šuto i Gudelj odnijeli Opatijcima prvo mjesto, skupo plaćene pogreške u fazi obrane

Ivan Volarić

Mateo Bertoša (Opatija) i Tomislav Mrkonjić (Croatia)/Foto S. DRECHSLER

Da ovo ponovo neće biti dan opatijske obrane i defanzivnog dijela veznoga reda moglo se predosjetiti već u 3. minuti

OPATIJA  – CROATIA 2:3

RIJEKA Utakmica 14. kola Druge HNL: Opatija – Croatia 2:3 (2:2). Stadion na Kantridi. Bez gledatelja. Sudac: Marko Dergez (Đurđevac) 6. Strijelci: 0:1 Mrkonjić (3′), 1:1 Weitzer (22′-11m), 2:1 Pejanović (42′), 2:2 A. Šuto (43′), 2:3 Gudelj (69′). Žuti kartoni: Bilobrk, Malinić, Bjelanović, Weitzer (Opatija), Marko Šuto, Mamut (Croatia).

OPATIJA: Iveša 6, Maloku 6, Jukičić 5,5, Bogolin 5,5 (od 59′ Junuzović 5,5), Weitzer 6,5, Pejanović 6,5 (od 72′ Fumić -), Malinić 5,5 (od 35′  Lucić 6), Mohorovičić 5,5 (od 72′ Glavaš -), Bilobrk 5,5 (od 46′ Bjelanović 6), Bertoša 6,5, Zgrablić 6.

CROATIA: Tomić 6, Bešlić 6 (od 46′ Todorić 6,5), Vrljičak 6, Dadić 6, A. Šuto 6,5 (od 46′ Vukoja 6), Marques 6, Karoglan 6 (od 66′ Begić -), Marko Šuto 5,5 (od 23′ Mamut 6), Mate Šuto 6, Mrkonjić 7,5, Gudelj 7 (od 87′ Šalinović -).

U 42. minuti utakmice Mateo Bertoša je po drugi put u prvom poluvremenu prošao lijevom stranom i uputio povratnu loptu u gostujući kazneni prostor. Antonio Pejanović je natrčao na ubačaj i s pet, šest metara loptu zakucao u mrežu. Semafor na zapadnoj tribini pokazao je Opatija 2 – Croatia 1. S obzirom na to da je u tom trenutku završavala utakmica u Vinkovcima, gdje je Hrvatski dragovoljac gubio 6:0, sve je u tom trenutku mirisalo na rasplet po kojem bi Opatija makar do ponedjeljka, kada igra vodeći Osijek II, preuzela vrh drugoligaškog poretka. No, nepunih šezdeset sekundi nakon Pejanovićeva pogotka Ante Šuto je sjajno reagirao na ubačaj apsolutno najboljeg igrača utakmice Tomislava Mrkonjića i glavom pospremio loptu u mrežu. Na poluvrijeme se otišlo s 2:2, Opatijci su imali dovoljno vremena da se vrate u vodstvo. I nitko ne može reći da nisu pokušavali, no jednostavno u odlučnim trenucima nisu bili dovoljno mirni i koncentrirani, a na sve to ponovo im se dogodio izrazito slab dan u igri u fazi obrane. Za razliku od utakmice protiv Intera ovoga puta je takav pristup kažnjen.
reciznije, u 69. minuti gostujuću polukontru okončao je prizemnim ubačajem Todorić, a Gudelj se najbolje snašao i podmetnuo nogu za 2:3. Opatijci su u završnici nervozne utakmice pokušali doći barem do utješnog boda, no na kraju su gosti bili ti koji su imali izraženije prilike za četvrti pogodak. Konkrentije, u 86. minuti Iveša je refleksnom reakcijom nogom obranio udarac Mrkonjića.

Foto galerija: Druga HNL utakmica između Opatije i Croatije Zmijavci Foto: Sergej Drechsler

Da ovo ponovo neće biti dan opatijske obrane i defanzivnog dijela veznoga reda moglo se predosjetiti već u 3. minuti. Nakon izgubljene lopte na sredini terena Mrkonjić je izašao ispred Iveše te majstorski potkopao loptu preko njega za 0:1. U 22. minuti Opatijci su poravnali. Weitzer je prvi stigao na povratnu loptu Bertoše s lijevoga boka, Marko Šuto zakasnio i pritom se ozljedio, te skrivio najstrožu kaznu. Weitzer je bio siguran izvođač na radost suigrača i uz ljutnju Antona Baltazara Bogolina koji je glasno protestirao tvrdeći da je on trebao biti izvođač penala.