Šesto izdanje

U Klani održan bilingvalni znanstveni kamp: Djeca uživala u prirodi i o znanosti učila na dva jezika

Bruna Matičić

Djeca na bilingvalnom znanstvenom kampu u Klani

Djeca na bilingvalnom znanstvenom kampu u Klani

U Klani održan 6. bilingvalni znanstveni kamp u organizaciji profesorica Sanje Jelenić-Soldatić i Anje Rumac



U Klani je održan tradicionalni, šesti Bilingvalni znanstveni kamp u sklopu kojega su se djeca upoznavala sa znanošću te učila i stjecala nove vještine i znanja na hrvatskom i engleskom jeziku. Kamp su organizirale profesorice Sanja Jelenić-Soldatić, vlasnica Matematičkog svijeta i Anja Rumac, predsjednica Centra za inovacije u edukaciji Coningenium, uz podršku i pomoć Općine Klana.


– Ponosni smo što se ovakav kamp s mnoštvo kvalitetnih sadržaja koje provode odlični pedagoški radnici i stručnjaci održava upravo na našem području gdje djeca, osim stjecanja novih vještina i znanja mogu uživati na svježem zraku u prirodi, komentirala je načelnica Željka Šarčević Grgić i dodala da Općina Klana od samog početka podržava i uključuje se u rad kampa, a odličnoj suradnji veseli se i u budućnosti.


Ove godine polaznici kampa imali su priliku učiti o prehrambenom lancu i životnom ciklusu pčela te upoznati se s ljudskim tijelom, organima i njihovoj funkciji, disanju, krvi, radu srca, vitaminima i mineralima.




Također, učili su matematički izračunavati udjele tjelesnih supstanci, istraživati o magnetima i potresima, a stvarali su i digitalni mikroskop, izrađivali dezinficijens, masku za lice i piling te prošli kratak tečaj pružanja prve pomoći, kao i početni tečaj računanja na abacusu Sorobanu.


– Organiziranjem ovog kampa želja nam je popularizirati znanost kod mladih naraštaja, proširiti im vidike, pobuditi znatiželju i istovremeno je zadovoljiti, pojasnila je Sanja Jelenić-Soldatić.


Programski koncept kampa svake je godine različit, a ovogodišnji program realiziran je u suradnji s Odjelom za biotehnologiju, Fakultetom zdravstvenih studija i Građevinskim fakultetom, a Anja Rumac istakla je da brojna istraživanja potvrđuju prednosti bilingvizma – od poboljšanja kognitivnih vještina, bržeg procesuiranja informacija do povećanja analitičke sposobnosti.