TIR

U Rijeci promovirane energetske zadruge, građani zainteresirani za proizvodnju struje

Vladimir Mrvoš

Foto Vladimir Mrvoš

Foto Vladimir Mrvoš

Energetske zadruge udruženja su povezana prema ključu lokacije koja zajedno razvijaju projekte obnovljivih izvora energije.



U cilju promocije energetskih zadruga, Tranzicijska inicijativa Rijeka (TIR) organizirala je u RiHub-u, projekciju dokumentarca “Energija smo mi”.


Film prati pojedince diljem Europe u suočavanju sa zakonodavnim barijerama i vraćanju proizvodnje energije iz ruku velikih energetskih kompanija u ruke građana, a nakon projekcije, održana je i panel rasprava na temu energetskih zadruga.


TIR je društveni pokret u kojem se okupljaju pojedinci da zajedno grade male održive zajednice, koje djelujući lokalno, djeluju na globalne svjetske probleme.




Riječki TIR krenuo je kao pokret koji pronalazi rješenja za krizu nafte i fosilnih goriva kojih će ubuduće biti sve manje, odnosno, postat će sve skuplji.


Osim energetike, ova inicijativa govori o lokalizaciji, odnosno ponovnom oživljavanju lokalne poljoprivrede i lokalnih obrta, pa sve do susjedskih razmjena.


Foto Vladimir Mrvoš


Zapravo može se odvijati bilo kakva akcija koja je koncentrirana na resurse u susjedstvu, a da se manje ovisi o resursima koji dolaze s drugih krajeva svijeta i za koje se plaća nerealna cijena jer nije uračunata šteta za okoliš i za ljudsko zdravlje.


Ipak najinteresantnija tema su svakako energetske zadruge, udruženja pojedinaca, kompanija, javnih ustanova, lokalnih samouprava povezanih prema ključu lokacije koji zajedno razvijaju projekte obnovljivih izvora energije.


Zajedničkim ulaganjem smanjuje se rizik investicije i dijeli se dobit od projekta, a zadruge su organizirane na način da se za sva pitanja upravljanja koristi demokratski način odlučivanja.


Cilj zadruga je promovirati obnovljive izvore energije u vlasništvu lokalnih zajednica. Na taj način se omogućava jednostavnija implementacija mjera energetske učinkovitosti usmjerena na lokalnu zajednicu, zbog toga što zadruge mogu ostvariti veću pregovaračku moć, veći trust znanja i djelovati na višoj razini nego pojedinac.


U Hrvatskoj trenutno djeluje 8 energetskih zadruga, ali nijedna u Rijeci. Dokumentarac “Energija smo mi” bio je uvod u raspravu, a govori o drugačijem energetskom sustavu, u kojem je moć nad proizvodnjom čiste, obnovljive energije u rukama građana.


Foto Vladimir Mrvoš


Film prikazuje lokalne energetske zadruge, od njemačkog Schwarzwalda preko španjolske Girone, sve do urbanih krovova Londona, koje utiru put revoluciji obnovljive energije i grade zdravije i financijski stabilnije zajednice.


U dokumentarcu su se mogla čuti svjedočanstva žitelja Velike Britanije, koji se dvoume treba li dati novac za hranu ili grijanje, odnosno umrijeti od gladi ili hladnoće.


Britanija, nekadašnji svjetski imperij, prema iskustvima pojedinaca zapravo je društvo pred potpunim raspadom i siromaštvom, dok primjeri iz Njemačke govore o uspjehu pojedinaca koji su se uspjeli oduprijeti monopolu globalnih energetskih kompanija.


Nakon filma održana je panel rasprava s članovima energetskih zadruga od kojih su sudionici ovog skupa mogli čuti o građanskoj energiji u Hrvatskoj iz prve ruke.


Foto Vladimir Mrvoš


Svoja iskustva prenijeli su Franjo Toić, upravitelj energetske zadruge “Apsyrtides” s Cresa, Ivana Dubravec, osnivačica i predsjednica skupštine energetske zadruge KLIK – Križevački laboratorij inovacija za klimu i Vjeran Piršić iz Eko Kvarnera, odnosno energetske zadruga Otok Krk.


Na panelu je bilo govora o potencijalu energetskih zadruga u Hrvatskoj. Vjeran Piršić rekao je da je nekada za solarne panele bilo potrebno čak 66 papira, a danas ih treba samo 3, pa je situacija puno jednostavnija za sve one koji se odluče za takvu investiciju.


Bilo je riječi i o cijeni takve investicije, odnosno o tome je li to “priča” samo za ljude s viškom ušteđevine ili su dostupne i ostalim građanima.


– Nekada to nije zanimalo ljude, ali danas kada je cijena energije poskupila, vuku nas za rukav, kaže o svojim iskustvima Franjo Tolić.


Govorilo se i o novom zakonu o energetskim zajednicama koji su zapravo viši stupanj od energetskih zadruga, koje upravo zbog naziva “zadruga” ulijevaju dvojbu pojedincima da se uključe u takve organizacije.


Vjeran Piršić poručio je okupljenim znatiželjnicima na panelu, da se i zainteresirani budući energetski zadrugari iz Rijeke što prije organiziraju, kako bi dobili prave informacije o svim pitanjima koje ih zanimaju na redovitim skupovima jednom tjedno, a Franjo Tolić rekao je da udruženi mogu povoljnije kupiti opremu za proizvodnju električne energije iz Sunca, odnosno solarne panele nego kao pojedinci i time smanjiti investiciju.