Bakarski projekt

U Bakru napreduje gradnja nove kanalizacije, već se nazire zgrada u kojoj će biti uređaj za pročišćavanje

Sanja Gašpert

Gradi se fekalni obalni kolektor, postavljaju novi vodovodi, već je postavljen i podmorski ispust u čitavoj dužini od 360 metara. Uređaj za pročišćavanje s bazenima izrasta na dijelu platoa ex Koksare



BAKAR – Prema informacijama iz Grada Bakra, realizacija projekta izgradnje kanalizacije u Bakru teče prema planu, uz manje zastoje zbog arheoloških istraživanja. Naime, u sklopu radova naišlo se na vrijednu arheološku građu koja je u manjem dijelu usporila radove. Pronađeni su nalazi rimskog groba s urnom, temelji zidanih zdanja, kao i dijelovi nekadašnje rimske ceste. Duž ulice Primorje naišlo se i na podzemni cigleni tunel, otvorili su se i vrlo izdašni izvori slatke vode.


Jedinstveni primjer


Drugi dio radova, onaj koji se odnosi na izgradnju uređaja za pročišćavanje i dugog podmorskog ispusta, prema riječima bakarskoga gradonačelnika Tomislava Klarića, potpuno je druga priča. Tamo radovi ne zastaju niti jednog trenutka i već se naziru konture zgrade uređaja za pročišćavanje.


Izgradnja kanalizacije u Bakru kapitalni je bakarski projekt vrijedan čak šezdeset milijuna kuna. Iako je investitor riječki KD Vodovod i kanalizacija, na koji glasi i građevinska dozvola za oba projekta, sve troškove snosi Grad Bakar iz svog proračuna. Gradonačelnik Klarić kaže kako je ovo jedinstven primjer u Hrvatskoj da pored Hrvatskih voda, komunalnog društva i fondova Europske unije sve troškove izgradnje snosi jedinica lokalne samouprave, u ovom slučaju Grad Bakar.




– Bakar dobiva kanalizaciju, a kako? Moglo bi se opisati starom poslovicom: »Kad neće brdo Muhamedu, onda će Muhamed brdu«. Upravo to je napravio Grad Bakar donijevši odluku da kreće u realizaciju tog, za Grad ključnog projekta. Naime, već punih petnaest godina traje saga zvana aglomeracija Bakar-Kostrena, koja je u svojoj biti trebala riješiti kanalizacijske sustave čitavog područja Općine Kostrena i Grada Bakra. Procijenjena investicija u to vrijeme na više od 360 milijuna kuna zapinje već na papirologiji. Nakon dugog niza godina Bakrani i Kostrenjani imaju tek nedovršene studije i projektna rješenja, a konačnom rješenju kraj se ne nazire. Ovo bi možda bilo i razumljivo da se upravo ovakvi projekti u cijeloj državi ne financiraju većim dijelom bespovratnim EU sredstvima. Uglavnom nositelji projekta su ViK Rijeka i Hrvatske vode. Do sada je na dokumentaciju utrošeno nekoliko milijuna kuna, a trenutno su tek na Studiji izvodljivosti – Provjeri tehničkih varijanti odvodnje i pročišćavanja. Kako doznajemo, Općina Kostrena na studiju ima čitav niz primjedbi, tako da niti u idućim godinama od ovog projekta neće biti ništa i bespovratni novac će, kako se sada čini, bespovratno propasti ukoliko se stvari ne ubrzaju, kaže Klarić, dodajući kako su se u Gradu Bakru odlučili presjeći ovaj začarani niz i sami riješiti problem, pa su tako pokrenuli izradu projektne dokumentacije za izgradnju bakarskog kolektora, uređaja za pročišćavanje i ispusta u more.


– Kako su ovime Bakrani izjurili, odnosno preduhitrili konačna rješenja i pokrenuli se samostalno, bez takozvane aglomeracije, nisu mogli računati na druga sredstva, pa je šezdeset milijuna kuna za financiranje Bakar sam osigurao u svom proračunu. Svaki dan čekanja, a ovdje se već radi o godinama, nanosi nemjerljivu štetu razvoju Grada i ekološkoj ugroženosti čitavog Bakarskog zaljeva. To je i bio razlog zbog čega smo se odlučili na ovaj potez i krenuli u financiranje projekta, kaže Klarić.


Samofinanciranje


Poznato je da Grad Bakar već godinama financira i na svom području gradi kilometre vodovoda i vodovodnih ogranaka. Gotovo stotinu milijuna kuna je Grad Bakar do sada uložio u izgradnju oborinske, fekalne i vodovodne kanalizacije na svom području, kao i u Industrijskoj zoni na Kukuljanovu i Škrljevu. Po izgradnji ove investicije predaje u vlasništvo i na upravljanje riječkom VIK-u. Kada bi čekali, i dalje bi bili ovisni o drugima, a o razvoju bi samo mogli sanjati, kaže Klarić. U svakom slučaju, ugovori potpisani između Grada Bakra, VIK-a i GP-a Krk te ostalih podizvođača pokazuju rezultate. Bakar je osigurao sredstva i radovi su krenuli. Gradi se fekalni obalni kolektor, postavljaju se novi vodovodi, već je postavljen i podmorski ispust u čitavoj dužini od 360 metara. Uređaj za pročišćavanje s bazenima izrasta na dijelu platoa ex Koksare i čini se da će Bakrani uskoro imati čisto more oslobođeno od današnjih čak trideset i devet direktnih ispusta fekalija u more.


Klarić: Ovakvoj luci u Bakru više nema mjesta


– Apsurd je što smo prisiljeni sami rješavati problem kanalizacije u Bakru, kada se zna da je čitav akvatorij Bakarskog zaljeva ispunjen izvorištima čiste pitke vode. Dva vodocrpilišta u Bakru priključena su na vodoopskrbni sustav VIK-a. Ovo govori o suludosti ideja da luka za rasute terete, koksara, luka za naftne derivate, budu smješteni na području posebno osjetljivih voda i vodozaštitnom pojasu. Kada pridodamo da je jezgra Bakra zaštićeno povijesno i kulturno dobro, tada se s pravom postavlja pitanje što rade institucije. Problem koksare riješen, luka za naftne derivate modernizirana, Bakrani su spriječili izgradnju planirane luke za petrol koks, kanalizacija je u izgradnji. Preostaje problem Luke Rijeka, ističe Klarić. Dodaje kako ovakvoj luci u Bakru više nema mjesta. Brojna su kršenja propisa, zagađenje je dokazano i evidentno. Kaznene prijave su poslane, a na potezu je Državno odvjetništvo i institucije države. Zakažu li ponovo, morat ćemo ih podsjetiti na Europsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda i s vapajem krenuti izvan granica Hrvatske, zaključuje gradonačelnik Tomislav Klarić.