Druga HNL

Orijent 1919 na krilima navijača ostvario domaću pobjedu poslije 305 dana posta

Slavlje navijača Orijenta 1919/M. GRACIN

Domaći navijači morali su do zadnjih minuta strijepiti. Dobra "modra" momčad predvođena prvotimcem Dinama Markom Tolićem je u nastavku uporno tražila pogodak

ORIJENT 1919  – DINAMO II  2:1

RIJEKA Utakmica 8. kola Druge HNL: Orijent 1919 – Dinamo II 2:1 (2:1). Stadion Krimeja. Gledatelja: 300. Sudac: Andrej Burilo (Osijek) 6. Strijelci: 1:0 Mulac (11′), 1:1 Tolić (30′), 2:1 Hrvoj (42′-ag). Žuti kartoni: Gadže, Fatić, Berković, Kokorović (Orijent 1919), Franjić, Hrvoj, Janković (Dinamo II).

ORIJENT 1919: Berković 7, Smolčić 6, Mulac 7, Tadejević 7, Fatić 6,5, Gadže 6 (od 54′ Črnko 6), Kokorović 6, Liber 6,5, Monjac 7,5 (od 90′ Dedić -), Gerc 6 (od 53′ Brdar 6), Maružin 6 (od 75′ Flego -).

DINAMO II: Josipović 6,5, Hrvoj 5,5 (od 70′ Kapitanović -), Daničić 6, Burton 6 (od 70′ Duvnjak -), Jelenić 5,5, Franjić 5,5 (od 46′ Jurišić 6), Julardžija 6,5 (od 46′ Karrica 6), Janković 6,5, Svržnjak 6,5 (od 82′ Tueto -), Tolić 7,5, Menalo 6.​

Konačno je i Krimeja dočekala prvenstvenu pobjedu mlade momčadi Orijenta 1919! Od posljednje domaće prošlo je 305 dana. Krajem studenoga prošle godine “crveni” su svladali pred svojim navijačima Solin, a onda je uslijedio dugi post (poklopila se pritom i korona-stanka, te igranje kvalifikacija za Prvu HNL na Kantridi), koji je okončan pobjedom nad drugom momčadi Dinama. I to ne bilo kakvom! Navijači Orijenta 1919 morali su do zadnjih minuta strijepiti. Dobra “modra” momčad predvođena prvotimcem Dinama Markom Tolićem je u nastavku uporno tražila pogodak. Sudac Burilo je pritom svojim odlukama podizao temperaturu na terenu i oko njega, a simpatizeri “crvene” boje osjetili da je trenutak da podrže momčad trenera Damira Milinovića. Isplatilo se! Na kraju se pjesma orila i s tribina i iz domaće svlačionice. Krimejčani su burno proslavili pobjedu nakon koje se sasvim sigurno lakše diše.

Zicer Gerca

Počelo je velikom prilikom Vedrana Gerca u 5. minuti. Oduzeo je loptu nonšalantnom braniču Jeleniću i sjurio se prema gostujućem vrataru. Umjesto rutinske reakcije iskusnog napadača uslijedila je refleksna obrana dobro postavljenog vratara Josipovića. Šest minuta kasnije lopta je ipak završila u gostujućoj mreži. Monjac je izveo udarac iz kuta, lopta predugo nekontrolirano putovala petercem da ne bi završila u mreži. Monjac je na drugoj vratnici postavio nogu za otvaranje utakmice kakvo su domaći mogli samo poželjeti. No, umjesto da nastave u istom ritmu Krimejčani su se u idućih 20-ak minuta prepustili gostima. Nakon točno pola sata igre semafor je pokazivao 1:1. Marko Tolić je opalio po lopti s 25 metara, ona nekoga očešala i u visokom luku pala u rašlje nemoćnog Berkovića. Rijetko viđen, sretni pogodak, ali s obzirom na pritisak modrih potpuno logičan slijeda događaja.

Foto galerija: Nogometaši Orijenta 1919 svladali su pred svojim navijačima Dinamo II Foto: Marko Gracin

I onda se nakon modrog refula ponovo probudila domaća momčad, te neposredno uoči odlaska na odmor stigla do novog vodstva. Liber se u 42. minuti sjajno oslobodio dvojice igrača na sredini terena pa gurnuo okomitu loptu za leđa gostujuće obrane i brzonogog Monjca. Krilni napadač Orijenta 1919 je po ulasku u kazneni prostor uputio oštar prizeman ubačaj, a branič Dinama Tin Hrvoj u padu ispred Vedrana Gerca poslao loptu u vlastitu mrežu 2:1.

Daničićeva greda

Trener Dinama Goce Sedloski u nastavku je dodatno naglasio svoje ofenzivne namjere. Modri su gotovo cijelo drugo poluvrijeme stiskali prema Berkoviću, ali srčana Orijentova momčad uspjela je sačuvati gol prednosti. Modri su najbliže poravnanju bili u 59. minuti kada je Tolić zaradio slobodan udarac, a Daničić prebacio živi zid i pogodio – gredu. Sreća prati hrabre! Krimejčani su se u nastavku stisnuli ispred svojeg kaznenog prostora, velikom borbenošću čuvali su i sačuvali vrijedan kapital. Velika energetska potrošnja učinila je svoje, u domaćim redovima nije bilo igrača koji bi u završnici utakmice bio u stanju iskoristiti obilje prostora na gostujućoj polovici i isprovocirati treći pogodak za ipak nešto mirniju završnicu utakmice.