Kadrovski razvoj

U riječkom KBC-u otvorene 42 nove specijalizacije

Barbara Čalušić

Ilustracija / SNIMIO SERGEJ DRECHSLER

Ilustracija / SNIMIO SERGEJ DRECHSLER

Radiologija je posljednjih desetljeća postala struka koja uključuje napredne digitalne tehnologije, kompleksne obrade slikovnih materijala i brojne intervencijske zahvate te je postala vrlo atraktivna i izazovna mladim stručnjacima



RIJEKA – Nakon što je u rujnu raspisan natječaj za pet specijalizacija Klinički bolnički centar Rijeka prošli je tjedan otvorio natječaj za još 37 specijalizacija, što ukupno čini čak 42 liječničke specijalizacije, odnosno novih radnih mjesta za mlade liječnike.


Otvoreni su natječaji za specijalizacije alergologije, anesteziologije, dermatologije, endokrinologije, fizikalne medicine, gastroenterologije, ginekologije, hematologije, infektologije, kardiologije, farmakologije, radiologije, maksilofacijalne kirurgije, nefrologije, neurokirurgije, neurologije, oftalmologije, onkologije, interne medicine, ortopedije, otorinolaringologije, patologije, pedijatrije, pulmologije, reumatologije, transfuzijske medicine i medicinske biokemije.


Prema riječima ravnatelja KBC-a Rijeka prof. dr. Alena Ružića, riječ je o promišljenom kadrovskom razvoju koji je određen planom specijalizacija i potvrđen suglasnostima Ministarstva zdravstva.




– U planiranju specijalizantskih radnih mjesta rukovodimo se podacima o prirodnom odljevu kadrova kao što su umirovljenja, ali i realnim potrebama unutar razvoja pojedinih struka kao što su epidemiološki podaci o starenju populacije, razvoju pojedinih bolesti i drugim potrebama zajednice. Raspisivanje specijalizacija povezano je i s ukupnim planskim razvojem ustanove, uvođenjem novih dijagnostičkih i terapijskih postupaka te drugim predvidljivim okolnostima. Gdje postoje potrebe i mogućnosti, istodobno popunjavamo i slobodna radna mjesta gotovim specijalistima kao što smo nedavno primili dva specijalista pulmologije i jednog kardiologa u puni radni odnos, objašnjava Ružić.


Iako posljednjih godina kao atraktivne specijalizacije među mladim liječnicima slove područja poput dermatologije, oftalmologije i fizikalne medicine, ravnatelj riječke bolnice ističe kako postoji interes mladih liječnika i za drugim strukama, a zanimljivo je i da još donedavno specijalizacije koje su se smatrale »muškima« danas specijalizira sve više liječnica.


Atraktivne i izazovne


– Prema našem, ali i iskustvu iz drugih ustanova, tijekom ranijih je godina bio nešto naglašeniji interes za specijalizacije iz struka koje po svom karakteru ne uključuju 24-satna dežurstva i koje u kasnijim fazama karijere omogućavaju samostalan rad. Navedeno ne znači da nema interesa i za specijalizacijama iz drugih struka. Dapače, u posljednje vrijeme svjedočimo visokom interesu mladih kolega prema onim specijalizacijama koje odgovaraju njihovim osobnim karijernim ciljevima i to nam kandidati u pravilu vrlo otvoreno artikuliraju. Kod odabira se vode osobnim senzibilitetom prema nekom području, ali u odabir uključuju i svoje želje za znanstvenim i nastavnim radom te drugim mogućnostima osobnog razvoja koje u pojedinom području identificiraju. Rad u medicini posljednjih se desetljeća postupno transformira. Tako je naprimjer radiologija posljednjih desetljeća postala struka koja uključuje napredne digitalne tehnologije, kompleksne obrade slikovnih materijala i brojne intervencijske zahvate te je postala vrlo atraktivna i izazovna mladim stručnjacima. Iako kirurške struke podrazumijevaju operacije i dežurstva, interes za njih uvijek postoji, a primjećujemo i sve veći broj kolegica koje se za njih opredjeljuju. Integracija sa Sveučilištem i akademski dio također postaju sve važniji kod odabira specijalizacija, kaže Ružić.


Studij medicine u Rijeci završava stotinjak studenata godišnje, a oko polovice tog broja nastavlja specijalističko usavršavanje u Rijeci. Riječ je o specijalizantima zaposlenim u KBC-u Rijeka, ali i onima koji na specijalizaciju dolaze iz zdravstvenih ustanova šire regije.


– Tako trenutačno u KBC-u imamo zaposleno 150 liječnika na specijalizaciji i 85 liječnika koji su zaposlenici vanjskih ustanova, a svoje specijalizacije provode kod nas. Želja nam je povećati ukupan broj liječnika na specijalizacijama. Ovome je usmjeren sadašnji natječaj, ali i napori za privlačenjem vanjskih specijalizanata, tumači Ružić.


Mladi liječnici koji na ovom natječaju dobiju željenu specijalizaciju, svoje kliničko iskustvo stjecat će izazovnim vremenima pandemije u kojima se specijalizacijama koje se nalaze na prvoj liniji pridružuju i pomažu drugi kolege koji također uče nova znanja. Jedno od pitanja koja se nameću u vrijeme pandemije jest i koliko će isturenost nekih specijalizacija u epidemiji koronavirusa koje ranije nisu bile tako popularne u budućnosti utjecati na odabire mladih liječnika.


Respiratorni centar


– Pandemija COVID-19 značajno utječe na zdravstveni sustav u cjelini. Navedeno je na poseban način istaknuto upravo u KBC-u Rijeka s obzirom na to da smo mi jedina zdravstvena ustanova u regiji koja pruža sveobuhvatnu zdravstvenu zaštitu i mora održati kontinuitet u svim kliničkim područjima, kod hitnih stanja, ali i u svim drugim potrebama korisnika te istodobno opskrbljivati COVID-bolesnike. Naš respiratorni centar skrbi o najtežim COVID-slučajevima iz triju okolnih županija, broj COVID-pacijenata sa simptomima respiratornog sustava, ali i COVID-pozitivnih bolesnika koji imaju druge bolesti u posljednje se vrijeme kontinuirano povećava. Tako raste i broj bolničkih odjela za multidisciplinarno zbrinjavanje ovih bolesnika, formiraju se novi timovi, a rad transformira kroz nove ustroje koji su svima u sustavu velik izazov. Redovito obilazim naša radilišta, razgovaram s liječnicima i medicinskim sestrama te sam u takvom trajnom kontaktu iznimno pozitivno iznenađen i ponosan na reakcije kolega. U ovim odista teškim i izazovnim vremenima, nove okolnosti rada pobudile su visok osjećaj solidarnosti, jedinstva i predanosti poslu kod svog medicinskog osoblja, ali i nemedicinskog koje djeluje na odjelima i klinikama. COVID-kriza će po mom uvjerenju već kroz nekoliko mjeseci biti iza nas. Nažalost, povratkom u rutinu, osjećat ćemo još značajno vrijeme njezine posljedice u brojnim društvenim područjima. No, vjerujem da će osim negativnih strana, ostaviti i neke pozitivne tragove.


Među njima je svakako veliko iskustvo zdravstvenog sustava i zdravstvenih djelatnika na prilagodbu rada u okolnostima pandemije, nova znanja i vještine te pobuđen osjećaj odgovornosti i opće solidarnosti. U pogledu specijalizacija, vjerujem da će se kroz naglašenu ulogu i velike stručne uspjehe nakon pandemije promijeniti percepcija nekih struka poput epidemiologije i infektologije te da će one doživjeti novi razvojni zamah koji će uključiti i porast interesa mladih liječnika za ove specijalizacije, zaključuje Ružić.


Opsežna i detaljna procedura


Sama procedura odabira kandidata, kako dodaje, vrlo je opsežna i detaljna. Upravno vijeće ustanove imenovalo je za svaku specijalizaciju povjerenstvo od pet članova, a na čelu povjerenstava su čelnici ustrojbenih jedinica u koje se specijalizant zapošljava, zatim tri člana budućeg kolektiva kandidata te jedan predstavnik uprave KBC-a. U postupku odabira provodi se bodovanje uspjeha na studiju, radnog iskustva, znanstvenih radova i drugih ostvarenja prema posebnom pravilniku, slijedi detaljno psihološko testiranje i na kraju razgovor s povjerenstvom.