VELIKA PROMJENA

Stribor seli u Dječju kuću: Pregršt mogućnosti za najmlađe čitatelje i njihove roditelje

Bruna Matičić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Uz jedinice za samostalno zaduživanje, u novom će se Striboru nalaziti poseban prostor posvećen roditeljima s bogatom roditeljskom zbirkom te stručna literatura za učitelje i odgojitelje. Uređen će biti i poseban prostor za rad i boravak u knjižnici, a svoj kutak za igru, slikovnice i previjanje dobit će i bebe



RIJEKA – Prošloga tjedna s prvim danom ožujka otpočelo je preseljenje svima nam dobro znanog i dragog Dječjeg odjela Stribor Gradske knjižnice Rijeka.
Poznato je kako je ovaj riječki centar dječje knjige mjesto odrastanja mnogih Riječana u kojem su zasigurno trajno zabilježene lijepe uspomene, od osnivanja 1994. godine svoju dječju priču gradi u samom centru Rijeke, no krajem ožujka on će svoju priču nastaviti graditi u novoj Dječjoj kući u Art-kvartu Benčić.


Radoznali i zainteresirani o tijeku selidbe, posjetili smo stari prostor Dječjeg odjela Stribor, ali i prošetali novim prostorom u Dječjoj kući koji se prošloga tjedna ubrzano punio knjigama i ostalim sadržajima. Naime, već krajem tjedna dočekao je svoje prve knjige, a njegove će police sljedećih tjedana udomiti preko 30 tisuća knjiga, slikovnica, stripova, raznih edukativnih CD učilica i DVD-ova, niza dječjih časopisa te društvenih i razvojnih igara.


Lakše posuđivanje knjiga


– Selidba je započela spremanjem kutija i cijeloga fonda početkom ožujka, no pravo pripremanje cijelog Stribora krenulo je još ljeta 2019. kada se obradio cijeli knjižnični fond i napravile nove signature koje će korisnicima uvelike olakšati posuđivanje, opisao je zahtjevnost preseljenja ravnatelj Gradske knjižnice Rijeka Niko Cvjetović te otkrio novost koju će u novom prostoru omogućiti korisnicima. Riječ je o uređajima za samozaduživanje i razduživanje građe na temelju tehnologije RFID, a kojom su prethodno opremili sve knjige.


Zanimljiv i šaren prostor na četirima etažama



Prvom Dječjom kućom u Hrvatskoj, u kojoj će, uz Dječji odjel Stribor partnerski živjeti i dječji pedagoški aspekt ustanove Art-kino, Gradsko kazalište lutaka Rijeka i Muzej moderne i suvremene umjetnosti, proveo nas je Kristian Benić iz Gradske knjižnice Rijeka. Ovaj zanimljivi i šareni prostor na četirima etažama, kaže Benić, donijet će znatno veću programsku dinamiku i dodatnu inovativnost te će našim najmlađim sugrađanima i njihovim roditeljima ponuditi pregršt mogućnosti, poput mjesta za odmor, igru, razgovor i, primjerice, osvježenje u zdravom baru koji se nalazi u prizemlju. Na prvom se katu nalazi mali galerijski prostor i multifunkcionalna dvorana s devedesetak sjedećih mjesta i velikim projekcijskim platnom gdje će biti moguće gledati filmove, kazališne i lutkarske predstave ili sudjelovati na predavanjima, tribinama i susretima. Na drugom se katu nalaze prostori za radionice, e-učionica te velik glazbeni i filmski studio s najnovijom profesionalnom opremom namijenjen audiovizualnom stvaralaštvu i produkciji, zatim Stribor na trećem katu te velik radionički prostor na vrhu zgrade i terasom također namijenjenom stvaralačkim i radioničkim aktivnostima.

Ova zahtjevna i višednevna, ali dugo iščekivana akcija preseljenja cijeloga je tjedna prolazila, i zasigurno se i nastavila, u zaista veselom raspoloženju. U nju su aktivno bili uključeni djelatnici Gradske knjižnice Rijeka te brojni volonteri Rijeke 2020 koji su radosno praznili prostor Stribora, prenosili knjižničnu građu u kutijama te slagali knjige na police.


– U selidbi nam pomažu vrijedni volonteri Rijeke 2020 i javio ih se uistinu velik broj. To je pokazatelj da građane itekako zanima knjižnica i dječji odjel, a vidim da svi to rade sa smiješkom i radošću, rekao je ravnatelj Cvjetović pomalo iznenađen i oduševljen brojem volontera koji se uključio. Oduševljene su bile i volonterke Katherine Trinajstić i Renata Matić, koje su na pitanje o tome zašto su se prijavile odgovorile da je volontiranje posebna vrsta ljubavi, a pruža i jedan vid zdravog društvenog okruženja te su poručile građanima da se svakako uključe u volonterstvo pruži li im se prilika.


Foto Marko Gracin


Stribor se seli na treći kat Dječje kuće u novi atraktivno uređen prostor od 450 metara kvadratnih u kojem će svoje mjesto naći brojne zbirke dječjih priča i romana, slikovnice i ilustrirane knjige za predškolce, knjige za mlađe i starije školarce, strip-kutak, posebne zbirke od zavičajne do dječje knjige na stranim jezicima, zatim knjiga iz različitih područja znanosti, građe lagane za čitanje djece s disleksijom, zbirka knjiga Učim čitati i niz zanimljivih sadržaja.


Pregledno izložen knjižni fond


U suštini, što se tiče knjiga, govori nam Verena Tibljaš, voditeljica Dječjeg odjela Stribor, u novom prostoru imat će sve ono što su imali i ranije, no sada će cijeli knjižnični fond biti na policama pregledno i primjereno izložen za korisnike.


Uz ranije spomenute jedinice za samostalno zaduživanje, u Striboru će se nalaziti poseban prostor posvećen roditeljima s bogatom roditeljskom zbirkom te stručna literatura za učitelje i odgojitelje. Uređen će biti i poseban prostor za sam rad i boravak u Striboru koji je dosad zbog mjesta bio relativno ograničen, a svoj kutak za igru, slikovnice i previjanje dobit će i bebe.


– Imat ćemo dvostruko veći prostor te ćemo moći bolje izložiti i preglednije istaknuti knjižničku građu. Naše bogate programske sadržaje koje smo dosad razvijali, od »Pričaonice za djecu i roditelje«, radionice »Male pričaonice« za predškolsku djecu na stranim jezicima, stvaralačkih radionica poput »Sfingine zagonetke« i »Mitoloških priča« te, naravno, čitateljskih klubova, sve ćemo nastaviti održavati i u novom prostoru, ali i dodatne stvaralačke radionice koje će sada biti moguće izvoditi.
– S Dječjom kućom nastojimo napraviti jedno žarište dječje produkcije s razmišljanjem da djeca nisu samo konzumenti već i aktivni kreatori tih programa, što je najvažnije. To nam je nit vodilja, rekao je ravnatelj Niko Cvjetović te naglasio Gradska knjižnica oduvijek je bila izrazito aktivna knjižnica, a novi prostor, rekao bih, podignut će kvalitetu naših programa. Uistinu mislim da će to biti suvremen prostor primjeren za boravak djece koji će nam omogućiti i mnoštvo dodatnih aktivnosti koje dosad zbog prostornih ograničenja naprosto nismo mogli raditi. Na ovo gledam kao na prvi korak preseljenja, a drugi korak, koji je isto tako važan, ako ne i važniji, jest preseljenje svih središnjih odjela u novu zgradu Knjižnice koja se nalazi odmah do Dječje kuće. U budućnosti će to zajedno biti jedna divna cjelina, zaključio je.