Druga HNL

Orijent 1919 na krilima vratara Berkovića i napadačkog trojca stigao do pobjede na startu proljeća

Edin Fatić, Marko Putnik, Karlo Senčar i Emanuel Črnko slave pogodak sa strijelac Kristijanom Fućkom/V. KARUZA

Krimejčani su imali dosta poteškoća u igri, Osječani u većem dijelu susreta više nego dobro parirali. Uostalom, tko zna kako bi sve završilo da vratar Carlo Berković nije maestralno regirao u dva navrata početkom nastavka

ORIJENT 1919  – OSIJEK II 3:0

RIJEKA Utakmica 18. kola Druge HNL: Orijent 1919 – Osijek II 3:0 (1:0). Stadion na Krimeji. Bez gledatelja. Sudac: Marino Majstorović (Split) 6,5. Strijelci: 1:0 Fućak (10′), 2:0 Monjac (62′), 3:0 Črnko (64′). Žuti kartoni: Senčar, Monjac, Črnko (Orijent 1919), Babin, Benić, Burčul (Osijek II). Crveni karton: Benić (56′).

ORIJENT 1919: Berković 7,5, Senčar 6 (od 46′ Vidas 6,5), Mulac 6, Fatić 6, Švrljuga 6,5 (od 86′ Smolčić -), Hodža 6, Monjac 7, Putnik 6, Črnko 7, Tadejević 6, Fućak 7,5.

OSIJEK II: Barešić 5,5, Babin 6 (od 79′ Pudić -), Kuprešak 6,5, Latković 6 (od 79′ Janušić), Sekulić 5,5 (od 60′ Cvijanović 6), Cheriff 6,5, Karamatić 6, Beljo 5,5, Mekić – (od 23′ Burčul 6), Benić 5, Barišić 5,5.

U 56. minuti Mateo Monjac je pobjegao po desnoj strani svojem čuvaru Adamu Beniću. Kapetan Osijeka sapleo je s leđa napadača Orijenta na ulazu u kazneni prostor, a sudac Majstorović potpuno opravdano pokazao drugi žuti karton braniču gostiju. Šest minuta kasnije Črnko je zaradio, a Monjac izveo slobodan udarac. Vratar Barešić je ostao na krivoj nozi, a lopta završila u njegovom donjem lijevom kutu – 2:0. Trener Damir Milinović na tribinama (mora odraditi dvije utakmice kazne iz prvog dijela sezone), predsjednik Saša Matijaš i njegovi suradnici u loži, te grlati navijači na parkiralištu ispred obližnjeg trgovačkog centra mogli su nakon nešto više od sat vremena igre – odahnuti.

Berkovićeve obrane

Do tada potpuno neprimjetni Mateo Monjac povukao je, ispostavilo se, prijelomne poteze u utakmici čiji konačan ishod ne oslikava realno stanje na terenu. Krimejčani su imali dosta poteškoća u igri, Osječani u većem dijelu susreta više nego dobro parirali. Uostalom, tko zna kako bi sve završilo da vratar Carlo Berković nije maestralno regirao u dva navrata početkom nastavka kada je obranio udarce Kuprešaka (50′ 51′) iz neposredne blizine. Domaći vratar je uz razigrani napadački trozubac Črnko – Fućak – Monjac najzaslužniji za pobjedu “crvenih” na otvaranju drugoga dijela sezone.

Foto galerija: Druga HNL: Orijent 1919 - Osijek II 3:0 Foto: Vedran Karuza

U 10. minuti utakmice Črnko je lijepo osjetio Fućkovo utrčavanje i podvalio mu loptu gurnuvši ga samoga ispred vratara Barešića. Osječka jednica je istrčala i ušla u udarac, ali lopta je toliko snažno udarena da je u luku završila u mreži – 1:0. Orijent je dobro krenuo pa – stao. Gosti su se nametnuli na sredini terena. Putnik, Hodža i Fatić imali su tom dijelu dosta problema.

Gerčeve prilike

Bez agresije, bez čvršćeg bloka teško i aktivnije igre u fazi obrani teško je očekivati da se mlada i školovana momčad Osijeka neće nametnuti. Srećom po “crvene”, sve je do odmora završilo bez većih opasnosti pred domaćim golom. Gosti su dvaput tražili najstrožu kaznu (14′, 36), u oba slučaja sudac je, dojam je, ispravno prosudio. Tek nakon isključenja i Monjčeva drugog gola Krimejčani su se raširili po djelomičnom zaleđenom travnjaku i počeli igrati nogomet zbog kojega se konačan rezultat čini nešto realnijim ishodom susreta. U 64. minuti Fućak je još jednom potvrdio visoku razinu forme. Započeo je akciju na sredinu terena, te asistirao Črnku na rubu kaznenog prostora. Krilni napadač Orijenta 1919 iskosa je izašao pred vratara, te vanjskim dijelom kopačke atraktivno pogodio suprotni kut za 3:0. Vedran Gerc imao je u samoj završnici (89′ i 90′) dvije lijepe prilike da popravi gol razliku.