BESPUĆA BIROKRACIJE

Zašto riječka sortirnica ne radi? Vjerovali ili ne, u Gradu Rijeci ne znaju kako provesti Zakon o javnoj nabavi

Tihana Tomičić

Foto Arhiva/NL

Foto Arhiva/NL

Iz Ministarstva gospodarstva poručuju da je raspis natječaja za operativno upravljanje na Gradu Rijeci, a oni će opet najprije provesti »savjetovanje sa zainteresiranim gospodarskim subjektima«, iako je na takvom modelu i nastala afera i upad istražitelja EPPO-a



Slučaj Sortirnica, afera kojom su se mediji mnogo bavili nakon što je Ured europskog tužitelja u Hrvatskoj zbog tog projekta financiranog europskim novcem ušao u riječki KD Čistoća i riječku Gradsku upravu, još nije okončan. Naime, osim pravosudne dimenzije, pri čemu je glavni akter priče Đuro Horvat, kao izvođač kojem se navodno pogodovalo, nedavno preminuo, dok se bivša direktorica Čistoće Jasna Kukuljan i bivša pročelnica za komunalni sustav Irena Miličević sada »pred institucijama« brane sa slobode, ima i svoju praktičnu, tehničku dimenziju – Sortirnica naprosto još uvijek ne radi, iako je projekt de facto potpuno dovršen.


Istražitelji EPPO-a sumnjaju da je Horvatova tvrtka Tehnix posao dobila na namještenom natječaju preko službenika Grada Rijeke, odnosno da je projekt koji je Europska unija sufinancirala s 4,11 milijun eura, ukupno vrijedan oko 4,9 milijuna eura, preplaćen za preko pola milijuna eura. Inkriminirane radnje događale su se od travnja 2016. do travnja prošle godine.


Šokom stopirani


Sustav sortiranja, odnosno zbrinjavanja otpada u Mihačevoj Dragi, međutim, još uvijek nema izabranog operatera upravljanja, a to ne podrazumijeva samo upravu nego doslovno i tehnologiju upravljanja. Osim što su stopirani šokom zbog toga što su im europski istražitelji prije tri mjeseca ušli u Čistoću i Gradsku upravu, čini se da u Gradu Rijeci još uvijek nisu sposobni niti ispravno raspisati natječaj za taj posao. Zapravo, cijeli pravosudni slučaj Sortirnica zasnovan je upravo na tome da u gradskoj upravi i komunalnom poduzeću nisu znali raspisati natječaj koji će biti validan za prolazak pred komisijom koja ocjenjuje konkuriranje za EU sredstva, pa su onda tvrtku pokojnog Đure Horvata Tehnix zbog toga i bili izravno zvali da im sugerira koju tehnologiju i koje procedure koristiti, stoga je pokojni Horvat – logično – predložio vlastitu tehnologiju i tvrtku, što je Ured europskog tužitelja u Hrvatskoj i ocijenio dovoljnim za pokretanje istrage.




Sad se priča ponavlja – naime, iz Grada Rijeke su najprije poručili da nisu ni nadležni da raspisuju natječaj za operativno upravljanje, a nakon što je našoj redakciji stigao odgovor Ministarstva gospodarstva da to jest njihova obaveza, sada odgovaraju da će u proceduru ipak krenuti nakon ljeta, no također nisu još sigurni oko svih detalja kako taj posao organizirati. Ponovo planiraju da prvi korak bude »savjetovanje sa zainteresiranim gospodarskim subjektima« – bit će zanimljivo pratiti tko će se javiti i na taj natječaj. U svakom slučaju, čini se da i dalje nema znanja kako da se ovaj EU projekt provede do kraja. Stoga zasad, ukratko – ništa.


Preciznije, na naš upit iz Ministarstva gospodarstva podsjećaju kako je »u skladu s odredbama poziva »Izgradnja i/ili opremanje postrojenja za sortiranje odvojeno prikupljenog otpadnog papira, kartona, metala, plastike i drugih materijala« objavljenog 22. 5. 2019. godine, Grad Rijeka kao korisnik projekta potpisao u siječnju 2020. s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja i Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za projekt Sortirnice, a prema uvjetima poziva, korisnici projekta imali su obvezu po izgradnji i opremanju sortirnice i ishođenju uporabne dozvole odabrati i operatera postrojenja«. To je jasno definirano i u samom ugovoru o dodjeli bespovratnih sredstava, u članku 9.3. gdje se navodi kako je »po izgradnji i/ili opremanju postrojenja za sortiranje odvojeno prikupljenog otpada i ishođenja uporabne dozvole korisnik obvezan provesti transparentan, nediskriminirajući i neuvjetovani postupak odabira operatera postrojenja za sortiranje u skladu s načelima Zakona o javnoj nabavi ili Zakona o koncesijama«.


Pravilno tumačenje


– S obzirom na navedeno, Ministarstvo gospodarstva nema obvezu provesti taj postupak, već je to isključivo obveza Grada Rijeke. Prema zadnjem očitovanju, informirani smo da je u pripremi izrada dokumentacije za prethodno savjetovanje sa zainteresiranim gospodarskim subjektima, stoji u odgovoru Ministarstva.


Iz Grada Rijeke u svom dopisu faktički priznaju da nisu bili sigurni kako tumačiti Zakon o javnoj nabavi, odnosno Zakon o koncesijama. Za pretpostaviti je kako nakon izbijanja afere Sortirnica i privođenja dijela nadležnih za ovaj projekt imaju bojazan kako dalje voditi procedure. Dilema je kako uvesti tvrtku za operativno upravljanje, a da ne budu optuženi da su pogodovali nečijoj komercijalnoj dobiti.


Pa tako kažu: »Priprema natječaja uključuje formiranje parametara natječaja, ponajprije analizu zakona kojim se uređuje javna nabava i koncesije kako bi se mogao utvrditi model odabira. Ti postupci su dovršeni, te je utvrđen model odabira upravitelja sortirnice – na sastancima stručnih službi Grada Rijeke u tijeku završne izrade dokumentacije postavila su se pitanja vezana uz tumačenje određenih parametara natječaja nužnih za dovršetak pripreme postupka nabave, a koji se odnose na pitanje takozvane »razumne dobiti«, te u kojoj mjeri upravitelj može poslovati tržišno, koristeći infrastrukturu koju je izgradila jedinica lokalne samouprave javnim sredstvima. Budući da je pravilno tumačenje navedenih parametara natječaja iznimno važno zbog obveze Grada Rijeke kao jedinice lokalne samouprave da odgovorno upravlja imovinom, ocijenjeno je nužnim da se usuglasi stajalište o spomenutim pitanjima. Nakon održanih potrebnih sastanaka i dodatnih analiza, u tijeku je završna dorada dokumentacije«.


Zakonski rokovi


Pritom će prije objave samog natječaja, biti objavljeno i prethodno savjetovanje sa zainteresiranim gospodarskim subjektima, čija se objava očekuje u rujnu 2023. Prethodno savjetovanje objavljuje se u e-oglasniku javne nabave i na mrežnim stranicama Grada Rijeke, kojem će moći pristupiti svi zainteresirani gospodarski subjekti.


Na pitanje dokad će trajati taj postupak, u Gradu Rijeci ističu da sam postupak javne nabave podrazumijeva određene rokove propisane zakonom, kao i eventualne žalbene postupke čije trajanje nije moguće u ovom trenutku predvidjeti. Ističe se također da je postupak za utvrđivanje modela odabira upravitelja sortirnice, kao i sastavljanje natječajne dokumentacije iznimno kompleksan, a da je tome tako svjedoči i činjenica da i druge jedinice lokalne samouprave, prema njihovim saznanjima to su Varaždin, Ogulin, Lošinj, Novalja i Bjelovar, koje su također izgradile sortirnice iz europskih sredstava, još nisu objavile natječaje za odabir upravitelja.


– Važno je istaknuti da je sortirnica, kao jedan od važnijih dijelova sustava gospodarenja otpadom, izgrađena u rokovima na ukupnoj površini od 5.636 četvornih metara kao prvo takvo postrojenje za sortiranje odvojenog, prikupljenog otpada na području Hrvatske. Na krovu hale sortirnice ugrađeni su i solarni paneli koji proizvode električnu energiju za potrebe sortirnice te na taj način doprinose očuvanju okoliša i ujedno smanjuju troškove pogona. Planirana količina prethodno odvojenog, sakupljenog otpada koja dnevno ulazi u sortirnicu iznosi otprilike 50 tona, što zahtijeva kapacitet do 7 tona na sat predsortiranog komunalnog otpada koji ulazi u postrojenje, kažu u odgovoru iz Grada Rijeke.


Zlonamjernici bi mogli zaključiti da u Gradu Rijeci nisu u stanju provesti običan natječaj sukladno Zakonu o javnoj nabavi, a možda im u tome u međuvremenu »pomogne« Ured europskog tužitelja u Hrvatskoj, ukoliko se oglasi o tome da li su prethodne procedure oko gradnje Sortirnice EU sredstvima bile zakonite ili ne.