Općina Kostrena

‘U Kostreni nema nikakvog tajnog investitora’: Izmjene prostornog plana su samo zbog lučice, detalji u javnoj raspravi

Barbara Čalušić

Izmjenama prostornog plana uredit će se koncesijski problemi u lučici Stara voda / Foto Arhiva NL

Izmjenama prostornog plana uredit će se koncesijski problemi u lučici Stara voda / Foto Arhiva NL

Uskoro će započeti javna rasprava o izmjenama Prostornog plana Općine Kostrena te o prijedlogu uređenja lučice Stara voda, te će svi moći u roku od 30 dana dobiti uvid u dokumentaciju i dati svoje primjedbe



 


KOSTRENA – Općina Kostrena pokrenula je izmjene Prostornog plana, a istovremeno društvenim se mrežama proširila priča kako se u Kostreni pojavio investitor koji kupuje zemljišta u priobalnom pojasu, na području sportsko-rekreacijske zone, i tamo planira izgradnju raznih sadržaja. Kostrenski načelnik Dražen Vranić više je puta kazao kako su aktualne izmjene Prostornog plana pokrenute isključivo iz razloga što je Upravni odjel za pomorsko dobro, promet i veze PGŽ-a tražio da se izmijeni prostorno-planska dokumentacija vezano za lučicu Stara voda, kako bi se moglo riješiti pitanje koncesije. Naime, Prostornim planom, koji je donesen u travnju 2017. godine, neposredno prije lokalnih izbora, područje te lučice nije obuhvaćalo i kopneni dio iako je u stvarnosti u funkciji i kopneni dio, a ne samo morski.


Složena procedura


– Kako se taj dio nalazi u sklopu područja sportsko, turističko-rekreativne zone R2 koja se proteže od uvale Žurkovo pa gotovo do termoelektrane, nije moguće samo u tom dijelu točkasto izmijeniti Prostorni plan Općine Kostrena kao plan najvišeg reda, već je potrebno izraditi Urbanistički plan uređenja lučice Stara voda, kao plan nižeg reda, koji prije donošenja mora biti predviđen i u Prostornom planu Općine Kostrena. Tijekom ovog mjeseca, započet će javna rasprava o prijedlogu izmjena Prostornog plana Općine Kostrena te prijedlogu Urbanističkog plana uređenja lučice Stara voda, a o točnom datumu će javnost biti obaviještena, te će svi moći u roku od 30 dana, koliko će trajati javna rasprava, izvršiti uvid u svu dokumentaciju, dati svoje prijedloge, primjedbe, sugestije, kao i sudjelovati na javnoj tribini koja će se kao i svaki put dosad održati u Narodnoj čitaonici, kaže Vranić, ističući kako je zbog složene procedure, teško reći koliko vremena će trebati da se cijeli proces završi, no pritom demantira sve navode da se planovi mijenjaju bez sudjelovanja javnosti.


Nepoštovanje novog Prostornog plana



 


U Kostreni ipak niču brojne zgrade, od kojih mnoge nisu u skladu s važećom prostornom dokumentacijom. Vranić podsjeća kako je važećim Prostornim planom onemogućena višestambena izgradnja, no isto tako je činjenica da se još uvijek koriste građevinske dozvole koje su izdane po starom Prostornom planu.


– To nije problem samo Kostrene, nego i drugih mjesta, stoga sam se i obraćao nadležnom županijskom upravnom odjelu koji izdaje građevinske dozvole, da se taj problem riješi, da se ne događa da se izdaju građevinske dozvole s uvjetima iz starog Prostornog plana, nekoliko godina nakon što je na snagu stupio Prostorni plan koji ograničava takvu izgradnju. Mi kao Općina činimo sve ono što je u našoj ingerenciji da se poštuje red u prostoru, da se ne gradi izvan okvira prostornih planova i vjerujem da u Kostreni neće biti betonizacije koja se dogodila nekim drugim mjestima, zaključuje kostrenski načelnik.

Prema njegovim riječima, izmjene ne zadiru u dio priobalnog pojasa područja poput nekadašnjeg objekta Croatia Linea.


– Ovom prilikom želim demantirati kuloarske priče, kao i rasprave po društvenim mrežama, da se u toj zoni mijenja prostorni plan, da se tu išta mijenja. Da bi se tu bilo što promijenilo, da bi se na tom prostoru bilo što počelo događati, prije svega prema naprijed navedenoj proceduri treba donijeti Urbanistički plan uređenja tog područja, tzv. UPU R2. Osobno smatram i slažem se da je to najvredniji dio Kostrene, zbog čega prije donošenja bilo kakve prostorno-planske dokumentacije treba dobro osmisliti koji sadržaji trebaju biti u toj zoni, koja je prema Županijskom prostornom planu, kao i prostornom planu Općine Kostrena predviđena kao sportsko, turističko-rekreacijsko područje. Kada se jednom bude krenulo u donošenje UPU-a R2, u taj proces će biti uključena cjelokupna javnost i svi mještani Kostrene i svi će imati priliku da iznesu svoje stavove i prijedloge o tome koji sadržaji trebaju biti na tom prostoru, a onda će na kraju tog procesa Općinsko vijeće, a ne ja, donijeti odluku o prostorno-planskom dokumentu tog područja.


Neizvjesna sudbina zdanja kluba bivšeg Croatia Linea, tj. još bivšije Jugolinije / Arhiva NL


Privatno vlasništvo


Kompleks bivšeg Croatia Linea i dalje je u državnom vlasništvu i ova općinska uprava sa mnom na čelu u više navrata, ovih posljednjih pet godina, pokušavala je dobiti od države taj prostor kako bi se isti stavio u funkciju. Više puta smo se obraćali nadležnom ministarstvu s konkretnim prijedlozima koji bi se javni sadržaji mogli staviti u taj prostor, no do danas država nije donijela nikakvu odluku vezanu za taj prostor iako je pored interesa Općine za taj kompleks postojao i interes nekih investitora, tako da je ključ rješavanja tog prostora i nadalje u rukama države, naglašava Vranić. Osim kompleksa Croatia Linea, priobalni pojas u Kostreni ima još zanimljivih i izrazito zapuštenih nekretnina poput Vile Kostrena, a tu je nekadašnji restoran Marina u Žurkovu pa i motel Lucija koji je danas prenoćište.


– Svi ti objekti su u privatnom vlasništvu, ne u vlasništvu Općine Kostrena tako da ih mi ne možemo revitalizirati, već to mogu samo njihovi vlasnici. Ono što može Općina i što je u njezinoj ingerenciji jest stvaranje uvjeta kroz prostorno-plansku dokumentaciju kako bi se ti objekti mogli staviti u funkciju, vodeći pritom računa o zaštiti prostora, okoliša i ukupnog ambijenta Kostrene. Upravo stoga, a nakon što smo proširili cestu prema uvali Žurkovo, riješili složene imovinsko-pravne odnose na cijelom području parkirališta u Žurkovu, Općinsko vijeće na posljednjoj sjednici, donijelo je odluku o pokretanju izmjena i dopuna Detaljnog plana uvale Žurkovo, kako bi se prije svega stvorili uvjeti za uređenje lučice Žurkovo, izgradnjom lukobrana, riva i pontona u kojoj bi se prema idejnom rješenju dobilo oko 270 komunalnih vezova. Izmjenom i dopunom DPU-a Žurkovo stvorit će se pretpostavke da se u suradnji sa Županijskom lučkom upravom Bakar – Kraljevica – Kostrena, koja upravlja tim područjem, može izraditi sva projektna dokumentacija, ishoditi građevinska dozvola i u konačnici aplicirati prema europskim sredstvima za izgradnju lukobrana i cijele lučice Žurkovo.