(NE)POŠTENO

Zašto Rijeka za isti broj djece u vrtiću od države dobije upola manje novca nego Osijek

Ingrid Šestan Kučić

Foto: M. LEVAK

Foto: M. LEVAK

Uplaćena prva rata za fiskalnu održivost vrtića



RIJEKA – Ministarstvo znanosti i obrazovanja ovaj je mjesec gradovima i općinama isplatilo gotovo šest milijuna eura za više od 135 tisuća djece u dječjim vrtićima na temelju Uredbe o kriterijima i mjerilima za utvrđivanje iznosa sredstava za fiskalnu održivost dječjih vrtića, a iz Grada Rijeke su potvrdili da im je stigla prva uplata u iznosu od 66.705 eura.


Razvrstavanje


To će ujedno biti iznos koji će Ministarstvo svaki mjesec uplaćivati Gradu, a za fiskalnu održivost dječjih vrtića Grad će na godišnjoj razini dobiti 800.457 eura.


Taj je iznos daleko manji od onoga koji dobivaju mnoge druge jedinice lokalne samouprave, a razlog je što se sredstava za fiskalnu održivost dječjih vrtića utvrđuju na temelju broja djece evidentirane u zajedničkom elektroničkom upisniku u tekućoj pedagoškoj godini, prosječne cijene smještaja po djetetu na razini Hrvatske te postotnog udjela od 6,25 do 50 posto utvrđenog Uredbom prema skupinama razvijenosti iz Uredbe o indeksu razvijenosti.




Upravo je razvijenost glavni razlog zbog kojeg Grad Rijeka dobiva manje sredstava od primjerice Vukovara, Šibenika, Nove Gradiške ili Siska iako svi ti gradovi broje jednako ili manje predškolaca u svojim ustanovama.


– Sukladno Odluci o razvrstavanju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave prema stupnju razvijenosti Grad Rijeka svrstan je u VIII. skupinu jedinica lokalne samouprave koje se prema vrijednosti indeksa nalaze u prvoj četvrtini iznadprosječno rangiranih jedinica lokalne samouprave, pa mu je sukladno Uredbi pripalo pravo na postotni udio u prosječnoj cijeni smještaja u dječjim vrtićima na razini Republike Hrvatske po djetetu u iznosu od 6,25 posto, objašnjavaju u Gradu.


Unapređenje kvalitete


Zbog činjenice da se Rijeka nalazi u prvoj četvrtini iznadprosječno rangiranih jedinica lokalne samouprave za 3.028 djece mjesečno joj pripada 66.705 eura, dok Osijek za jedno dijete više, jer prijavljeno je 3.029 djece, dobiva gotovo dvostruki mjesečni iznos, odnosno 129.488 eura.


Po visini mjesečnih sredstava Osijek je drugi grad u Hrvatskoj, dok najviše sredstava, mjesečno 639.062 eura, dobiva Grad Zagreb, no riječ je o gradu i s daleko najvećim brojem djece predškolskog uzrasta, njih 29.923.


Stupanj razvijenosti razlog je i što Sisak s tri puta manje predškolaca, njih 1.196, prima mjesečno više sredstava od Rijeke, a riječ je o 68.214 eura.


Ove godine u državnom proračunu za fiskalnu održivost dječjih vrtića osigurano je 17,8 milijuna eura, dok će u proračunu za 2024. biti osigurano 70 milijuna eura, a u 2025. godini 82,2 milijuna eura.


Tim sredstvima gradovima i općinama omogućuju se dodatna ulaganja u vrtiće, povećanje plaća te dodatna zapošljavanja potrebnih kadrova za unaprijeđenje kvalitete te otvara mogućnost za smanjenje, u nekim slučajevima i ukidanje, roditeljske participacije u cijeni dječjeg vrtića, ovisno o procjeni i odluci gradova i općina osnivača dječjih vrtića.