Potpuni oporavak posezone

TZ Kvarnera: Privatni iznajmljivači ostvarili najveći fizički turistički promet

Alenka Juričić Bukarica

Foto V. KARUZA

Foto V. KARUZA

U prvih deset mjeseci u objektima u domaćinstvu ostvareno je gotovo osam milijuna noćenja, što je za tri posto bolje i od rekordne 2019. godine. S druge strane, u hotelima je ostvaren oko 3,1 milijun noćenja, što je otprilike na razini 2019. godine



 


RIJEKA – Da se posezona na Kvarneru potpuno oporavila pokazuju i podaci o ostvarenom turističkom prometu u listopadu. Naime, prema podacima Turističke zajednice (TZ) Kvarnera iz sustava e-visitor tijekom prošlog mjeseca je na Kvarneru u komercijalnom smještaju ostvareno gotovo 450 tisuća noćenja, što je jednako rezultatima iz rekordne 2019. godine.


Krk prva destinacija


– Krajem mjeseca i ususret produženom vikendu došlo je do velikog povećanja u broju noćenja pa su neke subregije brojile i triput više noćenja, ukazala je Irena Peršić Živadnov, direktorica TZ-a Kvarnera navodeći kako su u listopadu top tržišta za Kvarner bile Njemačka, koja i dalje drži uvjerljivo prvo mjesto na rang listi emitivnih tržišta s kojih dolaze gosti na Kvarner, potom Austrija, Hrvatska, Slovenija i Italija.




– Što se tiče emitivnih tržišta, u listopadu su, primjerice, gosti iz Austrije ostvarili čak 19 posto više noćenja u odnosu na listopad 2019. godine, a odlična je i vijest da su i gosti iz Italije prošlog mjeseca u odnosu na listopad 2019. godine u plusu te su ostvarili 6 posto više noćenja nego te rekordne godine. Svakako valja istaknuti i kako se Opatija i Krk prema ostvarenom broju noćenja nalaze u top 10 destinacija Hrvatske. Naime, Krk je prva destinacija u Hrvatskoj prema broju noćenja ostvarenih u kampovima. Uz Krk u top 10 destinacija na razini Hrvatske po broju noćenja u kampovima su i Omišalj te Mali Lošinj, dodala je direkorica TZ Kvarnera.


Irena Peršić Živadinov / Foto M. LEVAK


Kvarnerska je regija dobrom posezonom podebljala i rekordne brojke iz pandemijske 2019. u prvih deset mjeseci. Tako je od siječnja do kraja listopada na Kvarneru u komercijalnom smještaju ostvareno 15,3 milijuna noćenja, što je rast od jedan posto u odnosu na 2019. godinu te 24 posto u odnosu na lani. Zanimljivo je da je, iako se radi o manjim brojkama nego u klasičnim turističkim destinacijama, primjerice u Gorskom kotaru u prvih deset mjeseci ostvareno 15 posto više noćenja, a na riječkom području 7 posto više u odnosu na 2019. godinu, što ukazuje na turistički razvoj i ovih manje razvijenih turističkih destinacija. Ipak, primat i ove godine drži najjača turistička subregija, a to je otok Krk na kojem je u deset mjeseci ostvareno više od 6 milijuna noćenja, što je 36 posto od ukupno ostvarenih noćenja u 10 mjeseci i gotovo na razini 2019. godine.


A i od početka godine, po pitanju najvažnijih tržišta, prvo mjesto drži Njemačka. Naime, iako se radi o zemlji iz koje nam dolazi najviše gostiju, gosti iz Njemačke su ove godine uspjeli ostvariti čak 13 posto više noćenja nego rekordne 2019. godine. Na drugom mjestu top tržišta je Slovenija, dok je na visokom trećem domaće tržište. Slijedi Austrija, tržište koje se nakon velikog pada u pandemiji ove godine vratilo na brojke iz 2019. godine.


Što se tiče tipova smještaja, kako da županija ima najveći udio kreveta u obiteljskom smještaju, tako je u prvih deset mjeseci najveći fizički turistički promet ostvaren upravo kod iznajmljivača. Naime, u objektima u domaćinstvu ostvareno je gotovo 8 milijuna noćenja, što je za tri posto bolje i od rekordne 2019. godine. Jako dobru sezonu imali su i kvarnerski kampovi koji su s gotovo četiri milijuna noćenja rekord broja noćenja iz 2019. prešli za čak osam posto. A u hotelima je ostvaren oko 3,1 milijun noćenja, što je otprilike na razini 2019. U TZ-u Kvarnera istaknuli su i kako su i dalje najtraženiji najkvalitetniji objekti, dakle oni s četiri i pet zvjezdica, te u usporedbi s rekordima iz 2019. godine i dalje nastavljaju ostvarivati najveće poraste u broju noćenja.


Važne zvjezdice


Tako je u objektima u domaćinstvu s pet zvjezdica od početka godine do kraja listopada ostvareno 63 posto više noćenja nego 2019., a u četiri zvjezdice 16 posto više. S tim da se najviše noćenja ukupno ostvarilo u krevetima s tri zvjezdice, i to preko 5 milijuna, u apartmanima i kućama za odmor s četiri zvjezdice je ostvareno oko 1,6 milijuna noćenja, a u onima s pet zvjezdica oko 300.000 noćenja.


Doista rekordnu godinu s ostvarena oko četiri milijuna noćenja imali su kampovi, kod kojih su oni s pet zvjezdica ostvarili 16 posto više noćenja, a oni s četiri zvjezdice devet posto više noćenja nego 2019. U plusu od pet posto su i kampovi s tri zvjezdice. Ukupno gledano, najveći promet imali su kvarnerski kampovi s četiri zvjezdice, oko dva milijuna, dakle polovicu kamping noćenja na Kvarneru. Oni s tri zvjezdica su imali oko 1,2 milijuna noćenja, a oni s pet zvjezdica oko 385.000.


Kvarnerski hoteli, pak, s pet zvjezdica sa 185.000 noćenja ostvarili su rast od 13 posto. Oni s četiri zvjezdice imali su oko 1,5 milijuna noćenja, dakle, najveći udio među hotelima, ali i pad od gotovo 20 posto u noćenjima, a hoteli s tri zvjezdice su imali oko 1,1 milijun noćenja, što je gotovo na razini 2019.