Međunaarodni dan

U školi Gelsi održana akcija “Djeca za djecu”, podižu svijest o oboljelima od malignih bolesti

Barbara Čalušić

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler



Maligne bolesti u dječjoj dobi nisu česte te se procjenjuje da do dva posto ukupnih malignoma otpada na malignome u dječjoj populaciji.


Srećom, maligne bolesti u djece uspješno liječe zahvaljujući napretku medicine te je postotak izliječenja malignih oboljenja u djece danas visok.


Simbol borbe


– Unatoč tome, maligne bolesti u dječjoj dobi, predstavljaju i dalje drugo mjesto po smrtnosti u dječjoj dobi, odmah nakon trauma, najčešće uzrokovanih prometnim nesrećama.




Maligne bolesti su velik problem jer predstavljaju borbu djeteta s bolešću koja ga je snašla, ali je to i borba čitave obitelji pa i čitavog društva.


Maligne bolesti prema tome predstavljaju i jedan socijalno-medicinski problem. Zato je obilježavanje Međunarodnog i nacionalnog dana djece oboljele od malignih bolesti, pružanje podrške djeci i obiteljima koje vode bitku za izliječenje.


Simbol borbe protiv malignih bolesti u djece je zlatna vrpca jer zlato predstavlja nešto dragocjeno, a svaka pobjeda nad ovim bolestima predstavlja pobjedu za čitavo naše društvo, kazala je dr. Helena Glibotić Kresina na konferenciji za novinare u povodu Međunarodnog i nacionalnog dana djece oboljele od malignih bolesti te javnozdravstvene akcije “Djeca za djecu”.



Obilježavanje i javnozdravstvena akcija Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije organizirano je u suradnji s OŠ-SE “Gelsi”, Udrugom Portić i Kliničkim bolničkim centrom Rijeka uz podršku Lige protiv raka Primorsko-goranske županije.


Likovni radovi


U sklopu akcije “Djeca za djecu” učenici iz OŠ-SE “Gelsi” izradili su likovne radove na temu radosti, igre i zajedništva, koji će se izložiti na Zavod za hematologiju, onkologiju i kliničku genetiku Klinike za pedijatriju KBC-a Rijeka.


– Naša škola dugi niz godina surađuje s Klinikom za pedijatriju i Udrugom Portić. U djece treba razvijati empatiju, a najviše prema bolesnima.


Bolest je dio naše svakodnevice i treba na način primjeren dobi djeteta objasniti činjenice i kako se ponašati prema takvom djetetu koje se vraća u školu.


Važno je učiti djecu ispravnom ponašanju prema bolesnom prijatelju iz razreda, a korist će od toga imati djeca, škola, ali i cijelo društvo.


Mi kao škola Gelsi puno s djecom o tome pričamo i toplo se nadam da će istraživanja u medicini još napredovati i olakšati liječenje djece, rekla je ravnateljica OŠ-SE “Gelsi” Gloria Tijan.



Dio dječjih radova Klinici za pedijatriju predat će i članovi Udruge Portić, tete i barbe pričalice u sklopu redovnog odlaska na čitanje priča dok je Hermina Trošelj iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a donirala nekoliko autorskih knjiga iz vlastite zbirke “Moj čudesni svijet”.


– Naša udruga se bavi promicanjem dobrobiti djece i u provođenju takvih programa surađujemo s brojnim partnerima te imamo izvrsnu suradnju s Klinikom za pedijatru i školom “Gelsi”. Mi kao udruga imamo zadatak pomoći te kao tete i barbe pričalice odlazimo na većinu odjela na Kantridi, a jedan od najosjetljivijih svakako je Odjel dječje onkolgije. Čitamo priče, družimo se i razgovaramo te djeca to lijepo prihvaćaju, a mi činimo sve što može djecu potaknuti na vesele misli te se nadam da u tome i uspijevamo, izjavila je predsjednica Upravnog odbora Udruge Portić Vlasta Tibljaš.


Dr. Lucija Ružman s Zavoda za hematologiju, onkologiju i kliničku genetiku KBC-a Rijeka zahvalila se u ime tima Klinike za pedijatriju na organizaciji akcije “Djeca djeci”.


– Ovi radovi daju upravo ono što djeci treba. Ona trebaju samo našu medicinsku skrb, već i ljubav koju su im druga djeca na ovaj način uspjela prenijeti, poručila je Ružman.