Najavljeno

U Viškovu i Klani kreće nova faza projekta “Ruke pomažu”, starijima i nemoćnima pruža se pomoć gerontodomaćica

Bruna Matičić

S predstavljanja ranije faze projekta Ruke pomažu u Viškovu 2022. godine / Foto Vedran Karuza

S predstavljanja ranije faze projekta Ruke pomažu u Viškovu 2022. godine / Foto Vedran Karuza

Nova faza projekta trajat će 8 mjeseci, a konkretnu pomoć gerontodomaćice pružat će 6 mjeseci. U Viškovu će se zaposliti 4, a u Klani 6 gerontodomaćica



U Domu kulture hrvatskih branitelja u Viškovu je najavljen početak nove faze društveno vrijednog projekta “Ruke pomažu – faza 2” za čije je provođenje Općinama Viškovo i Klana osigurano gotovo pola milijuna kuna bespovratnih europskih sredstava.


Riječ je o projektu koji je odobren u okviru poziva “Zaželi -program zapošljavanja žena faza III” za koji je krajem srpnja ove godine Općina Viškovo, kao nositelj projekta potpisala ugovor s Ministarstvom rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.


Osnaživanje radnog potencijala žena


Projekt Ruke pomažu -faza 2, ukupne vrijednosti 491.606,90 kuna potrajat će do ožujka 2023. godine, a početak projektnih aktivnosti su najavile načelnica Općine Viškovo Sanja Udović i načelnica Općine Klana Željka Šarčević Grgić.




– Projekt Zaželi – Ruke pomažu lijepo je osmišljen i koncipiran te ima više pozitivnih učinaka od olakšavanja pristupa zapošljavanju, osnaživanja radnog potencijala žena, ublažavanja posljedica nezaposlenosti do poticanja socijalne uključenosti i povećanja ukupne kvalitete života svih naših mještana, kazala je Sanja Udović dodajući kako će se kroz projekt nastaviti pružati pomoć starijim i nemoćnim sumještanima od strane gerontodomaćica.


Nova faza projekta trajat će ukupno osam mjeseci, a konkretnu pomoć gerontodomaćice pružat će šest mjeseci.


Na području Općine Viškovo zaposlit će se četiri gerontodomaćice koje će skrbiti od 24 korisnika, dok će Općina Klana zaposliti šest žena koje će pomoć i podršku pružati za 36 korisnika s područja općine Klana.


Usluga besplatna, a pomoć vrlo konkretna


– Usluga za korisnike je besplatna, a sama pomoć vrlo je konkretna. Gerontodomaćice će im, među ostalim, pomagati u dostavi namirnica, nabavci kućanskih higijenskih potrepština, pripremi obroka, održavanju čistoće prostora te brigu o higijeni, ali i socijalnoj integraciji, izjavila je Udović te napomenula kako ovakav vid pomoći u općini Viškovo nije novost jer se trenutno provode dva projekta, ukupne vrijednosti oko 4 milijuna kuna koji su financirani europskim sredstvima unutar kojih osam gerontodomaćica skrbi za 70-ak korisnika.


– Zaista nas veseli da je ministarstvo prepoznalo vrijednost ovakvih projekata koji dižu kvalitetu života naših sumještana, a naročito starijeg stanovništva te nas vesele najave da će i u novoj perspektivi osigurati financijska sredstva za ovakav vid pomoći, zaključila je viškovska načelnica Sanja Udović, dok je Željka Šarčević Grgić ovom prilikom naglasila korisnost projekta za područje Općine Klana.


Socijalna integracija mještana


– Projekt je pozitivno djelovao i na socijalnu integraciju naših mještana starije dobi i na zapošljavanje žena. Klana se sastoji od pet naselja koja su dosta raštrkana i starije stanovništvo nema mogućnosti svakoga dana dolaziti u centar stoga su im gerontodomaćice zaista velika pomoć, kazala je načelnica Šarčević Grgić.


Zahvalila se resornom ministarstvu koje je prepoznalo ovakav način financiranja jedinica lokalne samouprave te Općini Viškovo na odličnoj suradnji.


Naglasivši da je ovo jedan od najboljih projekata socijalne namjene koji se provodio u Općini Klana, Željka Šarčević Grgić na kraju je izrazila nadu da će se realizirati i njegova četvrta faza, kao i da će se suradnja s Općinom Viškovo nastaviti i u budućnosti.