Tačići života

U kastavskoj Vijećnici predstavljena knjiga Dragice Stanić “Štorije z Kastavšćini i okole”

Slavica Kleva

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Ovom knjigom, kako je najavila i sama autorica Stanić na početku predstavljanja knjige, samo se potvrđuje da Kastav ima znakovitu kulturnu prošlost, materijalnu i nematerijalnu



Udruga Čakavski senjali uz potporu Primorsko-goranske županije, Grada Kastva i pisanu potporu TD EPK Rijeka je u vijećnici Grada Kastva predstavila knjigu autorice Dragice Stanić pod nazivom “Štorije z Kastavšćini i okole”.


Ovom knjigom, kako je najavila i sama autorica Stanić na početku predstavljanja knjige, samo se potvrđuje da Kastav ima znakovitu kulturnu prošlost, materijalnu i nematerijalnu.


– Dičimo se i prenosimo sve što o tome znamo i što nam je dostupno, zapisano. Ovo je knjiga koja čuva starinu i sretna sam “ča smo se storili”. Udruga Čakavski senjali čuva i štiti domaći zajik i besedu.




Ponosni smo što samo kao izdavači 2019. godine promovirali referentno djelo “Slovnik Kasafskega govora” Cvjetane Miletić, a sad evo još jednog djela, knjige na 240 stranica gdje su pohranjene narodne predaje iz Kastavštine i okolice na kastavsko liburnijskoj čakavštini koje su slušali i zapisali mnogi čuvari narodne usmene baštine, od Petra Zoranića, J.W. Valvasora, Rudolfa Strohala, Maje Bošković- Stulli, Ive Grohovca, Joze Vrkića pa do Ive Jardasa, Vladimira Nazora, Branka Fučića i mnogih drugih novijeg vremena, kazala je autorica Stanić.


Foto galerija: Predstavljena knjiga Dragice Stanić "Štorije z Kastavšćini i okole" Foto: Sergej Drechsler


– Prvi primjerak knjige svečano je uručila gradonačelniku Mateju Mostarcu sa željom da je pročita ne samo on, nego i mlad naraštaj, jer su u knjizi napisane priče kako su nekad stari preživljali sve nedaće i na koji su način znali odagnati težinu življenja.


Mostarac je kazao da ulaganje u sport i kulturu neće izostati ni u ovim teškim vremenima.


– Na nama je nastaviti izdavačku priču, očuvati tradiciju, što svjedoči i ova knjiga. Podsjetio je i da je jedna petina učenika izrazila želju da čakavštinu njeguje kao materinji jezik, stoga nam je cilj uvesti čakavštinu kroz izborni predmet u školama i tako očuvati našu baštinu, kazao je između ostalog Mostarac.


– Ova je knjiga duša Kastva, kazao je urednik knjige Goran Moravček, ona se iskazuje jezikom i pričom, ona ima edukativnu svrhu. To je dio identiteta Grada i u tome je najveća vrijednost knjige, sažeci zapisa priča od 17. stoljeća, zato je teško shvatiti dušu grada bez priča, ili kako je to navela Cvjetana Miletić bez “tačića života”.


– Dragica Stanić je naglasila da je ideja o stvaranju knjige potekla upravo od Cvjetane Miletić, a ja kao učitelj u školi preko 40 godina, marljivo sam skupljala zapise, literate koji su se tijekom godina nakupili, i evo, prihvatila sam izazov, knjiga je pred svima nama, kazala je Stanić, podsjetivši da je riječ o legendama, anegdotama, smešicama, zmamorijama, bajkama, vjerovanjima i još puno “tačića”, dogodovština i zapisa.


Osim urednika knjige Moravčeka, ilustracije je dizajnirala Karin Bogdanić, suradnica na knjizi je Cvjetana Miletić, recenzentica dr.sc. Cecilija Jurčić Katunar, lektorica doc.dr.sc. Ivana Eterović, a likovno grafičko oblikovanje potpisuje Studio Fluminensiana.