Sjednica

Županijska skupština PGŽ izglasala postupak izmjena Prostornog plana, evo što se sve mijenja

Barbara Čalušić

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Županijski vijećnici većinom od 38 glasova prihvatili izuzetno važan prostornoplanski dokument



Vijećnici Županijske skupštine usvojili su odluku da se kreće u izradu trećih izmjena županijskog Prostornog plana s 38 glasova i tri suzdržana glasa nezavisne liste Ive Rinčić. Izmijenjeni su uvjeti za izgradnju vjetroelektrana Ruševo Krmpotsko i Breze, povećana površina ribogojilišta Veli Bok i Podno Osoršćice na Cresu te izbrisano planirano golf-igralište Dubina na području općine Jelenje.


Pravna improvizacija


S obzirom na to da na prošloj sjednici Županijske skupštine vijećnici nisu prihvatili druge izmjene županijskog Prostornog plana i inicijativu Općine Omišalj koje su se ticale područja na kojem djeluje JANAF, dio oporbenih vijećnika predvođenih Ivom Rinčić, odluku o izradi trećih izmjena prostornoplanske dokumetacije proglasio je pravnom improvizacijom.


– Ako ovo usvojimo, mi ćemo mijenjati plan s dvije važeće odluke. Predlagatelj na zadnjoj sjednici nije učinio ono što je mogao, povukao prijedlog ili da se na samoj sjednici odlučio o kraćem roku za usvajanje odluke, umjesto šest mjeseci, koliko se druge izmjene prostornog plana ne mogu naći na dnevnom redu, te bih rekla da je ovo mala pravna improvizicija gdje nam se umjesto drugih izmjena, predlaže treća izmjena. Čini se i da će ono što ćemo postići ovom prečicom, biti zapravo najduži put – istaknula je Rinčić.




No, njezina razmišljanja nisu naišla na odbravanje vijećnika vladajuće koalicije, kao ni ostatka oporbe.


Franjo Butorac iz PGS-a kazao je kako su prostornoplanski dokumenti izuzetno važni, a da vijećnici ponekad ni ne razmišljaju o njihovoj važnosti.


– Podsjetit ću vas na lokalitet Dubina na kojem je predviđeno golf-igralište, a kako takva igrališta traže puno pesticida za održavanje, ono tamo uopće ne dolazi u obzir jer je ispod izvor pitke vode, a ja nisam siguran, kolegice Rinčić, da to sve u cijelosti što ste rekli drži vodu – rekao je Butorac, dok je HDZ-ov Sanjin Vrkić kazao da se kod trećih izmjena radi o izuzetno važnim projektima, a ova točka nije bila na dnevnom redu protekle sjednice te misli da su ove izmjene prije svega sve sukladne poslovniku.


– Na prošloj sjednici odlučivali ste o izradi drugih izmjena Prostornog plana i one idu svojim tokom, kako je to odlučeno 2019. godine. Javna rasprava o tome već je provedena i mi smo je bili dužni objaviti, a neusvajanjem te odluke otvoren je put da vjetroelektrane, Dubina i usklađenje marikulture budu teme trećih izmjena plana.


Nigdje nije zabranjeno da paralelno teče više izmjena prostornih planova – rekla je pročelnica Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša Koraljka Vahtar Jurković.


Podrška vatrogascima


Mladen Šćulac, načelnik Stožera civilne zaštite PGŽ-a, predstavio je Izvješće o stanju sustava Civilne zaštite u PGŽ-u u 2021. godini, ističući kako su sve operativne snage uspješno odgovorile na redovne zadaće i aktivnosti, ali i izvanredne situacije poput COVID-19 virusa i potresa u Sisačko-moslavačkoj županiji te da je ovaj sustav zaslužan i što je PGŽ najcjepljenija županija.


Većina vijećnika u raspravi je podržala riječke vatrogasce koji su od danas u štrajku, ali i upozorila na loše stanje njihove opreme. Marko Mataja Mafrici iz SDP-a predložio je da se zatraži od MUP-a da novom uredbom izjednači mobilizirane pripadnike civilne zaštite s profesionalcima kad je riječ o ostvarivanju materijalnih prava te su vijećnici ovaj prijedlog jednoglasno podržali.


Morena Lekan Štiglić iz Možemo! osim potpore vatrogascima kazala je da oni jedini od interventnih službi odrađuju edukacije za građane te se nada da se učenje o velikim nesrećama više neće odvijati preko Youtubea, već izravno od civilne zaštite.


– U našoj županiji djeluje šest javnih vatrogasnih postrojbi različitih osnivača. Napravljeni su različiti koeficijenti i njihov raspored. Očekujem da će riječki vatrogasci postići dogovor i da će do toga doći brzo. Kad je riječ o nabavi vozila, država kroz decentralizirana sredstva nabavlja vozila čija je prosječna starost u Hrvatskoj 20 godina.


Prošle godine u Hrvatskoj su nabavljena 94 vozila, od toga je u PGŽ došlo njih sedam, što je za našu županiju izrazito malo – istaknuo je Šćulac koji je upitan i o centru Šapjane za koji je kazao da ga je civilna zaštita preuzela 2010. godine i otad je legalizirala objekte koji nisu bili upisani u planovima jer su bili pod vojnom jurisdikcijom, a uspostavljen je centar za zaprimanje poziva da se u slučaju nekog incidenta u Rijeci, cijeli sustav može premjestiti u Šapjane.


Mrtvaška


Iva Rinčić dotaknula se Mrtvaške, ustvrdivši da posljednja tri mjeseca dožupanica Marina Medarić koja vodi projekt Mrtvaške te resorna pročelnica Nada Milošević tvrde da je postupak izmjene projekta snižavanja gata u izradi te da su uvaženi zahtjevi Ilovčana, dok Ilovčani tvrde drukčije.


– Mrtvaška je i dalje aktualna i svi se sjećate da je u studenom Skupština detaljno razmatrala taj problem te je naloženo da se iznađu odgovarajuća rješenja za dva osnovna zahtjeva mještana Ilovika. To je snižavanje dijela rive, a mještani su inzistirali da se to svede na nivo koji odgovara njihovim plovilima i navikama.


Taj je dio posla u cijelosti odrađen. Mještani su pozvani da se upoznaju s tim rješenjem, ali se nisu odazvali, dok je drugi zahtjev uspostava pristupne točke na koju bi stanovnici Ilovika mogli doći neovisno od državne linije.


Podnesen je zahtjev za izmjenom građevinske dozvole i sve su aktivnosti u tijeku, a s izvođačem radova koji godinu dana čeka zeleno svjetlo odrađen je pregovarački postupak za dodatne radove oko pristupne točke za mještane Ilovika.


Ako mještani iskažu pravu podršku ovom projektu, sada kada su njihove primjedbe otklonjene, moći ćemo konačno nastaviti s ovim projektom – rekla je Nada Milošević, pročelnica Upravnog odjela za pomorsko dobro, promet i veze, na što je Rinčić upozorila kako treba uzeti u obzir činjenici da je financiranje ovog projekta upitno jer je cijeli postupak pred OLAF-om, ali i da će se zbog krize i globalne situacije europska sredstva preusmjeravati.


Pritom ju je zanimalo postoji li u Županiji plan B za financiranje izgradnje luke Mrtvaška.


– Za ovaj projekt su sredstva osigurana i imamo podršku ministarstva, a jedno što nemamo je podrška mještana Ilovika. Sada kada smo otklonili dva razloga, nema opravdanja da oni rade destrukciju projekta.


Prijava OLAF-u podnesena je upravo od strane MO-a Ilovik i ne znam što se od nas traži, hoćemo li taj projekt realizirati ili ga destruirati, upitala se Milošević.


Što se to događa na Marišćini?


Orjen Petković iz Možemo! na aktualnom je satu konstatirao da je ostavku podnio i treći ravnatelj Ekoplusa te ga je zanimalo kakvi su kadrovski i tehnički planovi Županije na Marišćini.


– Skupština društva najavljena je za sljedeći tjedan, a onda će biti raspisan natječaj. Do tada poslove direktora obavlja postojeći direktor.


Što se tiče samog poslovanja društva, sve ide najnormalnije, odgovorio mu je Ljudevit Krpan, pročelnik Upravnog odjela za regionalni razvoj, infrastrukturu i upravljanje projektima.